• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران

مسائل شهردار جدید

هرچه باشد ایشان با ورود به صحنه انتخابات شهردار، این توانایی را در خود دیده که انتظارات مردم تهران را برآورده سازد و رای‌آوردن‌شان از سوی اعضای شورا نیز حکایت از آن دارد که فرض اولیه بر توانایی ایشان برای برآورده‌سازی انتظارات است.

مسائل شهردار جدید
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بالاخره بعد از فراز و فرودهای فراوان سرنوشت شهردار تهران تا حد زیادی تعیین‌تکلیف و وقت آن شده است که انتظارات شورای شهر و مردم تهران از شهردار جدید به بحث گذاشته شود.

همان‌طور که در روزهای گذشته ملاحظه شد عمده برنامه‌های ارائه‌شده و مطالبات نمایندگان و سوالات آنها از کاندیداها معطوف به برنامه سوم بود و انتظاری که در این رابطه وجود داشت آن بود که کاندیداها اولا اشراف کامل به سیاست‌های کلان داشته باشند و چشم‌انداز موردنظر را به‌خوبی بشناسند و ثانیا طبق سیاست‌های شهرداری و شورای شهر از اهداف و راهبرد موردنظر به احکامی برسند که این احکام بتوانند تبدیل به برنامه سوم شوند؛ برنامه‌ای که براساس آن برنامه‌های سالیانه تدوین شده و درنهایت با اجرای آنها اهداف موردنظر و آنچه به مردم وعده داده شده است، حاصل شود.

در این میان می‌توان مهم‌ترین محور را مقوله درآمد پایدار دانست، موضوعی که براساس آن باید الگوی درآمدی در شهرداری را به‌طور کامل مورد بازبینی قرار داد و با اصلاحاتی که انجام می‌شود، درنهایت شهرداری آرام‌آرام به سمت درآمدهای پایدار حرکت کند. در این ‌باره مطلوب آن است که دست‌کم 60 درصد از درآمدهای شهرداری قابلیت پایدارشدن داشته باشد.

موضوع دیگری که بسیار حائز اهمیت به‌نظر می‌رسد توجه به ماموریت‌های اصلی‌ای است که برای شهرداری در نظر گرفته شده؛ ماموریت‌هایی که مهم‌ترین موارد آنها عبارتند از: کوچک‌سازی، چابک‌سازی و هوشمندسازی شهرداری، صیانت از فرهنگ دینی و ملی، جلوگیری از تخریب باغات، بازآفرینی بافت‌های فرسوده، حمل‌ونقل عمومی ریل‌محور و توجه ویژه به مساله مترو و ایستگاه‌های آن، برنامه‌ریزی ویژه برای برقی‌کردن تاکسی‌ها و موتورسیکلت‌ها و اقدامات عاجل در جهت کنترل آلودگی هوا.

در کنار این موارد تمرکز بر حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز ازجمله بایسته‌هایی است که باید در اسرع‌وقت در دستورکار قرار گیرد. پدیده معتادان متجاهر که شمار آنها در برخی از مناطق فرسوده تهران به‌شدت افزایش یافته، نارضایتی‌های زیادی را میان مردم پدید آورده است و باید فکری برای آن کرد. جمع‌آوری متکدیان و کودکان کار از سطح شهر اولویت دیگری است که در حوزه آسیب‌های اجتماعی لازم به‌نظر می‌رسد و باید مدنظر قرار گیرد.

در کنار این موارد عنایت ویژه به شفافیت مالی ضرورتی است که در سطح شورا نیز حساسیت‌های زیادی در رابطه با آن وجود دارد. به‌طور مشخص باید منابع درآمدهای شهرداری و محل‌های هزینه‌کرد این درآمدها روشن بوده و مشخص باشد قراردادهای مرتبط با شهرداری در چه سازوکاری و با چه کیفیتی منعقد می‌شوند و میزان انطباق آنها با قوانین چگونه است؟

از این رو باید گفت مجموعه این موارد، بایسته‌هایی است که شرایط کنونی شهر تهران اقتضا می‌کند برنامه‌ریزی جدی‌ای در رابطه با آنها صورت پذیرد و برای اجرای این برنامه‌ها نیز همتی ویژه به کار گرفته شود. درنهایت میزان توفیق شهردار جدید تهران و نایل آمدن بر بی‌ثباتی کنونی و به بیان دقیق‌تر امکان بهره‌بردن از توانایی‌های جناب آقای حناچی، در مرحله اول وابسته به نظر و میزان همکاری مسئولان وزارت کشور و مسئولان امنیتی و درکل مجموعه‌هایی است که اصولا در فرآیند تایید صلاحیت شهردار منتخب دخیل هستند.

هرچه باشد ایشان با ورود به صحنه انتخابات شهردار، این توانایی را در خود دیده که انتظارات مردم تهران را برآورده سازد و رای‌آوردن‌شان از سوی اعضای شورا نیز حکایت از آن دارد که فرض اولیه بر توانایی ایشان برای برآورده‌سازی انتظارات است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها