• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ هادی حجازی سرپرست اداره ایمنی عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران

زلزله در کمین است مراقب باشید

پس از بحث آموزش‌، نحوه مدیریت بحران و ایجاد زیرساخت‌های لازم و همچنین تقسیم وظایف بین سازمان‌های مختلف برای امدادرسانی در زمان وقوع فاجعه بسیار مهم و حیاتی است.

زلزله در کمین است مراقب باشید
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نگاهی گذرا به نقشه جهانی مخاطرات زلزله نشان می‌دهد ایران ما یکی از زلزله‌خیز‌ترین نقاط جهان است. هنوز تبعات و آسیب‌های حاصل از زلزله‌های بم، منجیل و رودبار را فراموش نکرده بودیم که زمین‌لرزه استان‌های غربی و به‌ویژه ایلام و کرمانشاه مردم ایران را دچار بهت و حیرت و اندوه کرد و با وجود گذشت ماه‌ها از این زمین‌لرزه، هنوز شرایط مردم به حالت عادی خود بازنگشته است؛ چراکه وسعت این رویدادهای طبیعی و البته بحران‌زا به حدی بوده که آثار آن تا امروز نیز بر زندگی بسیاری از مردم تاثیرگذار بوده است. اما اینکه چه راهکاری را می‌توان برای کاهش خسارت‌های مالی و جانی این پدیده پرقدرت طبیعی در نظر گرفت، پرسشی است که معمولا حداکثر تا چند ماه پس از بروز یک زلزله در یکی از نواحی کشور مورد بحث قرار می‌گیرد، اما متاسفانه این بحث‌ها و چاره‌اندیشی‌های کارشناسانه نه‌تنها تاثیر چندانی در کاهش خطر زلزله و ارتقای سطح ایمنی مردم در برابر زمین‌لرزه نداشته است، بلکه جو اجتماعی حاصل از آن نیز پس از چندی در افکار عمومی به فراموشی سپرده می‌شود. اما نکته اینجاست که برای کاهش مخاطرات طبیعی و به‌ویژه زمین‌‌لرزه، نه‌تنها نهادهای دولتی و عمومی مسئولیت دارند بلکه خود مردم هم نقش بسیار مهم و غیرقابل چشم‌پوشی‌ای دارند. مهم‌ترین نقشی که می‌توان برای عموم مردم متصور بود، توجه به فرهنگ ایمنی و آمادگی برای حوادثی مانند زمین‌لرزه است.

هنوز ترافیک شدید پس از وقوع زمین‌لرزه نسبتا خفیف در اواخر آذرماه سال گذشته را فراموش نکرده‌ایم. نمی‌توان هجوم خودروهای شهروندان تهرانی به مراکز توزیع سوخت را یک مساله ساده انگاشت. ما هنوز نتوانسته‌ایم خود را حتی به صورت ذهنی برای زمین‌لرزه احتمالی آینده آماده کنیم. اما چه باید کرد؟ چگونه می‌توان تاثیراتی را در رفتار شهروندان هنگام مواجهه با بحران‌ها به وجود آورد؟ این پرسشی است که جامعه‌شناسان باید به آن پاسخ دهند اما به‌صورت حداقلی، این تاثیرات می‌تواند در اثر برگزاری آموزش‌های فراگیر ایمنی در برابر زلزله برای خانواده‌ها، چه از طریق رسانه ملی، چه از طریق ارسال بروشورهای آموزشی برای خانواده‌ها (‌شامل اقدامات پیش از زمین‌لرزه، هنگام زمین‌لرزه و پس از زمین‌لرزه) و چه از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط سازمان‌هایی مانند شهرداری مورد‌ارزیابی قرار گیرد.

پس از بحث آموزش‌، نحوه مدیریت بحران و ایجاد زیرساخت‌های لازم و همچنین تقسیم وظایف بین سازمان‌های مختلف برای امدادرسانی در زمان وقوع فاجعه بسیار مهم و حیاتی است. البته گفتنی است درحال حاضر با تشکیل ستادهای مدیریت بحران اقدامات بسیار مثبتی در این راستا صورت گرفته، اما هیچ‌گاه نمی‌توان ادعا داشت که اقدامات انجام‌شده کافی است و نیاز دیگری وجود ندارد. ازجمله نقش‌های مهم دیگری که می‌توان برای خانواده‌ها متصور بود، آمادگی خانوادگی برای زمان بحران است. آیا نمی‌توان در جلسات دورهمی با افراد خانواده، در مورد کارهایی بحث کرد که هنگام بروز زمین‌لرزه باید انجام شود؟ آیا خانواده مجهز به حداقل یک کیف نجات با حداقل امکانات و لوازم ضروری هست؟ آیا بهتر نیست خود و عزیزان‌مان را آماده یک مواجهه ایمن با حادثه کنیم؟

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها