• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ مرتضی قائمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان

حضور در طرح «پایش» با هنر و معماری

در واحد استان همدان و در راستای اجرای طرح «پایش»، قرار بر این است که با حضور کارشناسان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، بحث‌های کارشناسی عمیق‌تری برای حضور ما در این طرح مطرح شود؛ اما آنچه برای این واحد دانشگاهی پیشنهاد کرده‌ایم، بحث هنر و معماری است.

حضور در طرح «پایش» با هنر و معماری
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، با توجه به اینکه تاکنون طرح‌ها، پایان‌نامه‌ها و برنامه‌های پژوهشی در کشور در همه دانشگاه‌ها به‌صورت پراکنده، غیرمنسجم و متفرق انجام شده است، مساله دستیابی به اهداف مشخص و نظام‌مند را برای دانشگاه‌ها مشکل کرده است. در چند سال اخیر، طرح‌ها و پژوهش‌های بسیار پراکنده‌ای در موضوعات مختلف به‌صورت ناقص در دانشگاه‌ها انجام شده است، البته نتایج آن یکدیگر را برای رسیدن به یک مجموعه تحقیقاتی کامل و مشکل‌گشا پشتیبانی نمی‌کنند. درحالی‌که این امکان وجود دارد که با ایجاد انسجام در این طرح‌ها، رساله‌ها و پژوهش‌ها تحقیقاتی انجام شود که در موضوعات مختلف همه جوانب را بسنجد و تحقیقات قبلی را برای رسیدن به نتایج مشخص و مثمرثمر در موضوعات گوناگون و بااهمیت کشور، مقدمه قرار دهد. به‌نظر بنده این کار و هدف با اجرای طرح «پایش» محقق می‌شود.

این طرح می‌تواند با موضوع‌بندی و تمرکز بر موضوعات و محتوای‌های مشخص، همه پژوهشگران را به‌سمت رفع نیازهای کشور و مسائل جامعه سوق دهد و راهنمایی کند. بنابراین امیدواریم با همکاری همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور، این طرح به بهترین شکل اجرا شود تا بتوانیم شاهد انجام تحقیقاتی منسجم و هدفمند با تمرکز بر یک یا چند موضوع مشخص باشیم. توجه عمیق به مشکلات واقعی و بااهمیت جامعه، می‌تواند ماموریت و رسالت دانشگاه‌هایی باشد که به‌دنبال حل مشکلات کشور و تربیت نیروی انسانی کارآمد و کارآفرین هستند؛ درحقیقت همه آنچه بیان کردم می‌تواند با اجرای طرح «پایش» میسر و قابل دسترسی باشد. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی همدان با دارابودن بیش از 14هزار دانشجو، ۱۰۶ رشته تحصیلی از مقطع کاردانی تا دکتری، ۳۲ آزمایشگاه تخصصی و ۵۷ کارگاه آموزشی و پژوهشی، چهار دانشکده مصوب فنی و مهندسی، علوم‌انسانی، علوم پایه و هنر و معماری و سامانه رایانه‌ای نشریات فارسی (نمامتن) شامل بیش از ۱۷۰۰ عنوان مجله و نشریه و ۷۰۰ هزار عنوان مقاله علمی به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی حضوری استان همدان خدمات علمی خود را در اختیار جامعه در سطح استانی و کشوری قرار می‌دهد.

در این واحد دانشگاهی و در راستای اجرای طرح «پایش»، قرار بر این است که با حضور کارشناسان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، بحث‌های کارشناسی عمیق‌تری برای حضور ما در این طرح مطرح شود؛ اما آنچه برای این واحد دانشگاهی پیشنهاد کرده‌ایم که بعد از کارهای کارشناسی در واحد و تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در پایش مطرح خواهد شد، بحث هنر و معماری است. این دو موضوع به‌عنوان نقطه تمرکز موضوعات در طرح «پایش» در استان همدان انتخاب شده است. در این راستا قرار است نظرات کارشناسان، استادان و گروه‌های علمی را در این زمینه دریافت کنیم تا بعد از تایید در سازمان مرکزی دانشگاه، اقدامات بعدی صورت گیرد. علت توجه به این دو موضوع هم این است که همدان به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین نامیده شده و از معماری دوران گذشته به‌خصوص معماری ایرانی و اسلامی موارد زیادی در این استان به‌جا مانده است. از سوی دیگر، موضوع مهم و قابل‌توجه این است که گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی همدان سابقه و قدمتی طولانی‌ دارد و استادان و محققان برجسته‌ای در این حوزه در دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. البته دانشجویان مستعد فراوانی هم در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند و از سوی دیگر امکانات دانشگاه در این دو موضوع علمی از فراوانی بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها برخوردار است؛ از این جهت است که ان‌شاءالله با این موضوعات در طرح پایش حضور خواهیم داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها