• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی امروز به دیدار مراجع قم می‌روند

ضرورت تعمیق رابطه حوزه و دانشگاه

امروز در دانشگاه و مراکز آموزش عالی کشور، مجموعه دفاتر نهاد رهبری به تعبیری که مقام معظم رهبری فرموده‌اند؛ نماینده حوزه در دانشگاه‌ها هستند و درحقیقت این نقش خطیر را به عهده دارند.

ضرورت تعمیق رابطه حوزه و دانشگاه
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بحث مهم و با اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه براساس ضرورت‌ها و دغدغه‌هایی در روزهای انقلاب اسلامی در کشور ما مطرح شده است. بنابراین شایسته است که این ضرورت‌ها همواره مورد توجه باشد تا به‌ خوبی روشن شود که چه عواملی باعث شد این مساله مطرح شود؛ بعد باید توجه کنیم که آیا این ضرورت‌ها هنوز هم باقی است یا خیر؟ وقتی موضوع روشن شد، باید بررسی کنیم که آیا در این زمینه اقدامات موثری انجام شده یا اینکه صرفا درقالب فعالیت‌های نمادین، بحث‌هایی در این باره مطرح شده است.

وحدت در اهداف

به نظر بنده بحث ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه در یک نقطه اساسی؛ توجه به وحدت در اهداف است؛ حوزه‌های علمیه به‌عنوان مراجع دینی و دانشگاه‌ها در نظام آموزش عالی، مسئولیت‌ها و ماموریت‌هایی دارند و اهداف خاصی برای آنها تعریف شده است. به نظر می‌رسد این دو مجموعه علمی کشور بار بسیار سنگینی هم به دوش می‌کشند؛ موقعیت این دو نهاد اقتضا می‌کند که باهم درارتباط باشند و این وحدت در اهداف را همواره مورد توجه قرار دهند. درحقیقت ضروری است براساس آن ماموریت‌هایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی برای این دومجموعه علمی، دانشی و فرهیخته تعریف کرده است، براساس این مساله تلاش کنند تا مفاهمه‌ای درست را بین یکدیگر شکل دهند. اقدامات خوبی در این سال‌ها در این باره صورت گرفته و فعالیت‌های ارزشمندی هم در این زمینه به منصه ظهور رسیده است، البته این کافی نیست و باید این ارتباط به حدی عمیق بشود و روش‌های بهتری برای رسیدن به اهدف اولیه و مشترک درنظر گرفته شود. این اهداف شامل مواردی است که در سطح کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی برای این دو نهاد علمی درنظر گرفته شده است. لذا باید مسیرها شناسایی شده، هر دوطرف به صورت دائمی با هم در گفت‌وگو، تعامل علمی داشته باشند. همچنین لازم و ضروری است که فعالان حوزه و دانشگاه هرکدام در جایگاه خود و براساس ماموریت‌هایی که دارند برای رسیدن به اهداف مشترک، اقدامات لازم را صورت دهند.

دفاتر نهاد رهبری؛ نمایندگان حوزه در دانشگاه

امروز در دانشگاه و مراکز آموزش عالی کشور، مجموعه دفاتر نهاد رهبری به تعبیری که مقام معظم رهبری فرموده‌اند؛ نماینده حوزه در دانشگاه‌ها هستند و درحقیقت این نقش خطیر را به عهده دارند. این مجموعه‌ها در بخش‌های مختلف دانشگاه‌ها حضور و مسئولیت دارند، گروه‌های آموزشی و معارفی را هم تشکیل داده‌اند و در این زمینه فعالیت موثری دارند. همچنین دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگا‌ه‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دینی تاثیر‌گذاری خوبی داشته‌اند. در این میان حضور شبکه‌های تبلیغی روحانیون آشنا و آگاه از محیط دانشگاه، آشنا با نیازهایی که دانشگاهیان عزیز دارند‌؛ باعث شده این روحانیون ارتباط وسیعی با دانشگاهیان داشته باشند و این اقدامات سال‌های سال است که در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و رابطه گسترده و تاثیرگذاری در این زمینه در جریان است. عزیزانی که در کسوت روحانی در دانشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند، به نظر می‌رسد که موفق شده‌اند ارتباط خوبی با مخاطبان خود برقرار کنند. این روحانیون ضمن اینکه موقعیت خود و دانشجویان را به خوبی درک می‌کنند، تفاهم خوبی هم با دانشجویان عزیز دارند، اینها همه برخاسته از همان نگا‌ه وحدت حوزه و دانشگاه است که درطول این سال‌ها درجریان بوده است.

 

* نویسنده : مهدی میراحمدی رئیس دفتر نهاد رهبری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها