• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گفت و گو با محمد شجاعی مبلغ بین‌المللی درباره شهید ادواردو آنیلی

«آنیلی» حجت خدا برای امروز ماست

آنیلی، حجت خدا برای امروز ماست که خداوند او را مقابل چشم هزاران نفر از کسانی قرار داده که در این کشور زندگی می‌کنند و برای کسب قدرت، شهرت و ثروت با اهداف انقلاب و مصالح ملت و خون شهدا بازی می‌کنند تا منافع جناحی و گروهی خودشان تامین شود .

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در سالروز انتشار نامه رهبری به جوانان غربی انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی که به صورت تخصصی در زمینه رهیافتگان فعال است. هجدهمین یادبود آن شهید را در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار کرد. یکی از سخنرانان این یادبود دکتر محمد شجاعی مبلغ بین‌المللی و سخنران مشهور کشور بود. درحاشیه این همایش با ایشان در مورد شهید ادواردو آنیلی و نامه رهبری به گفت‌وگو نشستیم.

شهید آنیلی ازجمله شخصیت‌های نادری بود که به جایگاه اجتماعی و اقتصادی خود پشت پا زد و به دامن اسلام آمد، تعبیر شما از این هجرت چیست؟

شهید ادواردو آنیلی از شهدایی بود که به قول حضرت امام راه ۱۰۰ ساله را یک‌شبه طی کرده بود و به حجم عظیمی از طبیعت و دنیاگرایی غلبه کرد. او حجم بالایی از دنیا که آرزوی همه انسان‌هاست؛ یعنی ثروت، قدرت و شهرت جهانی را در اختیار داشت چیزهایی که کمتر کسی دارد، با این حال با بصیرتی که داشت و عشقی که پیدا کرده بود به همه اینها غلبه کرد و پشت‌پا زد. گویی هیچ ارزشی برایش نداشتند البته دیدار با امام و آن روح مسیحایی امام که به همه بچه بسیجی‌ها اثر کرده بود و در آنیلی جوان هم دمیده شده بود و بی‌تاثیر نبود تا آنجا که بارها به شهادت دوستانش از این دیدار و جذابیت و تاثیرش برخود تعریف می‌کرده است؛ بنابراین او فرد بسیار ویژه‌ای است. به‌نظر من آنیلی، حجت خدا برای امروز ماست که خداوند او را مقابل چشم هزاران نفر از کسانی قرار داده که در این کشور زندگی می‌کنند و برای کسب قدرت، شهرت و ثروت با اهداف انقلاب و مصالح ملت و خون شهدا بازی می‌کنند تا منافع جناحی و گروهی خودشان تامین شود و بعد هم کشش دنیا را برای این کار بهانه می‌آورند و خداوند در روز قیامت خطاب به این افراد می‌فرماید: «شما در دنیا بیشتر بهره‌مند بودید یا کسی مثل او.»

جالب‌ترین نکته‌ای که از شخصیت ادواردو آنیلی شما را جذب کرده، چیست؟

بصیرت زیادی پیدا کرده بود. فهمیده بود اگر بخواهد شیعه را در شکل و مسیر درست بشناسد باید ایران به  بیاید و پیوند خوبی با ایران داشت. زهد و بی‌میلی که به دنیا داشت بر اثر بصیرت و عشق او بود که به نظر من جالب‌ترین بعد شخصیتی آن شهید است.

به‌عنوان مبلغ بین‌المللی سخنرانی و سفرهای زیادی که به غرب داشتید به نظرتان برای معرفی اسلام به غربی‌ها چه باید کرد؟

متاسفانه در این سال‌ها بسیاری از حقایق جمهوری اسلامی خوب منتشر نشده است. از مبلغان توانا و حرفه‌ای خیلی بهره نبرده‌ایم و همچنین از روش‌های تبلیغی خوب هم استفاده نکرده‌ایم، روش‌های ما سنتی است که شاید در ایران جواب بدهد، ولی درفضاهایی دیگر به‌خصوص غرب جواب نمی‌دهد. لذا باید از روش‌های جدید استفاده کرد؛ روش‌های استدلالی قوی و قدرتمند و مستند خیلی می‌تواند به جوانان و مردم غرب کمک کند. غربی‌ها یک بحران هویت دارند و طبیعت‌گرایی را تا آخر تقریبا طی کردند و به‌دنبال معنویت منطبق با ساختار وجودی خودشان  می‌گردند و اگر ما نتوانیم به‌موقع منطبق با ساختار وجودی‌شان این معنویت همراه با معرفت را به آنها انتقال دهیم به‌طور قطع عرفان‌های کاذبی که خودشان یا کشورهای دیگر آنها را ساختند، عرضه می‌شود که هم برای خودشان و هم برای ما دردسرساز است.

در طول سال‌ها شما شاگردان مسلمان شده‌ای هم داشته‌اید، به نظرتان برای این قشر چه کارهای خاصی باید انجام شود؟

یک ارتباط مستمر با منابع قدرت و منابع تاثیری آنها باید وجود داشته باشد، یعنی خیلی از آنها به ایران نمی‌آیند و در کشور خودشان هستند. لذا باید یک ارتباط علمی و سازماندهی شده وجود داشته باشد و همچنین یک ارتباط معنوی مستمر بین تازه‎مسلمانان و مراکزی که باعث گرویدن آنها به اسلام و تحول‌شان شده است، باشد و آنها باید بدانند مورد توجه هستند و فراموش نمی‌شوند. در مناسبت‌های مختلف زمانی از آنها استفاده شود تا گرما و انرژی معنوی مناسبی را برای آنها در این فضاها ایجاد کنیم. یادمان باشد ثروت معنوی ایران فوق‌العاده مناسب و مناسک در دسترس همه هستند هرکس به‌راحتی می‌تواند به مساجد حسینیه‌ها، علما و دیدار شخصیت‌های دینی برود و ابهامات را برطرف کند و به‌نوعی تغذیه شود، اما اینها در کشورهای خودشان چنین شرایطی را ندارند. لذا باید یک ارتباط قدرتمند معنوی وجود باشد تا بتوانیم به آنها برسیم.

یادبود شهید ادواردو آنیلی همزمان با سالگرد انتشار نامه رهبری به جوانان غربی بود، به نظر شما برای انتشار این نامه چه کارهایی باید انجام شود که کمتر مورد توجه قرار گرفته شده است؟

به نظر من بیشتر باید از ان. جی. او(NGO)‌ها و گروه‌های مردمی برای این کار استفاده کرد؛ البته آدم‌های آزاده و نیک‌سرشت زیادی هستند و هرچند مسلمان نیستند ولی به محتوای نامه اعتقاد دارند. می‎توان از این دست افراد و سازمان‌ها و همچنین برخی از رسانه‌ها استفاده کرد. شبکه‌های ماهواره‌ای خودمان و کشورهای همسو هم می‌توانند پوشش‌دهنده خوبی برای این نامه باشند البته باید برنامه‌های خوبی از نظر رسانه‎ای ساخته شود؛ همین‌طور نیاز به مستند خوب هم داریم تا شیرینی نامه را بهتر بچشانند.

از شهید صحبت کردیم و اینکه این افراد مثل شهید آنیلی چه نوع زندگی‌ای دارند؛ این روزها جمع‌آوری ثروت در جامعه تبدیل به یک ارزش و هدف اصلی برای بسیاری از افراد شده است، برای مقابله با این اتفاق چه باید کرد؟

بیشترین مشکلات در زندگی و بیماری‌های روحی و روانی مربوط به دو گروه در جامعه است، یکی افرادی که از آسایش و ثروت بیشتری برخوردار هستند ولی سطح آسایش و معنویت کمتری دارند، فاصله عاطفی افراد بیشتر شده و فاصله و غفلت افراد خانواده‌ها از هم بیشتر شده، بنابراین ثروت نمی‎تواند از یک حد بالاتر برود عواقب زیادی دارد مشکلات روحی و روانی و اختلافات زیادتری ایجاد می‌کند. بشر برای این چیزها ساخته نشده اگر خودشناسی خوبی به مردم منتقل شود و مردم با ابعاد وجود خود و من اصلی خودشان خوب آشنا شوند هرگز به دنبال این کار عبث نمی‏روند. امام علی(ع) می‌فرمایند: «بیش از آنچه بیشتر از روزی خودتان نصیب‌تان شود انباردار دیگران خواهید بود اگر دیگران از انبار شما استفاده کنند و کار خیر انجام بدهند ثوابش برای آنهاست و شقاوتش برای شما خواهد بود. اگر برای گناه استفاده کنند گناهش برای شما هم خواهد بود.» بنابراین باید با کار فرهنگی این مساله روشن شود چون کار فرهنگی ما اصولی نیست و نتوانسته‌ایم فرهنگ استفاده درست از ثروت را معرفی کنیم. به نظرم در کار فرهنگی نقص زیادی داریم.
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها