• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ علی اعتمادی کارشناس ارشد حقوق

نیاز کشور به تشکیل مرکز هماهنگی اقتصادی

همزمان با اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت به‌منظور تقویت در اجرای برنامه‌ها، مرکز یا ستاد اقتصادی با مشارکت روسای قوای سه‌گانه و نماینده تام‌الاختیار آنان و سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به رهبری و نیروهای مسلح و اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در امور اقتصادی تشکیل، سپس یک مسئول از بین جمع مشخص شود و بعد از تقسیم کار اقدام به بررسی، برنامه‌ریزی، مطالعه و سیاستگذاری برای اقتصاد کشور کند.

نیاز کشور به تشکیل مرکز هماهنگی اقتصادی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، با توجه به شرایط اقتصادی کشور و در حالی که آمریکا جنگ اقتصادی علیه ایران اعلام کرده است و با توجه به تحریم‌های خارجی و اهمیت معیشت، اشتغال، مسکن، امنیت شغلی و اقتصادی باید کار اقتصادی نیز در شرایط جنگی و جهادی باشد. اکنون شاهد آن هستیم که بعضی از طرح‌های اقتصادی با توجه به بررسی کارشناسانه و ساعت‌ها مطالعه و جلسه و کار تحقیقاتی وقتی به مرحله اجرا درمی‌آیند و مقداری از کار انجام می‌شود با عمر کوتاه دولت‌ها و عوض شدن آنها در چهار یا هشت سال، دستخوش سیاسی‌کاری شده و با کوچک‌ترین عیب و نقصی متوقف می‌شوند و تمام تلاش و کار مفید گذشتگان نادیده گرفته‌ می‌شود و اموال بیت‌المالی که هزینه شده به هدر می‌رود؛ لذا همچنان که امنیت کشور آنقدر مهم است که برای هماهنگی بین نیروهای مسلح و عدم تداخل در ماموریت‌ها و موازی‌کاری ستادی وجود دارد تا به بهترین روش امنیت و آرامش را در کشور ایجاد کند، این الگو می‌تواند در امور اقتصادی کشور نیز پیاده شود، به‌طوری که همزمان با اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت به‌منظور تقویت در اجرای برنامه‌ها، مرکز یا ستاد اقتصادی با مشارکت روسای قوای سه‌گانه و نماینده تام‌الاختیار آنان و سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به رهبری و نیروهای مسلح و اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در امور اقتصادی تشکیل، سپس یک مسئول از بین جمع مشخص شود و بعد از تقسیم کار اقدام به بررسی، برنامه‌ریزی، مطالعه و سیاستگذاری برای اقتصاد کشور کند. قوانین و طرح‌های کلان اقتصادی و اساسی کشور در این ستادکل که مجمع نخبگان و صاحب‌نظران اقتصادی کشور است. پس از بررسی نهایی با اعلام نظر قطعی اکثر اعضا و درصورت لزوم با تصویب مجلس تایید شود و سپس توسط دولت یا نهادهای مجری به اجرا درآید.

ضروری است که طرح‌ها و قوانین نیز حین و بعد از اجرا توسط همان ستاد، نظارت و بازخورد‌گیری شده تا درصورت وجود معایب و نواقص اصلاح یا حذف و اضافه شود. به‌طور مثال اگر ساخت مسکن مهر یا سهمیه‌بندی سوخت یا سامانه محصولات ایرانی در این ستاد به تایید و تصویب رسید همه قوای سه‌گانه و نهاد‌ها در آن همکاری کرده تا به بهترین شکل ممکن طرح مذکور به اجرا درآید و با تغییر دولت‌ها کار متوقف نشود و گروه‌ها و جناح‌ها به‌جای نظر انتقادی، نظر اصلاحی دهند تا با مشارکت همه ارکان نظام، تمامی فعالیت‌های اقتصادی کشور به‌طور متمرکز در راستای اهداف و تعالی رشد و پیشرفت کشور برنامه‌ریزی و به اجرا درآید. بدیهی است جناحی‌نشدن اقتصاد کشور، وجود مسئول برای برنامه‌های اقتصادی و مشارکت تمامی ارکان نظام در برنامه‌ریزی و مدیریت اقتصادی از مهم‌ترین محاسن این طرح خواهد بود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها