• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

حین زلزله چه کنیم؟

معمولا در خانه یا محیط‌های سربسته نقاط امنی وجود دارند که در کنار ستون‌ها، زیرمیزهای محکم چوبی یا فلزی، زیر چارچوب درها و کنار دیوارهای داخلی هستند و اگر هنگام زلزله در فضاهای بسته بودید، به جای اینکه فرار کرده و تلاش کنید از محیط خارج شوید، نزدیک‌ترین مکان امن را پیدا کنید و در آنجا پناه بگیرید.

حین زلزله چه کنیم؟
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، زمین‌لرزه در لحظه اتفاق می‌افتد و درواقع، امکان هرنوع عکس‌العملی را از آدم می‌گیرد. زلزله در عرض چند ثانیه رخ می‌دهد و اگر ریشتر آن شدید باشد، خرابی‌هایی را به جای می‌گذارد و اگر ریشتر کمتری داشته باشد، تنها لرزش‌های آن رعب و وحشت ایجاد می‌کند، بدون اینکه آسیبی به مکان یا اموال آدم‌ها وارد کند. اما بیش از آنچه اموال و خانه اهمیت داشته باشد، جان آدمی در اولویت قرار دارد به همین دلیل، وقتی حادثه‌ای مانند زلزله رخ می‌دهد، نیروهای کمکی ابتدا به حال مصدومان رسیدگی می‌کنند و بعد به سراغ خانه‌های ویران‌شده می‌روند. اما از آنجایی که کشور ما روی نوار زلزله واقع شده، باید آگاهی خود را از زلزله و اقداماتی که موقع بروز این حادثه طبیعی باید انجام دهیم، بالا ببریم. خیلی از افراد به محض اینکه متوجه زلزله می‌شوند، به سمت درهای خروجی هجوم می‌آورند که این مساله بیشترین احتمال آسیب را به دنبال دارد، چراکه ممکن است هنگام فرارکردن، با سقوط آوار و خرابی‌ها افراد آسیب ببینند.

بنابراین، بهترین کاری که می‌توانید هنگام وقوع زلزله انجام دهید، پناه‌گرفتن در همان نقطه‌ای است که حضور دارید. تنها در شرایطی می‌توانید از خانه خارج شوید که ساختمان یک طبقه و نزدیک به در خروجی باشد؛ در این شرایط به محض احساس زمین‌لرزه، ساختمان را ترک کنید. در غیر این‌صورت سعی نکنید از پله‌ها یا آسانسور خودتان را به فضای باز برسانید.
در واقع، زمین‌لرزه آنقدر سریع اتفاق می‌افتد که عکس‌العمل را از آدمی می‌گیرد؛ درنتیجه از هجوم بردن به سمت درها و خارج‌شدن از محل خودداری کنید. در این شرایط، معقول‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که در جای مناسبی پناه بگیرید.

برای تسلط در این کار، سعی کنید به‌عنوان اقدامات قبل از زلزله، مکان‌های ایمن را در خانه یا محل کار شناسایی کنید و در خاطر داشته باشید که موقع زلزله در آن نقطه پناه بگیرید.

در این زمان، حفاظت از سر شرط اول است، به‌طوری که هر جایی که قرار می‌گیرید، سعی کنید سر را از آسیب حفظ کنید. اگر نقطه امنی دارید، در آن پناه بگیرید و اگر نقطه امن در دسترس نیست، سر را با دست‌هایتان بپوشانید و روی زمین بنشینید تا احتمال آسیب به کمترین زمان ممکن برسد.

معمولا در خانه یا محیط‌های سربسته نقاط امنی وجود دارند که در کنار ستون‌ها، زیرمیزهای محکم چوبی یا فلزی، زیر چارچوب درها و کنار دیوارهای داخلی هستند و اگر هنگام زلزله در فضاهای بسته بودید، به جای اینکه فرار کرده و تلاش کنید از محیط خارج شوید، نزدیک‌ترین مکان امن را پیدا کنید و در آنجا پناه بگیرید.

اگر زیر چارچوب‌ها قرار می‌گیرید، در میانه چارچوب بایستید و با دست آنها را محکم نگه دارید. علاوه‌بر این، زمان وقوع زلزله تا جایی که می‌توانید از پنجره‌ها، کمدها و نقاطی که اشیای دکوری و سنگین روی آنها قرار گرفته‌اند، دوری کنید. هرگز تختخواب‌تان را مقابل پنجره قرار ندهید، چراکه موج زلزله باعث شکستن شیشه و احتمال بروز آسیب به شما می‌شود. اگر در نزدیک‌ترین فاصله از شما میز ناهارخوری، میزتحریر یا تختخواب وجود داشت، زیر آنها پناه بگیرید و پایه‌های میز را محکم با دست نگه دارید تا لرزش‌ها آن را از جای خود حرکت ندهد. اگر محل زندگی یا کار شما مجهز به آسانسور است، موقع زلزله از آن استفاده نکنید.

تا حد امکان از پله‌ها هم پایین نیایید، چراکه احتمال شکستگی و فروریختن آنها وجود دارد و تنها در شرایط اضطراری از پله‌ها استفاده کنید. اما اگر همزمان با عبور از پله‌ها زلزله رخ داد، از جایتان حرکت نکنید و روی پله‌ها ندوید بلکه کنار دیوار بروید و بنشینید و بالاتنه را به جلو خم کرده و با دست‌ها و بازوهایتان سر را بپوشانید.

در کنار همه راهکارهایی که اشاره کردیم، حفظ خونسردی و آرامش مهم‌ترین شرط است، به‌طوری که اگر ‌ترس بر شما غالب شود، علاوه‌بر اینکه قدرت تصمیم‌گیری را در شما مختل می‌کند، باعث می‌شود تصمیم نابجایی بگیرید که نه‌تنها کمکی به نجات شما نمی‌کند بلکه آسیب احتمالی را هم افزایش می‌دهد.

در مدارس هم پناه‌گیری در کلاس‌های درس به جای فرارکردن از کلاس‌ها را توصیه می‌کنیم به‌طوری که دانش‌آموزان باید در همان جای خود و زیرنیمکت‌ها یا در وسط راهرو بین نیمکت‌ها پناه بگیرند و درحالی که روبه جلو خم شده‌اند، سر را با دست‌ها و بازوها بپوشانند و از آن محافظت کنند.

 

* نویسنده : ندا اظهری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها