• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ علی خضریان قائم مقام مدیر‌مسئول

با بنزین سَر می‌بُرند

زمانی که راننده خودرو، خانم است و تازه‌کار هم هست و نمی‌تواند خودش بنزین بزند و از کارگر جایگاه‌ می‌خواهد که بنزین بزند، برخی از کارگران یا جایگاه‌داران از این فرصت سوءاستفاده و با شگرد خاصی پول بیشتری را دریافت می‌کنند و این می‌شود مقدمه یک کلاهبرداری مکرر روزانه.

با بنزین سَر می‌بُرند
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، وقتی به برخی جایگاه‌های پمپ بنزین می‌روی باید دو چشم داری، چهار چشم دیگر هم قرض کنی و نگاهت به نمایشگر پمپ باشد که حتما عدد صفر را نشان دهد تا پولی که از تو می‌گیرند بیشتر از بنزینی که زده‌اند نباشد و یک کلاه گشاد سرت نرود!

زمانی که راننده خودرو، خانم است و تازه‌کار هم هست و نمی‌تواند خودش بنزین بزند و از کارگر جایگاه‌ می‌خواهد که بنزین بزند، برخی از کارگران یا جایگاه‌داران از این فرصت سوءاستفاده و با شگرد خاصی پول بیشتری را دریافت می‌کنند و این می‌شود مقدمه یک کلاهبرداری مکرر روزانه.

چند بار که به پمپ‌بنزین‌های مختلف مراجعه کردم با ترفندها و کلک‌هایی برای پرت‌کردن حواس مراجعه‌کننده مثل اینکه بنزین سوپر بزنم که برای ماشین هم بهتر است یا مکمل هم استفاده کنم یا سوال‌هایی از این قبیل روبه‌رو شدم. یک‌بار با یکی از مدیران جایگاه‌ پمپ‌بنزین به‌خاطر چند هزارتومانی که از من اضافه گرفته بودند تماس گرفتم، ایشان هم به صراحت گفتند که یک‌سری از جایگاه‌های خصوصی به کارگرهایشان حقوق نمی‌دهند و آنها باید درآمد خودشان را از طریق انعام یا پول اضافه‌تری که از مقدار غیرواقعی بنزین دریافت می‌کنند به دست بیاورند، این نشان‌دهنده آن است که آقایان جایگاه‌دار از این موضوع اطلاع دارند و به دلایلی که مجال گفتنش نیست، چراغ سبز نشان داده و کارگران را ترغیب به دزدی می‌کنند!

یکی از مسائلی که در برخی پمپ‌بنزین‌ها اتفاق می‌افتد این است که کارگر جایگاه‌ در هنگام سوخت‌گیری با یک کارت، چند لیتر بنزین می‌زند و با بهانه اینکه کارت قفل‌شده و باید کارت دیگری را بگذارد، بدون اینکه نمایشگر را صفر کند از ادامه همان میزان قبلی شروع به سوخت‌گیری می‌کند و در آخر می‌گوید چند لیتر با کارت اول زدم و با کارت دوم هم این مقدار را زدم که سرجمع می‌شود فلان مبلغ. درصورتی که کلا مقدار همانی است که روی مانیتور دیده می‌شود و اگر حواست به مانیتور پمپ مربوطه نباشد، سرت کلاه می‌رود. اگر هم راننده‌ای مثل من که قبلا این بلا سرش آمده، سماجت کند و حواسش هم جمع باشد و تذکر بدهد در جواب یا اصلا زیر بار نمی‌رود یا بالاجبار می‌گوید شاید حواسم نبوده یا اینکه من اشتباه کردم و چرا نگفتید که عدد را صفر کنم.

سرتان را درد نیاورم، درنهایت باید بگویم که مسئولان جایگاه باید چاره‌ای بیندیشند که کارگران را با ندادن حقوق وادار به انجام این کارها نکنند یا در صورت مشاهده چنین مشکلاتی به آنها هشدار دهند. همچنین شرکت نفت هم می‌تواند با اعزام بازرسان نامحسوس از وقوع این‌گونه خلاف‌ها جلوگیری کند و به مدیران جایگاه هم تذکرات لازم را بدهد.
شاید چنین مبالغی که از یک شهروند گرفته می‌شود، ناچیز به نظر برسد اما لطمه‌ای که به جامعه و اعتماد عمومی وارد می‌شود، خیلی بیشتر از این چند هزار تومان‌هاست.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها