• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گلایه‌های وحیدجلیلی از صدا‌وسیما

تجلیل از سازندگان «پایتخت» در جشنواره «عمار»

دومین نشست خبری نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار برگزار شد.

تجلیل از سازندگان «پایتخت» در جشنواره «عمار»
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دومین نشست خبری نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور اهالی رسانه و مسئولان این جشنواره در محل پژوهشگاه رویان برگزار شد. در ابتدای این نشست، عبدالحسین شاهوردی، مدیر پژوهشگاه رویان با اشاره به فعالیت‌های این مرکز پیشرفته علمی و درمانی به ذکر نکاتی درباره مرحوم سعید کاظمی‌آشتیانی به‌عنوان موسس رویان گفت: «پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، یکی از دستاوردهای علمی و مولود انقلاب است. پژوهشگاه رویان براساس نیاز جامعه شکل گرفت. علم ناباروری، سلول‌های بنیادی و موضوعات بیوتکنولوژی از موضوعات روز دنیاست و به بسیاری از نیازهای جامعه پاسخ می‌دهد. اگر در این زمینه کشور و محققان ما قدم برنداشته بودند و در این زمینه کار نکرده بودند امروز بسیار وابسته‌تر از گذشته بودیم.» در ادامه این نشست، وحید جلیلی، مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب و مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره عمار اظهار داشت: «دو کتاب «داستان آینده» و «سلول‌های بهاری» درمورد پیشرفت‌های علمی در موسسه رویان آماده شده است.» وی با بیان اینکه در هالیوود، به غیر از مستند، فقط بیش از ۳۰۰ فیلم داستانی در تجلیل و روایت تلاش متخصصان و دانشمندان آمریکایی در حوزه پزشکی ساخته شده است، افزود: «جشنواره عمار یکی از مهم‌ترین وظایف خود را این می‌داند که نشان دهد در سینمای ایران چه فیلم‌هایی ساخته نمی‌شوند و چه خلأ‌هایی وجود دارند. انسان مفتخر و غرورش برانگیخته می‌شود که دانشمندان ایرانی با دغدغه مردمی و ملی توانسته‌اند به چنین سطحی از علم برسند.»

جلیلی خاطرنشان کرد: «این سوال را باید با همکاران خودمان در رسانه، هنر و سینما درمیان بگذاریم که چرا هرچه پیشرفت‌های جمهوری اسلامی بیشتر می‌شود و هرچه ما در فناوری‌های «های تک» پیشرفت می‌کنیم، بازنمایی تصویر کشور در سینمای ایران مفلوک‌تر و ضعیف‌تر می‌شود. این تناظر معکوس واقعا باید مورد سوال قرار بگیرد. در همه دنیا یک بخش مهمی از سینما به انعکاس توانایی‌ها، زیبایی‌ها و پیشرفت‌ها اختصاص پیدا می‌کند.»

جلیلی عنوان کرد: «یکی از موارد تجلیل از جشنواره امسال تجلیل از شیخ زکزاکی به‌عنوان نماینده اسلام ناب خواهد بود. وی یک شهرک سینمایی و فیلم سینمایی در آفریقا ساخته است. او ملقب به امام خمینی آفریقاست. بیشتر بازیگران اصلی این فیلم اکنون به شهادت رسیده‌اند و از این جهت فیلمش را برای اولین‌‌بار رونمایی خواهیم کرد و به نمایش می‌گذاریم.»

مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره پس از نمایش بخش‌هایی از مجموعه‌ پایتخت گفت: «بخش دیگر تجلیل‌ها در اختتامیه به تجلیل از سیروس مقدم، کارگردان پایتخت اختصاص دارد و در افتتاحیه هم از حامد زمانی به‌عنوان یکی از رویش‌های موسیقی تجلیل خواهیم کرد. بخش دیگر هم در بزرگداشت 40 سالگی انقلاب نگاه به آینده است.»وی در ادامه مراسم با اعتراض از صدا‌و‌سیما و عدم حمایت از کارهای محتوایی انقلاب و دادن تریبون به دیگران گفت: «صداوسیمای ما همان است که از بهترین فیلم‌های انقلاب نظیر «به وقت شام» حمایت نکرد. صدا‌و‌سیما از ما توقع دارد که مستندات‌مان را رایگان یا با نام تهیه‌کنندگی صدا‌و‌سیما ارائه کنیم اما این امکان ندارد. اگر سینمای ما فقط فرم است پس کل سینما را تخته کنیم چون همه سرگرمی است.»جلیلی گفت: «جشنواره عمار می‌گوید یک سری محتواها بایکوت شده است این‌طور که صدا‌و‌سیما می‌گوید ما هم نباید راجع به مدافعان حرم فیلم بسازیم. جشنواره عمار سانسور شکن است یک سانسور جدی الان در فضای ماست. ما امروز در حوزه سلول‌های بنیادین میان چند کشور برتر هستیم، اما تا الان کوچک‌ترین توجهی به این امر نداشته‌ایم.

جشنواره عمار آمده تا این سوالات را دراختیار افکار عمومی بگذارد. من برایم واضح است که به‌زودی در سال‌های جدید جریان ایجاد فیلمسازان حزب‌اللهی ایجاد می‌شود. اگر بی‌خود و بی‌جهت بسازیم بهترین فیلم می‌شویم اما اگر قلاده‌های طلا بسازیم مورد توجه قرار نمی‌گیرد.» در بخش دیگری از مراسم، منفرد گفت: «برگزاری اکران‌های مرکزی از ۱۰ دی‌ماه در سینما فلسطین هر روز ساعت 10:30 صبح تا 22:30 خواهد بود. سانس 10:30 صبح برای کودک و نوجوان است. همچنین اکران‌های بعد از ظهر از ساعت ۱۳ در قالب 6 سانس خواهد بود و مراسم اختتامیه هم ۲۰ دی‌ماه برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها