• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ عباس بخشی روزنامه نگار

تمامی داشته‌های «ترامپ»

ابزار رسانه‌ای که دونالد ترامپ بیش از پیش برای تخریب جایگاه ایران در منطقه و جهان برای خود در نظر گرفته است در صورت عدم توجه به نیازهای افکار عمومی جهان می‌تواند پاشنه آشیل ترامپ و اطرافیانش باشد.

تمامی داشته‌های «ترامپ»
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ که دیدگاه بسیار سختگیرانه‌ای درخصوص ایران دارد، چندی پیش برای نخستین‌بار از احتمال مداخله ایران و سایر کشور‌ها در انتخابات آمریکا خبر داد. پس از هشدار مشاور امنیت ملی ترامپ درباره امکان مداخله ایران در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، برخی سایت‌های بزرگ از جمله فیس‌بوک و توئیتر با ادعای مقابله با عملیات پروپاگاندای ایرانی‌ها در این شبکه‌های اجتماعی، حساب‌های منتسب به ایران را مسدود کردند تا خط تازه‌ای را برای اعمال فشار به ایران ایجاد کنند.

 این اتهام واهی و مضحک درحالی از سوی مقامات آمریکا مطرح شد که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته کاخ سفید مدتی است می‌کوشد با اغراض سیاسی خاص داخلی اتهاماتی را به سایر کشورها نسبت دهد و هر روز نام یک کشور را به فهرست موهوم خود در این رابطه اضافه کند.

قاسمی می‌گوید در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا مدعی است از زمان روی کار آمدن او ایران سرگرم مسائل داخلی خود است و چنان ضعیف شده که حتی دیگر توان فکر کردن به مسائل منطقه‌ای را ندارد و تنها به بقای خود می‌اندیشد، پس چگونه است چنین کشوری می‌تواند در انتخابات پارلمانی «چنان کشوری» دخالت و اثر‌گذاری کند. در کنار آن بعد از فعل‌وانفعالات مربوط به مرگ خاشقجی و اعتراف دیرهنگام سعودی‌ها به کشته شدن این روزنامه‌نگار مخالف دولت ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول این دونالد ترامپ بود که با فرار رو به جلوی- به‌زعم خود- هوشیارانه مجددا خطرهای ایران برای منطقه را گوشزد کرد و با اشاره به پیگیری مساله قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول گفت: «آنها (عربستان) متحد خوبی برای ما در خاورمیانه بوده‌اند. ما به آنها برای مقابله با ایران نیازمندیم.»

ابزار رسانه‌ای که دونالد ترامپ بیش از پیش برای تخریب جایگاه ایران در منطقه و جهان برای خود در نظر گرفته است در صورت عدم توجه به نیازهای افکار عمومی جهان می‌تواند پاشنه آشیل ترامپ و اطرافیانش باشد. 

تجربه نشان داده است که اگر به‌طور مداوم از یک ابزار و وسیله برای تخریب یا تمجید جریان یا موضوعی استفاده شود بعد از مدتی نتیجه معکوس خواهد داد.  درست است که در جامعه مصرفی آمریکا و اروپا پرسشگری آحاد جامعه درباره این مضمون‌ها کاهش یافته است، اما هرچقدر یک جامعه تحت تاثیر آموزه‌های کاپیتالیستی و مصرف‌گرایی باشد اصرار هیات حاکمه بر حرکت یک سویه تخریبی اشتباه محاسباتی است که  بزرگ‌ترین هژمونی‌ها را به انزوا خواهد کشید.

پس از تکیه ترامپ به کارکرد رسانه‌ها و ایجاد رابطه مناسب با رسانه‌های گروهی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی آمریکا و جهان، به نظر می‌رسد سیر صعودی‌ای که در دوسال اخیر ترامپ برای پیشبرد اهداف خود با استفاده از این ابزار به کار برده است در آینده نزدیک سیر نزولی پیدا خواهد کرد و همان‌طور که اشاره شد پاشنه آشیل ترامپ با توجه به ویژگی‌های شخصیتی‌اش از این ناحیه خواهد بود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها