• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
افشانی رفتنی شد

شورای شهر تهران؛ بازگشت به نقطه صفر

ابوالفضل قناعتی عضو سابق شورای شهر تهران به «فرهیختگان» گفت: «من به شخصه با اینکه جریان فکری آقای افشانی با بنده موافق نیست، مخالف رفتن ایشان از شهرداری تهران هستم؛ چراکه اگر قرار باشد طی 4 سال، سه شهردار در یک شهر مدیریت کنند باید فاتحه آن شهر را خواند.

شورای شهر تهران؛ بازگشت به نقطه صفر

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، طرح یک‌فوریتی استفساریه تبصره یک قانون اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در جلسه علنی صبح روز گذشته مجلس شورای اسلامی مطرح شد. در این طرح که به امضای ۱۳۷ نفر رسیده، این سوال مطرح شده بود که آیا همچنان‌که وزرا و معاونان رئیس‌جمهور در قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان استثنا شده‌اند، شهردار تهران با توجه به موارد پیش‌تر ‌گفته شده، از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی است؟ که پاسخ آن «آری» است. «نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۹۴ رای موافق و ۱۲۶ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر با یک‌فوریت این طرح مخالفت کردند. براین اساس طرح مستثنی‌کردن شهردار تهران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان به صورت عادی در مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود.»

متن بالا خبری بود که دیروز و در جریان آخرین اقدامات مسئولان شهری و ملی جهت نگه‌داشتن دومین شهردار تهران در یک سال اخیر یعنی محمدعلی افشانی منتشر شد. برای پیگیری بیشتر موضوع و اینکه وقتی قانون و نمایندگان صریحا با ماندن افشانی مخالف است با اعضای شورای شهر پنجم تماس گرفتیم اما هیچ‌کدام پاسخگو نبودند. با توجه به وضعیت موجود در شهر، اخبار ماندن و رفتن شهردار که بیش از هر خبر شهری دیگری، مدت‌هاست سرتیتر رسانه‌ها شده است و اعلام اعضای شورای شهر مبنی‌بر بررسی گزینه‌های دیگر شهری، ابوالفضل قناعتی عضو سابق شورای شهر تهران در همین ارتباط با «فرهیختگان» گفت‌وگو کرد و گفت: «من به شخصه با اینکه جریان فکری آقای افشانی با بنده موافق نیست، مخالف رفتن ایشان از شهرداری تهران هستم؛ چراکه اگر قرار باشد طی 4 سال، سه شهردار در یک شهر مدیریت کنند باید فاتحه آن شهر را خواند.

از نظر مدیریتی و از نظر کار اجرایی، این کار درست نیست. یک شهردار بعد از انتخاب شدنش 50 مدیر عوض می‌کند، هر مدیر 10 تا 20 مدیر میانی عوض می‌کند و یک جریان دومینویی در تعویض مدیر‌ها اتفاق می‌افتد. خب این آمدن و رفتن‌ها بر شهر تاثیر نامطلوبی می‌گذارد و تا یک مدیر بخواهد با شرایط وفق پیدا کند و در جریان امور قرار بگیرد، عوض می‌شود.

ما باید اول مردم و بعد کالبد شهر را ببینیم و بعد بسنجیم که ماندن یک شهردار بهتر است یا رفتن او، اما با این همه، باید همه به قانون تمکین کنند و وقتی مجلس تصمیم بگیرد که افشانی باید برود، باید شهردار عوض شود و قانون فصل‌الخطاب است. گاهی قانون باعث اتفاقات خوبی می‌شود و همه راضی می‌شوند و گاهی هم نه، ولی در هر حالت باید پذیرفته شود و شورای شهر دیگر نباید بیش از این اصراری بر ماندن افشانی داشته باشد و باید به دنبال شهردار دیگری باشد. این دوستان هم که سه تا چهار نفر گزینه داشتند، یک نفر که این‌طور شد، حالا به سراغ نفر بعدی بروند تا شهر بیش از این آسیب نبیند؛ چراکه این تغییرات پیاپی در عملکرد نهایی مدیریت شهری تاثیر منفی می‌گذارد.»

قناعتی در ادامه به موضوع انتخاب وزیر مستعفی راه‌ و شهرسازی اشاره کرد و گفت: «آقای آخوندی‌ کاش در مجلس حاضر می‌شد و در جریان استیضاح، معایبش مشخص می‌شد و شورای شهر تهران با آن معایبی که مجلس مشخص می‌کرد، روی آقای آخوندی تصمیم می‌گرفت، اما خب آقای آخوندی زرنگی کرد و زودتر استعفا داد تا معایب پوشیده بماند. حالا هم شورای شهر بهتر است که با موافقان استیضاح آخوندی گفت‌وگو و ملاقات داشته باشد و ایراداتی که آنها مدنظر دارند را بشنود و بعد تصمیم‌گیری کند و اگر این معایب جدی و گسترده است از مطرح کردن آقای آخوندی به‌عنوان یک گزینه برای شهرداری تهران امتناع کند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها