• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پلیس آمریکا جسد ۲ خواهر سعودی را که درخواست پناهندگی داده بودند، کشف کرد

تکرار سناریوی خاشقجی

حاکمان تازه‌کار سعودی، علاوه‌بر قتل منتقدان‌شان، در آدم‌ربایی نیز سابقه‌دار شده‌اند. در چند روز اخیر برخی رسانه‌های خبری از ناپدید شدن «علی بونگو»، رئیس‌جمهوری گابن خبر داده‌اند که برای شرکت در نشست داووس صحرا وارد عربستان شده و سپس به‌دلیل بیماری وارد یکی از بیمارستان‌های این کشور شده است.

تکرار سناریوی خاشقجی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، اگر سال‌ها بعد بخواهند اوضاع عربستان سعودی پس از روی کار آمدن ملک سلمان و ولیعهدی فرزندش محمد بن‌سلمان را تشریح کنند، خواهند نوشت که تحولات پیرامون ریاض از یک پرونده قتل به پرونده قتل دیگر و از یک پروژه آدم‌ربایی به پروژه دیگر آدم‌ربایی محدود شده است. در حالی که هنوز ریاض از پرونده قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول که گفته می‌شود به دستور محمد بن‌سلمان صورت گرفته، رهایی نیافته است، پای سعودی‌ها به پرونده قتلی دیگر باز شده است. پلیس نیویورک 24 اکتبر (2 آبان) پیکر دو خواهر سعودی (روتانا و تالا فارع) را در رودخانه هادسون نیویورک پیدا کرد. جسد این دو خواهر در حالی در رودخانه پیدا شد که با «چسب به همدیگر بسته شده‌ بودند.» پلیس می‌گوید صورت آنان به سوی هم بود. بررسی‌های پلیس نشان می‌دهد این دو خواهر «زنده به داخل آب» وارد یا انداخته شده‌اند. اما موضوع مشکوک در ماجرای مرگ این دو خواهر 16 و 22 ساله، ماجرای درخواست پناهندگی‌شان در آمریکا بوده است. بر اساس گزارش رسانه‌های غربی، این دو خواهر در دسامبر 2017 به سبب مشکلات خانوادگی، خانه مادرشان را ترک کرده بودند و از دولت آمریکا درخواست پناهندگی داشتند که همین امر باعث حساسیت و هشدار سفات سعودی به خانواده این دو دختر شده بود. مادر آنها پیش از پیدا شدن جسدشان تماسی تلفنی از سوی «یک مقام در سفارت عربستان سعودی در آمریکا» دریافت کرده بود. گفته می‌شود که در این تماس تلفتی از وی خواسته شده بود همراه خانواده‌اش خاک آمریکا را ترک کند، چراکه «دو دخترش تقاضای پناهندگی» کرده‌اند. منتشر شدن این خبر در رسانه‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره دلایل این ماجرا باعث شده است عربستان بار دیگر در مظان اتهام جدیدی درباره ترور مخالفان خود قرار بگیرد.

قتل مشکوک این دو دختر که بار دیگر عربستان سعودی را در مظان اتهام قرار داده است، پس از آن صورت گرفته که یک ماه قبل و در 10 مهر «جمال خاشقجی» منتقد و روزنامه‌نگار عربستانی به کنسولگری این کشور در ترکیه وارد شده و دیگر خبری از او نشد تا 18 روز بعد که سعودی‌ها کشته شدن وی را تحت فشار شدید سیاسی و رسانه‌ای اعلام کردند. با این حال و با وجود برکناری و بازداشت ده‌ها نفر در عربستان در ارتباط با پرونده «خاشقجی» هنوز مقامات سعودی نگفته‌اند چه بر سر جنازه این روزنامه‌نگار آمده است. تازه‌ترین اطلاعات درباره سرنوشت خاشقجی را یاسین آکتای، مشاور رجب طیب اردوغان در حزب عدالت و توسعه به روزنامه «حریت» این کشور داده است. وی در سخنانی درباره روند تحقیقات درباره قتل جمال خاشقجی در سرکنسولگری عربستان در استانبول به روزنامه «حریت» گفته است: «ما این را می‌دانستیم که جسد خاشقجی قطعه‌قطعه شده است اما بر اساس اطلاعاتی که هم‌اکنون در اختیار داریم، عاملان قتل خاشقجی به این نیز اکتفا نکرده و برای اینکه هیچ‌اثری از جسد باقی نماند، آن را ذوب کرده و از میان برده‌اند.» ناپدید شدن خاشقجی پایان‌بخش جنایات سعودی نبود و با کشته شدن روتانا و تالا فارع پرونده جنایات آل‌سعود در کشتار شهروندان عادی و منتقد کماکان باز است.

 آدم‌ربایی جدید سعودی‌ها

حاکمان تازه‌کار سعودی، علاوه‌بر قتل منتقدان‌شان، در آدم‌ربایی نیز سابقه‌دار شده‌اند. در چند روز اخیر برخی رسانه‌های خبری از ناپدید شدن «علی بونگو»، رئیس‌جمهوری گابن خبر داده‌اند که برای شرکت در نشست داووس صحرا وارد عربستان شده و سپس به‌دلیل بیماری وارد یکی از بیمارستان‌های این کشور شده است. رئیس‌جمهور گابن هنوز به کشورش بازنگشته است و خبر قابل تاییدی از وی در دسترس نیست.

رئیس‌جمهور گابن چهارشنبه گذشته برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی وارد ریاض شد اما در این کنفرانس شرکت نکرد. خبرگزاری عربستان اعلام کرد که محمد بن‌سلمان ولیعهد این کشور به عیادت رئیس‌جمهور گابن در محل بستری او رفته است. برخی منابع در دفتر ریاست‌جمهوری گابن اعلام کرده‌اند رئیس‌جمهور این کشور به علت خستگی زیاد در بیمارستانی در عربستان بستری است. اتفاقاتی که برای «علی بونگو» در عربستان افتاده بسیاری را به یاد «سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان انداخته که با فراخوانده شدن توسط پادشاه و ولیعهد سعودی به ریاض رفته و توسط حکومت این کشور بازداشت و مجبور به استعفا از سمت خود به‌عنوان نخست‌وزیر لبنان شد. حریری بعد از مدتی توانست با وساطت رئیس‌جمهور فرانسه و با فشار طرف‌های بین‌المللی از بازداشت آزاد شده و به کشورش بازگردد. بی‌پروایی آل‌سعود در ساکت ساختن هر نوع مخالفی بدون توجه به کوچک‌ترین مسائل ولیعهد سعودی را با بحران مشروعیت شدیدی در داخل و خارج از این کشور مواجه کرده است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها