• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

آماده‌باش برای زلزله

انجام اقداماتی پیش از وقوع زلزله، خطرات و آسیب‌ها و ویرانی‌های احتمالی را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. درواقع، همان‌گونه که پیشگیری قبل از بیماری به ما کمک می‌کند، پیشگیری قبل از بروز زمین‌لرزه هم می‌تواند کمک‌‌کننده باشد.

آماده‌باش برای زلزله
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نشسته‌ایم و فقط بلدیم غر بزنیم بر سر زمین و زمان که چرا لرزید و چرا ویران کرد. شاید یک‌بار هم نشده کلاه‌مان را قاضی کنیم که چه شد اینطوری شد؟ چرا دیوار خانه فروریخت؟ چرا مردم زیر آوار ماندند؟ همیشه در چنین شرایطی به‌دنبال مقصری می‌گردیم که همه تقصیرها را به گردنش بیندازیم و بایستیم و از دور تماشا کنیم؛ غافل از اینکه یک پای ماجرا خود ما هستیم؛ مایی که ساختمان‌هایمان ناایمن است و اصول استاندارد ساختمان‌سازی را در آن رعایت نکرده‌ایم؛ اشیای مختلف را در خانه‌مان ایمن و ثابت نکرده‌ایم؛ یاد نگرفته‌ایم وقتی زمین لرزید چه‌کار باید کنیم که کمتر آسیب ببینیم و همین‌ کم‌کاری‌ها نتیجه‌اش می‌شود آوارگی هزاران نفری که بعد از گذشت مدت‌ها از زلزله هنوز هم داخل کانکس یا زیر چادر زندگی می‌گذرانند. قطعا بعد از این همه سال حرف‌زدن راجع به زلزله می‌دانیم که ایران روی کمربند زمین‌لرزه قرار گرفته و وقوع چنین پدیده‌ای در کشورمان طبیعی است؛ پس این ما هستیم که باید با آن کنار بیاییم و هر لحظه برای روبه‌رو شدن با آن آماده باشیم. حالا در کنار زلزله، بلایای طبیعی دیگری هم در کشور به وقوع می‌پیوندد اما همیشه بیشترین آسیبی که مردم متحمل می‌شوند، به دنبال وقوع زمین‌لرزه است. بنابراین، انجام اقداماتی پیش از وقوع زلزله، خطرات و آسیب‌ها و ویرانی‌های احتمالی را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. درواقع، همان‌گونه که پیشگیری قبل از بیماری به ما کمک می‌کند، پیشگیری قبل از بروز زمین‌لرزه هم می‌تواند کمک‌‌کننده باشد.


  محیط را ایمن کنید

معمولا همه ما در خانه یا محل کار وسایلی داریم که احتمال سقوط آنها وجود دارد، مانند تابلو، کمد، بخاری و تلویزیون دیواری، کابینت‌های حاوی ظروف آشپزخانه، کتابخانه و گلدان‌ها.

بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که آنها را تا حد امکان به دیوار یا سطح پیچ کنیم تا موقع زمین‌لرزه از جای خود نلغزند. حتی کمدهای سنگین و تابلوها را هم به دیوار محکم کنید. در خیلی از خانه‌ها، اشیای دکوری سنگین را روی کمد، یخچال و ... قرار می‌دهند؛ اینها را تا حد امکان به دیوار محکم کنید و در غیر این صورت موقع زلزله از آنها دوری کنید. اگر خانه‌تان قدیمی است، حتما آن را نوسازی کنید و اگر درحال ساخت هستید، حتما اصول ایمن‌سازی در برابر زلزله را در آن رعایت کنید.

  خودتان آماده باشید

قبل از اینکه زلزله‌ای رخ دهد با خانواده‌تان صحبت کنید. یک مکان ایمن مانند پارک محله، فضای سبز بیرون ساختمان یا مکان مشخص، ایمن و به دور از هر ساختمانی را تعیین کنید تا در صورت وقوع زمین‌لرزه و درصورتی که یکدیگر را گم کردید، آنجا دور هم جمع شوید و بتوانید یکدیگر را پیدا کنید. مراکز امدادی نزدیک به محل زندگی‌تان مانند اورژانس، درمانگاه، آتش‌نشانی و پلیس را شناسایی کنید. همیشه یک کیف در خانه داشته باشید که بتوانید ضروری‌ترین وسایل‌تان را در آن بگذارید. وجود چنین کیفی، شما را تا چند ساعت اولیه بعد از وقوع حادثه، از نیازهای اولیه بی‌نیاز می‌کند و می‌توانید مدت زمان بیشتری در شرایط سخت دوام بیاورید. به اعضای خانواده‌تان محل کنتورهای آب، برق و گاز را نشان دهید و چگونگی قطع کردن آنها را هم به آنها بیاموزید تا موقع وقوع زلزله، برای کاهش خطرات احتمالی درصورت امکان آنها را قطع کنید. ساختمان محل زندگی‌تان را به کپسول‌های خاموش‌کننده مجهز کنید و چگونگی استفاده از آن را هم یاد بگیرید و به اعضای خانواده‌تان بیاموزید تا در شرایط اضطراری بتوانند از آن استفاده کنند.

  کیف زلزله

وسایل اضافی داخل کیف نگذارید. چند لباس مناسب فصل در آن قرار دهید؛ به عنوان مثال اگر هوا سرد است، حتما لباس گرم، دستکش و کلاه داخل آن بگذارید تا شما را در برابر سرما محافظت کند. مواد خوراکی جزء ضروریات اولیه‌ای است که به شما کمک می‌کند قدرت بیشتری برای مقابله با سختی‌های بعد از وقوع زلزله داشته باشید. از آنجایی که غذاهای معمولی سریع فاسد می‌شوند، بهتر است به سراغ کنسرو، بیسکویت، خشکبار، آب‌نبات و کمپوت بروید و چندتایی به اندازه نیاز خانواده برای ساعت‌های اولیه بعد از زلزله داخل کیف قرار دهید. بطری آب را هم فراموش نکنید. داروهای موردنیازتان را هم درون کیف بگذارید. اگر داروی خاصی برای بیماری‌تان استفاده می‌کنید، چند ورق اضافه‌تر تهیه کنید؛ البته حواس‌تان به تاریخ انقضای دارو هم باشد که مبادا فاسد شده باشد. از دیگر مواردی که باید داخل کیف زلزله قرار دهید، گاز استریل، چسب زخم و پماد سوختگی است. یک چراغ‌قوه به همراه باتری اضافه و رادیو هم همراه آن بگذارید. تلفن‌های ضروری و امدادی را هم روی کاغذی یادداشت کرده و درون یکی از جیب‌های کیف قرار دهید تا درمواقع لزوم از آنها استفاده کنید. وسایل بهداشت فردی مانند دستمال، صابون، حوله، مسواک و خمیردندان، پودر شوینده، پوشک بچه و نوار بهداشتی هم فراموش نشود. کیف مجهز زلزله را در قسمتی از خانه قرار دهید که به راحتی قابل‌دسترس باشد و همه اعضای خانواده از محل آن مطلع باشند.

 

* نویسنده : ندا اظهری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها