• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
درباره ماجرای مضحک سایان

کمدی دعوت برخی میهمان‌ها به تلویزیون

مسئولان صداوسیما و دست‌اندرکاران برنامه‌ «حالا خورشید» مشمول رحمت خاصه‌ خداوند شده‌اند که سایان به این زودی پوستین درانده و ادعای مضحک خود را مطرح کرده است والا مشخص نبود تا کی می‌توانست از این اعتبار کسب‌شده‌ تکذیب‌نشدنی استفاده کند و آسیب خود را گسترش دهد.

کمدی دعوت برخی میهمان‌ها به تلویزیون
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، 1 رضا رشیدپور توئیت کرده است: «در بیش از 600 برنامه «حالا خورشید» که ساخته‌ام، برای دعوت از حدود سه میهمان دقت کافی صورت نگرفته است. هر چند این خطا کمتر از نیم درصد است و حضور اشخاص در رسانه ملی استعلام خاص دارد اما لازم می‌دانم به‌عنوان تهیه‌کننده برنامه رسما و صمیمانه عذرخواهی کنم.»

ماجرا چیست؟ یکی از میهمانان چند ماه قبل برنامه‌ «حالا خورشید» ادعا کرده منجی آخرالزمان است و بین روزهای 10 تا 14 آبان ظهور خواهد کرد. ادعای مهدویتش به‌خودی‌خود اهمیتی ندارد. تاریخ تا بوده انبیای کذاب و مهدیان دروغین به خود دیده است. برخی کارشان بالاگرفته و برخی جزئی از لطایف روزگار شده‌اند. به نظر می‌آید این جوانک به دسته‌ دوم خواهد پیوست و جزء طنزهای گریه‌دار تاریخ خواهد شد.

2  اگر تجربه‌ معاملات املاک را داشته باشید، احتمالا دیده‌اید که در بندی از قولنامه‌ها ذکر شده است: «کافه‌ خیارات از جمله خیار غبن ولو غبن افحش ساقط می‌شود.» غبن یا متضرر شدن از عدم توازن ثمن و کالا، دو نوع است. غبن فاحش مثل این است که جنسی که 10 میلیون تومان می‌ارزد را 9 میلیون تومان بفروشید؛ غبنی که محتمل است برای فروشنده‌ ناشی یا کسی که از قیمت کارشناسی کالا بی‌اطلاع است، پیش بیاید. غبن افحش یعنی ضرری که از چند فرسخی پیداست و هر آدمی که سفیه و مجنون نباشد آن را در می‌یابد؛ مثل معامله‌ای که در آن جنس صد میلیونی را صدهزار تومان بفروشند. ادعاهای دکتر سایان کذب افحشند.

جوانی 30 ساله به برنامه‌ پرمخاطب و تاثیرگذار تلویزیون می‌آید. عنوان دکتر را یدک می‌کشد که برای جوانی به سن و سال او که ادعای انجام فعالیت‌های متنوعی دارد، عجیب است. در ادامه مدعی می‌شود پنج جلد کتاب نوشته که دو جلد از آنها دایره‌المعارف است. همین ادعا به‌تنهایی می‌تواند هر شنونده‌ عاقلی را به تردید و پرسش وادارد، چه رسد به اینکه در ادامه بیان می‌شود که یکی از این دایره‌المعارف‌ها درباره‌ «علم، پزشکی، فلسفه و ورزش» است و دایره‌المعارف دیگر برای اولین‌بار در جهان درمورد «هنر در جامعه و رسانه‌های جهان» نوشته شده است. هر آدم کتاب‌خوانده و دانشگاه‌دیده‌ای می‌داند که تالیف یک مدخل در این موضوعات هم نیازمند سالیان سال دود چراغ خوردن و مطالعه و قلم‌فرسایی است و قطعا جوانی در این سن نمی‌تواند چنین اثری را به‌نحو معتبر و موثر در علوم مختلف تالیف کرده باشد که اگر کرده بود، اسم او پیش از اینها در مجامع علمی می‌پیچید و «حالا خورشید» آغازگر آشنایی ما با این نابغه‌ دهر نمی‌بود.

دکتر سایان در حضور 30 دقیقه‌ای خود در برابر رضا رشیدپور، در هر ثانیه مرز‌های هذیان‌گویی را جابه‌جا می‌کند و عجیب اینکه تحمل و تحسین می‌شود. ادعا می‌کند کتاب‌هایش رفرنس ندارد و این علم از خود او ریشه گرفته است و به‌طور ضمنی مدعی علم لدنی می‌شود. مدرک تحصیلی ادعایی‌اش چیست؟ دکتری استاتیک (که گرایشی‌ است از مهندسی مکانیک)، گرایش پاتوبیولوژی (که شاخه‌ای است از علم پزشکی). در جای دیگری هم مدعی شده‌ است دکتری پاتوبیولوژی آسیب‌شناسی اجتماعی دارد و این‌بار علوم‌ پزشکی را با علوم انسانی وصلت داده‌است. کسی که حتی معنای رشته‌های تحصیلی را که ادعای تخصص در آنها را دارد، نمی‌داند و ادعای داشتن مدرک در رشته‌هایی را می‌کند که امکان وجودشان محال است - مثل کسی که ادعای داشتن دکتری مهندسی برق گرایش انسان‌شناسی را داشته باشد- و درصورت وجود چنین رشته‌هایی نیز ارتباطی میان آنها با حوزه‌ هنر و فلسفه که در آن دست به تالیف زده است، نیست. 30 دقیقه از زمان برنامه‌ پرمخاطب سیما را در اختیار می‌گیرد تا به تبلیغ خود و رشته‌ ورزشی‌اش بپردازد.

3 بله! آقای دکتر به درنوردیدن مرزهای علوم قانع نبود و مدعی شد یک ورزش رزمی را نیز ابداع کرده‌ است. حرکات ساده‌ رزمی را در برابر دوربین انجام می‌دهد و اسم‌هایی که خودش جایگزین اسامی اصیل این حرکات کرده‌است را می‌گوید و مدعی می‌شود با این کار مبدع یک هنر رزمی شده‌است. در توجیه کارش هم می‌گوید «وقتی شما اسم ژاپنی‌اش رو میگی چه می‌دونی یعنی چه؟ شاید داره فحش می‌ده.» رشیدپور می‌پرسد: «الان اصالت و ایرانی بودن این اسامی کجاست؟» و جواب می‌شنود: «اینها همه با سین سایان شروع می‌شن.» پیش‌تر هم در معرفی کتابش تاکید داشت: «600 صفحه در ورق گلاسه» و در جواب این سوال که در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز این کتاب مورد استقبال قرار گرفته است، پاسخ داد: «بله! این کتاب من 22 فصله.»

قاعدتا مجری باید حین برنامه متوجه می‌شد که با یک شارلاتان بی‌سواد و پرمدعا طرف است، اما نه‌تنها گزافه‌گویی‌های سایان با پاسخی مواجه نشد بلکه تا پایان برنامه نیز به‌عنوان یک جوان موفق و پرتلاش مورد تشویق و تحسین قرار گرفت. سایان اعلام کرد در پی ترویج ورزش خود است و به کسانی که پول شهریه دادن را نداشته باشند، رایگان آموزش می‌دهد. آخرین درخواست او از مجری برنامه این بود که از ترویج ورزش او حمایت کنند و اجازه ندهند کسی از آن بدگویی کند. برنامه با تحسین‌های رشیدپور پایان می‌یابد.

4 این برنامه کی پخش شده است؟ فروردین 97. چند روز پیش رضا رشیدپور بابت آن و البته بدون ذکر نام عذرخواهی کرده است. پس از گذشت بیش از 6 ماه و درست وقتی که فضای مجازی پر شده است از تصاویر سایان، سوار بر اسب و شمشیر به دست، در کوه و جنگل، در برابر شاگردان پرتعداد و کم‌سن و سالش. شاگردانی که احتمالا مشاهده‌ استاد در «حالا خورشید» -برنامه‌ معتبری که وزیر خارجه‌ ایران را هم در قامت میهمان به خودش دیده است- در جذب‌شان به این کلاس‌ها و بدل‌ شدنشان به سیاهی‌لشکر فیلم‌های ظهور این منجی دروغین بی‌تاثیر نبوده است. در این مدت هیچ مسئولی در صداوسیما بر خود واجب ندیده است ادعاهای مطرح شده در این برنامه را که دروغ بودن آنها چون روز روشن است، تکذیب کند. بدبختانه تریبون‌های دیگری نیز در اختیار این کذاب حرفه‌ای قرار گرفته است. در برنامه‌ «سلام زندگی» شبکه‌ سلامت به‌عنوان کارشناس هنردرمانی دعوت شده‌، در برنامه‌ «قرار شبانه» شبکه استانی البرز به مناسبت روز علم میهمان بوده و درباره‌ علم سخن گفته، در برنامه‌ دهکده جوانی شبکه یک میهمان برزو ارجمند شده، در برنامه‌های برون‌مرزی سیما مثل شبکه‌ جام جم و پخش آذری شبکه‌ جهانی سحر حضور داشته و در اخبار ساعت 15 شبکه‌ خبر، انتشار دایره‌المعارف او به اطلاع عموم رسیده و از این کتاب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع علمی هنر یاد شده است. خبرگزاری‌های متعددی نیز با او مصاحبه کرده‌ و به تبلیغ ادعاهای او پرداخته‌اند.

مسئولان صداوسیما و دست‌اندرکاران برنامه‌ «حالا خورشید» مشمول رحمت خاصه‌ خداوند شده‌اند که سایان به این زودی پوستین درانده و ادعای مضحک خود را مطرح کرده است والا مشخص نبود تا کی می‌توانست از این اعتبار کسب‌شده‌ تکذیب‌نشدنی استفاده کند و آسیب خود را گسترش دهد. خود را جای مخاطبان این برنامه‌ها بگذارید: بدون پرداخت شهریه می‌توانند شاگردی دکتر فیلسوف پزشک هنردرمانگر مبدع هنر رزمی را کنند. بعید نبود اگر این رویه ادامه می‌یافت، طی چند سال آینده با یک لشکر عظیم از جوانان آسیب‌دیده از این استاد دروغین مواجه بودیم.

5 ماجرای مضحک سایان تمام خواهد شد. آسان‌تر و سریع‌تر ازماجرای دیگر مهدیان دروغین، اما واجب است صداوسیما از خود رفع اتهام کند. سایان چگونه توانست در برنامه‌های متعدد سیما خود را به صورت متکلم‌وحده و بدون حضور کارشناس مستقل تبلیغ کند، درحالی که هر انسان ممیزی به‌راحتی متوجه دروغین بودن ادعاهای او می‌شود. چه کس یا کسانی و به چه منظوری در صداوسیما از او حمایت می‌کرده‌اند؟ سایان در پایان گفت‌وگوی خود با رشیدپور مدعی می‌شود «کتاب‌های من در دانشکده‌ها تدریس می‌شوند. از طریق صداوسیما و از دوستان صداوسیمایی هم به این دانشگاه‌ها رفته است... .» ادعایی که حضور پرتعداد او در برنامه‌های متعدد و پرمخاطب سیما آن را تقویت می‌کند.

صداوسیما باید مشخص کند بار دیگر قربانی شهوت کارمندان و مدیران خود در معرفی یک جوان ممتاز و نابغه شده است و در دام «هنر و علم و مهارت و ورزش و همه چیز نزد ایرانیان است و بس» گرفتار شده و این اکاذیب افحش را ندیده است یا کسانی در صداوسیما منافعی در تبلیغ این شارلاتان داشته‌ و سعی کرده‌اند با نمایش دادن او در برنامه‌های متعدد برای او کسب اعتبار کنند.

 

* نویسنده : رضا مشتاقی روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها