• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تهران و آنکارا توافق کردند حجم مبادلات شان در سال آینده میلادی ۳ برابر رقم فعلی شود

قرار ۳۰ میلیارد دلاری

در سال 2017، ارزش کل واردات ایران از ترکیه حدود سه میلیارد و 260 میلیون دلار بوده و در مقابل، ایران توانسته با صادراتی به ارزش بیش از هفت میلیارد و 492 میلیون دلار کفه ترازو را به نفع خود سنگین کند. جمع این رقم حدود 10.7 میلیارد دلار است که رشد حدود 60درصدی را نسبت به سال 2016 نشان می‌دهد.

قرار ۳۰ میلیارد دلاری
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حسن روحانی در حالی برای شرکت در پنجمین نشست شورای عالی روابط ایران و ترکیه چهارشنبه و پنجشنبه گذشته را در آنکارا به سر برد که این پنجمین دیدار روسای جمهور دو کشور طی یک سال گذشته و نهمین دیدار آنها طی تنها پنج سال است. در این بین با وجود اینکه رسانه‌ها حافظ‌خوانی رجب طیب اردوغان به زبان فارسی در نشست خبری با روحانی را به‌عنوان نمادی از روابط نزدیک ایران و ترکیه مورد توجه قرار دادند و گفتند که این اتفاق نشان می‌دهد دو کشور به فکر روابط گسترده و مستحکم با یکدیگرند، خیلی‌ها کلیدی‌ترین سخن اردوغان را جمله راهبردی او درخصوص رابطه ترکیه با ایران دانستند؛ جایی که رئیس‌جمهور ترکیه در نشست خبری با حسن روحانی اظهار داشت: «ترکیه امنیت و ثبات ایران را، امنیت و ثبات خود می‌داند.» کارشناسان می‌گویند این اظهارنظر تکمیل‌کننده سخن حسن روحانی درخصوص تعهد ایران برای تامین انرژی همسایه غربی خود برای بلندمدت بود و نشان می‌داد سرعت افزایش تعاملات امنیتی- اقتصادی ایران و ترکیه در سال 2019 قابل‌توجه خواهد بود. حالا ایران و ترکیه برنامه‌ریزی مهمی برای افزایش تبادلات خود در سال آینده میلادی و رسیدن به مرز 30 میلیارد دلار دارند که در صورت تحقق به تنهایی می‌تواند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به صورت موثری شکننده کند. در این مسیر البته نباید فراموش کرد که پشتوانه ارتقای روابط اقتصادی بسترهای امنیتی و آرامش آتی غرب آسیا خواهد بود. برخی تحلیلگران توافقات مهم دو کشور را نتیجه پیشرفت در مذاکرات سه کشور (ایران-ترکیه – روسیه) برای کمک به سوریه می‌دانند و قبل از هرچیز خروج آمریکا از سوریه را نشانه‌ای از ثبات و بسترسازی همکاری میان کشورهای منطقه تفسیر می‌کنند.

 مسیر جدید ترکیه

«تهدید تحریم را به فرصت بهبود روابط با ایران تبدیل می‌کنیم»؛ این اظهارنظر استراتژیک رجب طیب اردوغان اگر مانند برخی رفتارهای گذشته وی با مورد متناقضی همراه نشود و همچون سال‌های 2016 و 2017 به افزایش روابط اقتصادی با ایران متعهد باشد، نوید‌دهنده این است که بالاخره دو کشور مهم غرب آسیا توانسته‌اند از مجموعه فرصت- تهدید مشترکی که دارند به نحو احسن بهره برده و ضمن تعمیق روابط، به‌گونه‌ای رفتار‌کنند که متغیرهای فرامنطقه‌ای نتواند ثبات آنها را مخدوش کند. البته از چند ماه پیش بسیاری از کارشناسان بعد از سه اتفاق مهم یعنی بن‌بست ترکیه در پیوستن به اتحادیه اروپا، تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه و رفتارهای مخاطره‌آمیز آمریکا علیه ترک‌ها در شمال سوریه مواضع امروز اردوغان را پیش‌بینی می‌کردند و می‌گفتند اردوغان پس از کودتای نافرجام و همچنین چالش با آمریکا به واقعیت‌هایی پی برده است که او را مجبور می‌سازد به دنبال منافع ملی خود از طریق تامین منافع ملی همسایگانش باشد. حالا رئیس‌جمهور ترکیه در نشست انجمن تجاری ایران – ترکیه بیان می‌کند: «کسی نباید از آنکارا انتظار تبعیت از تحریم‌ها علیه ایران را داشته باشد. دلیلی ندارد آنکارا از تحریم‌های یک کشور دیگر علیه همسایه و شریک خود یعنی تهران تبعیت کند.» و با امضای چند سند اقتصادی دیگر نشان می‌دهد تمایلاتی متفاوت از گذشته دارد.

 روایت مهم همتی از دستور بانکی اردوغان

این تمایل البته وقتی امیدبخش شد که روایت همتی، رئیس کل بانک مرکزی از دیدار هیات ایرانی با اردوغان منتشر شد و در آن از دستور مهم رئیس‌جمهور ترکیه خبر داده شد. رئیس کل بانک مرکزی که طی مدت کوتاهی توانسته افسارگسیختگی بازارهای ارز و سکه را تا حدود قابل‌توجهی مهار کند و اعتماد عمومی به بانک مرکزی را قدری بهبود بخشد، روز گذشته متذکر شد اردوغان به بانک‌های این کشور دستور داده به‌سرعت برای رفع سریع موانع موجود بانکی بین تهران - آنکارا اقدام کنند و توضیح داد که «با این دستور به‌طور قطع تحولاتی مهم در روابط اقتصادی، تجاری و بانکی ایران و ترکیه ایجاد می‌شود.»

تحلیلگران معتقدند اگر این روایت صحیح باشد و بانک‌های ترکیه بتوانند این دستور را اجرایی سازند، مسیر برای هدفگذاری دو کشور برای رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار حجم تبادلات تسهیل خواهد شد.  علاوه‌بر روابط بانکی اما دو خبر مهم دیگر نیز از آینده روابط ایران و ترکیه در سفر روحانی به آنکارا منتشر شد؛ اولی مربوط به حوزه کاری وزیر نیرو بود.

اردکانیان از توافقات مهمی با ترک‌ها در زمینه آب و برق خبر داد و گفت که دو کشور برای تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های ایران و ترکیه در زمینه آب به توافق رسیده‌اند و بعد از آن هم برنامه‌ای ریخته‌اند تا تبادلات برق دو کشور از ۶۰۰ مگاوات فعلی به هزار و ۵۰ مگاوات تا سال ۲۰۲۰ برسد. وزیر نیرو همچنین از توافق ایران و ترکیه برای تشکیل کمیته مشترک همکاری در زمینه تولید و انتقال برق، نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بازار برق منطقه‌ای خبر داد و تاکید کرد: «برنامه ترکیه برای افزایش تبادل برق بین دو کشور با احداث خط 450 مگاواتی عملیاتی خواهد شد.»

 30 میلیارد دلار معادل یک‌چهارم بودجه سالیانه ایران است

در سال 2017، ارزش کل واردات ایران از ترکیه حدود سه میلیارد و 260 میلیون دلار بوده و در مقابل، ایران توانسته با صادراتی به ارزش بیش از هفت میلیارد و 492 میلیون دلار کفه ترازو را به نفع خود سنگین کند. جمع این رقم حدود 10.7 میلیارد دلار است که رشد حدود 60درصدی را نسبت به سال 2016 نشان می‌دهد. حالا اما با وجود تحریم‌ها تخمین 12 میلیارد دلاری برای روابط دو کشور تا پایان سال میلادی جاری وجود دارد و تاکید دو کشور برای سه برابر شدن این رقم در سال 2019 است. این اتفاق یعنی رقم تبادلات اقتصادی ایران با ترکیه به سطح یک‌چهارم کل بودجه سال 96 ایران که معادل 1195 هزار میلیارد تومان است، خواهد رسید و به‌تنهایی معادل نیمی از حجم صادرات نفتی یا غیرنفتی ایران (در زمان نبود تحریم‌ها) خواهد بود که به‌زعم کارشناسان در دوره تحریم می‌تواند گره‌گشای بخش مهمی از مبادلات خارجی ایران باشد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها