• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

اربعین مردمی

آمارها می‌گویند بیش از هفت هزار موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین برای زائران سیدالشهدا(ع) برپا می‌شود که هنوز هم اکثریت آن دراختیار میزبانان عراقی است که با بیشتر شدن زائران، آنها نیز تلاش‌شان را بیشتر کردند تا میزبانان بهتری باشند.

اربعین مردمی
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، این یادداشت، آخرین مطلبی است که برای اربعین حسینی می‌نویسم. 40 روز از شهادت سیدالشهدا(ع) گذشت، میلیون‌ها زائر از نقاط مختلف دنیا خودشان را به کربلا رساندند و باز گشتند و هیچ عامل زمینی‌ای مثل داعش یا آسمانی مثل توفان‌هایی که آمد نتوانست اراده‌شان را بشکند. در آخرین یادداشت، می‌خواهم کمی فضا را عوض کنم و از آدم‌هایی بنویسم که چون سر عناد با این کشور دارند، خودآگاه یا ناخودآگاه با امام حسین(ع) هم دشمنی می‌کنند. عده‌ای هستند که دوست دارند آیین‌های حسینی را دست‌ساخته نظام جمهوری اسلامی معرفی کنند. از دریچه نگاه آنها، امام حسین(ع) و قیام‌شان مربوط به سال ۶۱ هجری نیستند بلکه بعد از سال ۵۷ خورشیدی به وجود آمده‌اند. برای همین هم از هیچ فرصتی برای حمله به مراسم‌های مذهبی به‌خصوص ایام محرم و صفر چشم‌پوشی نمی‌کنند. حقیقتا به این موضوع رسیده‌ام که قیام عاشورا و فلسفه امام حسین(ع) خار چشم بعضی افراد است. گو اینکه فقط دنبال لحظه‌ای می‌گردند که کینه خودشان را نسبت به شعائر حسینی نشان دهند.

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود سال ۹۵ که حادثه پلاسکو پیش آمد، آدم‌هایی که همیشه در فضای مجازی مشغول سمپاشی هستند، بند کردند به تابلوی یاحسین(ع) که روی پشت‌بام آن ساختمان نصب شده بود. عکس پلاسکوی رشیدالقامتی که طعمه حریق شده بود با دایره‌ای دور تابلوی یاحسین(ع) در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد. وقتی که حریق اطفا شد و کار به کشف و شناسایی اجساد جان‌باختگان رسید، بار دیگر موجی نه‌چندان قدرتمند به راه افتاد که «آقایان می‌دانند سال ۶۱ هجری چند نفر توی کربلا بودند اما امروز نمی‌دانند چند نفر زیر آوارهای پلاسکو دفن شده‌اند.»

اینها تنها گوشه‌ای از حقارت افرادی است که برای زخم زدن‌های سطحی به جمهوری اسلامی، به ریسمان امام حسین(ع) چنگ می‌زنند. آدم‌هایی که قیام عاشورا را دعوای خانوادگی بین بنی‌هاشم و بنی‌امیه می‌دانند. قبل از اربعین امسال نیز مثل همیشه انتظار می‌رفت موج اهانت‌های همیشگی شروع شود. از چند سال قبل که موکب‌های ایرانی در موعد اربعین برای خدمات‌رسانی به زوار برپا شدند، زمزمه‌های اربعین دولتی از گوشه و کنار بلند شد و امسال رنگ‌وبویی سیاسی‌تر هم به خود گرفت. در توئیتر فردی که معروف است اما معلوم نیست تنه‌اش بالاخره به کدام جناح سیاسی خورده، ندا سر داد که «می‌خواهند» از ضریح امام حسین(ع) کعبه درست کنند. راهپیمایی اربعین یک تظاهرات است و طرفدارهای آیت‌ا... فلانی و بسیجی‌ها سردمدار آن هستند و ما انگشت به دهان در بلاهت این آدم مانده بودیم که این افاضات گرانبها را در مکتب کدام استاد فرا گرفتند که آنقدر دقیق و متقن است.

همان‌هایی که سال‌های اول برای پیاده‌روی به عراق می‌رفتند، می‌گفتند از ظهر اربعین دیگر یک قطره آب در مسیر پیدا نمی‌شود. موکب‌های عراقی شروع می‌‌کنند به جمع کردن بندوبساط‌شان و اگر زائری می‌خواست در کربلا بماند و پولی همراه نداشت، آواره می‌شد. تا همین دو سه سال قبل حجم زیادی از زائران اربعین به‌خصوص در کربلا جایی برای خوابیدن پیدا نمی‌کردند چون موکب‌های میزبانان عراقی جوابگوی حجم فزاینده عاشقانی نبود که تعدادشان هر سال افزوده می‌شد.

آمارها می‌گویند بیش از هفت هزار موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین برای زائران سیدالشهدا(ع) برپا می‌شود که هنوز هم اکثریت آن دراختیار میزبانان عراقی است که با بیشتر شدن زائران، آنها نیز تلاش‌شان را بیشتر کردند تا میزبانان بهتری باشند. چند نهاد مثل ستاد بازسازی عتبات هم که موکب‌هایی برپا کردند، در حال عمل کردن به وظیفه ذاتی‌شان هستند و نه بیشتر و حتی اگر نهادهایی که ظاهرشان ارتباطی با بحث زیارت اربعین ندارد، کمک ‌حال اسکان و اطعام بیش از دو میلیون زائر ایرانی و دیگر زواری شدند که طریق‌الحسین را طی می‌کنند. شما شنیده‌اید که نگهبانانی بایستند جلوی در موکب‌ها و از زائر پاسپورت‌ بخواهند که اگر ایرانی بود از او پذیرایی کنند؟ کدام‌یک از این عوامل، راهپیمایی اربعین را دولتی می‌کند؟ درواقع کدام دولتی می‌تواند ۲۰ میلیون آدم را این‌طور دور هم جمع کند؟ هرچه بیشتر به این حرف‌ها فکر می‌کنم، کمتر آنها را می‌فهمم. مثلا یک موضوعی را هنوز نتوانستم هضم کنم؛ اگر راهپیمایی اربعین نجف تا کربلا را جمهوری اسلامی علم کرده، چرا در لندن و تورنتو هم مسلمانان دست به پیاده‌روی نمادین در این روز زدند؟ آیا آنها به ما وابسته‌اند یا عمق استراتژیک انقلاب اسلامی تا سرزمین‌های یخ‌زده آمریکای شمالی رسیده است؟

 

* نویسنده : محسن صالحی‌خواه نویسنده

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها