• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

فناوری‌هایی که به کمک ورزشکاران آمده‌اند؟

در حال حاضر فناوری‌های پوشیدنی در زندگی بسیاری از ورزشکاران، با نظارت بر میزان ضربان قلب، هیدراتاسیون و درجه حرارت از طریق سیستم کنترل بی‌سیم و میکروسکوپی سلامت آنها را تضمین می‌کنند.

فناوری‌هایی که به کمک ورزشکاران آمده‌اند؟
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، آیا می‌توانید تصور کنید که بدون علم زندگی کنید؟ اگر شما می‌توانید چنین ایده‌ای را داشته باشید، در دنیایی که زندگی رابطه پیچیده‌ای با علم پیدا کرده است، مطمئنا زندگی‌ای برایتان رضایت‌بخش است که در آن خبری از مراجعه به پزشک، استفاده از حمل‌ونقل یا تکنولوژی نیست. این بار می‌خواهیم درباره ورزش با شما صحبت کنیم. در چند سال اخیر رابطه علم و ورزش بیش از گذشته شده است. تکنولوژی، ورزش کردن را از این رو به آن رو کرده است؛ تکنولوژی‌هایی که پایدار نیستند و به دلیل به وجود آمدن ایده‌های جدید، هر بار حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.

به گزارش work in sport اکثر قریب به اتفاق پیشرفت‌های تکنولوژیک در ورزش حول محور ایمنی ورزشکاران حرکت می‌کند که دستگاه HAVS که از سر و گردن محافظت می‌کند، یکی از آنها است و اغلب در ورزش‌هایی مثل موتورسواری مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه U شکل در پشت گردن ورزشکار قرار می‌گیرد و حتی به کلاه ایمنی نیز متصل است که باعث می‌شود سر از حرکات شلاق‌گونه به جلو و عقب در مسیر یا در زمان چرخش شدید در امان باشد. پیشرفت دیگری که در این زمینه وجود دارد، توسعه هر روزه فناوری‌های پوشیدنی است. هنگامی که کری استینگر، مهاجم تونسی مینیستا وینچینگ در اردوی آموزشی در سال 2001 به دلیل گرما از دنیا رفت، شرکت‌ها شروع به تحقیق در مورد راه‌های مراقبت از سلامت ورزشکاران در زمان تمرین و بازی برای جلوگیری از چنین تراژدی‌هایی کردند.

در حال حاضر فناوری‌های پوشیدنی در زندگی بسیاری از ورزشکاران، با نظارت بر میزان ضربان قلب، هیدراتاسیون و درجه حرارت از طریق سیستم کنترل بی‌سیم و میکروسکوپی سلامت آنها را تضمین می‌کنند. تا چند سال پیش افراد دارای معلولیت یا اندام‌های ازدست‌رفته هیچ فرصتی برای رقابت یا شرکت در مسابقات ورزشی نداشتند، اما با پیشرفت تکنولوژی پروتز و ساخت دستگاه‌های پروتز برای ورزشکاران معلول آنها امروز به راحتی می‌توانند در مسابقات مختلف با دیگران رقابت کنند. اگر شما یک ورزشکار هستید، مهم است که اندام‌ها، دما و ضربان قلب‌تان را تحت کنترل داشته باشید، اما همیشه این امکان وجود ندارد که آن را به صورت دستی بررسی کنید. به همین دلیل برای برآورد دقیق درجه حرارت بدن، برخی از مربیان از قرص‌های قابل‌هضم ترمومتر استفاده می‌کنند. هنگامی که از چنین قرصی استفاده شود، آن قرص در اطراف دستگاه گوارش حرکت می‌کند و اطلاعات حیاتی بدن را به پرسنل پزشکی انتقال می‌دهد، بنابراین اگر در بدن مشکلی وجود داشته باشد، می‌توان قبل از هر تصادفی آن را حل کرد. چنین تکنولوژی‌ای از مرگ ناشی از خستگی و گرما، که دومین دلیل رایج برای مرگ‌ومیر ورزشکاران است، جلوگیری می‌کند.

 

* مترجم : الهام کاظمی

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها