• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازخوانی اظهارات عجیب رئیس ستاد مدیریت بحران از زمان استانداری تا امروز

بحران مدیریت کلام

اسماعیل نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور یکی از افرادی است که طبیعتا بعد از هر اتفاق و حادثه‌ای خصوصا بلایای طبیعی که شرایط بحرانی را ایجاد می‌کنند به او رجوع می‌شود.

بحران مدیریت کلام
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، انتقال و اطلاع‌رسانی نامناسب یک خبر بد می‌تواند آثار به مراتب بدتری از واقعیت آن داشته باشد. این توضیح را می‌شود این‌طور و با یک مثال بیشتر گسترش داد و به قولی قابل فهم‌تر کرد؛ بارها دیده‌ایم برای خبردادن از ضایعه‌ای دردناک مقدمه‌چینی‌هایی صورت می‌گیرد یا اگر امکانش باشد بیان آن با صراحت رخ نمی‌دهد و معمولا با روحیه‌دادن و عدم بیان وضعیت اسفبار، جمعی را از یک نگرانی بزرگ دور نگه می‌دارند.

نحوه مواجهه با حوادث معمولا چه از جانب مسئولان و چه عموم مردم همواره در زمان وقوع حادثه صورت می‌گیرد. مثلا تا وقتی زلزله اتفاق نیفتد کسی به این فکر نمی‌کند چقدر آماده مواجهه با آن هستیم. خانه‌ها کجا ساخته شده‌اند، گسل‌ها کجا قرار دارند، مساله ایمنی و پروانه ساختمان‌سازی و... چه جایگاهی دارند. آموزش‌های پیش از وقوع و حین وقوع زلزله انجام شده است یا نه؟ خیابان‌ها و معابر طوری ساخته شده‌اند که در امر کمک‌رسانی و امدادرسانی خللی ایجاد نکنند؟ برنامه‌های فرهنگی اجرا شده است که مردم با پدیده به وقوع‌پیوسته چگونه رفتار کنند؟ امکانات، انبارها و ذخیره‌ها و... در چه وضعی هستند و هزاران فکر، گمانه و تصور دیگر که در همان لحظات ابتدایی وقوع یک حادثه به ذهن افراد به‌خصوص مسئولان متبادر می‌شود. این فقط برای زلزله نیست، برای سیل هم هست، برای آتش‌سوزی هم هست و... برای همه اینها که گفته شد نمونه‌هایی وجود دارد که خدایی‌نکرده دفعه بعدی اگر چنین رخدادی به وقوع پیوست، تجربه‌اش را داشته باشیم. به عنوان مثال زلزله بم، ورزقان، رودبار و کرمانشاه و آتش‌سوزی پلاسکو، سیل هم که الی‌ماشاءالله.

دوباره به بحث اولی که مطرح شد بازگردیم، غرض از نگارش، بررسی حجم امکانات موجود و آمادگی در برابر بلایا و حوادث ناگهانی نیست، چراکه اطلاعات دقیقی هم در دسترس نیست و هر مقام و شخصی بنا به اطلاعات خودش اظهاراتی را داشته است. غرض، نوع برخورد و اظهارنظرهای مسئولان خصوصا مسئولان ستاد مدیریت بحران است که در شرایط ملتهب و حساس معمولا آنچه که باید را نگفته‌اند و آنچه را هم که نباید، به بدترین شکل بازگو کرده‌اند.

اسماعیل نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور یکی از افرادی است که طبیعتا بعد از هر اتفاق و حادثه‌ای خصوصا بلایای طبیعی که شرایط بحرانی را ایجاد می‌کنند به او رجوع می‌شود. سوای سمت و معرفی نجار با تکیه بر سمت و مسئولیتش، بهتر است ماجرایی را که از گذشته مانده است بیان کنیم تا بهتر مشخص شود درباره چه شخصیتی صحبت می‌کنیم و در ادامه اظهارات عجیب او را نوشتیم تا واکنش‌های زیادی که نسبت به اظهارات او شکل گرفت چندان عجیب و غریب به نظر نرسد.

اسماعیل نجار زمانی که استاندار کرمان بود در جلسه ستاد بحران استانداری کرمان پس از زلزله گفت: «مردم منطقه زلزله‌زده از ایمان و اعتقاد بسیار بالایی برخوردار بودند، به‌عنوان مثال در بازرسی‌های ما منزلی مشاهده شد که سه دیوار آن در اثر زلزله فرو ریخته بود، جز یک دیوار که عکس دکتر احمدی‌نژاد بر آن نصب شده بود. خود مردم با اعتقادات راسخ و محکم خود اذعان داشتند که رئیس‌جمهور محبوب و دلسوز ما خدمات فراوانی برای مردم به‌ویژه روستاییان انجام داده و می‌دهد و اعتقاد آنها بر این بود که لطف و نظر خداوند بوده که این دیوار فرو نریخته است.» (ایسنا/ 2 دی 1389)

با این تصویر که البته بعد‌ها با دلایل و توجیهاتی تایید و تکذیب شد، به اظهارات دیگر او اشاره می‌کنیم.

نجار در کسوت مدیریت ستاد بحران و در بازدید از مناطق سیل‌زده ایلام و شهرهای دیگر خاطرنشان کرد: «در مناطقی که از آنها بازدید داشتم، مردمی که آسیب‌دیده بودند اظهار خوشحالی می‌کردند. درخت‌ها کاملا شسته ‌شده و در همه رودها آب جاری شده بود. البته ممکن است روستایی علوفه‌اش را از دست داده باشد و مراتع دچار مشکل شده و به اقتصاد آسیب هم رسیده باشد.»

یکی دیگر از اظهارنظرهای عجیب و غریب رئیس ستاد مدیریت بحران بعد از زمین‌لرزه سال گذشته تهران این بود که گفت: «جای خاصی برای اسکان اضطراری پیش‌بینی نشده و مردم هرجا فضاهای وسیعی بود می‌توانند مستقر شوند.»

نجار در جای دیگری هم در ارتباط با احتمال زلزله در تهران طی سخنانی گفته بود: «اگر در تهران زندگی می‌کنید، باید جای دومی را برای خود داشته باشید. خانه‌های پدریتان را در شهرستان‌ها حفظ کنید.»

نجار پس از زلزله کرمانشاه نیز وقتی روی خط تماس تلفنی یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمد، در واکنش به این حادثه و درست زمانی که همه از او به‌عنوان رئیس ستاد بحران کشور در یک شرایط بحرانی انتظار توضیح داشتند، گفت خودش هم از این اتفاق شوکه شده است.

سوای این اظهارات عجیب و غریب از سوی این مقام مسئول، نجار گویا قصد ندارد ظواهر و شکل کاری ستاد تحت مدیریتش را هم حفظ کند و بارها و بارها دیده شده است که به جای اعلام آمادگی و تشریح توانمندی‌ها یا از توان پایین مقابله با بلایا و حوادث سخن گفته است مثل این سخنان: «با وجود برگزاری دوره‌های آموزشی و استقبال مردم و مسئولان از این دوره‌ها، اما بیشتر از 10 درصد آمادگی برای مقابله با بحران‌های مختلف در کشور وجود ندارد.»

یا همین روز گذشته و پس از زلزله دوباره کرمانشاه، گفت: «دعا کنید تهران زلزله نیاید.»

این اظهارات و سخنان با فرض اینکه همه‌اش منطبق بر واقعیت باشد، در وهله اول نشان از ناکارآمدی و ضعف در مدیریت بحران کشور دارد و در مرحله بعدی همان می‌شود که در ابتدا گفتیم، یعنی تزریق ناامیدی و یاس به جامعه از زبان یک مقام مسئول در حوزه مدیریت بحران.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها