• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تنها برنامه خانوادگی شبکه2 سیما

کام شیرین از اعتیادهای خاص می‌گوید

تقریبا می‌توان گفت موضوعات «کام شیرین» عوض شده، این برنامه به‌طور غیرمستقیم درخصوص موضوعات اعتیاد نوجوانان، اعتیاد در خانواده، فضای مجازی، شب‌گردی و دور دور کردن‌های بی‌مورد برنامه‌هایی را روانه آنتن می‌کند.

کام شیرین از اعتیادهای خاص می‌گوید
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعضی از کارشناسان معتقدند: «مهارت‌آموزی جوانان تا ۱۱درصد می‌تواند به کاهش طلاق منجر شود. شبکه دوم سیما با تهیه فصل سوم برنامه «کام شیرین» در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه هر هفته ساعت ۱۴ و تکرار آن ساعت23:30 بحث «مهارت‌آموزی» و «قوت‌بخشی» در ازدواج را به‌طور جدی پیگیری می‌کند. این برنامه خانوادگی با ورود به موضوع «والدگری» سعی دارد، نکته‌هایی را با مخاطب خود در میان بگذارد که از «طلاق» جلوگیری شود.»


  بررسی اعتیاد به شب‌گردی

تقریبا می‌توان گفت موضوعات «کام شیرین» عوض شده، این برنامه به‌طور غیرمستقیم درخصوص موضوعات اعتیاد نوجوانان، اعتیاد در خانواده، فضای مجازی، شب‌گردی و دور دور کردن‌های بی‌مورد برنامه‌هایی را روانه آنتن می‌کند.

مرتضی یعقوبی، تهیه‌کننده برنامه «کام شیرین» در این باره گفت: «به واسطه در خواست مکرر مخاطبان، وارد بحث والدگری شده‌ایم؛ رابطه والدین با فرزندان، فرزندان با والدین و فرزندان با هم و تعامل والدین درخصوص تربیت فرزندان به واسطه فراوانی موضوعی که وجود دارد درباره اعتیاد صحبت می‌کنیم، این اعتیاد صرفا اعتیاد به موادمخدر نیست بلکه اعتیاد به فضای مجازی، شب‌گردی و دور دورهای بی‌مورد را نیز شامل می‌شود که هم اثرات خوب و هم بد دارد. ما نمی‌خواهیم به والدین بگوییم، این کار « بد» است، جلوی بچه‌هایتان را بگیرید. می‌خواهیم شیوه برخورد مناسب را ارائه بدهیم.»

وی با اشاره به اتاق فکر برنامه که متشکل از اساتید دانشگاهی و حوزه روانشناسی است، اظهار داشت: «به واسطه حساسیت موضوعات و محتوا، اینکه قرار است «کام شیرین» تعداد محدودی برنامه روی آنتن داشته باشد و بهترین‌ها توی همین تعداد محدود هم به مخاطب ارائه بشود، به همین واسطه اتاق فکرمان با تعداد افراد بیشتری تشکیل می‌شود و موضوعات همگی بررسی می‌شود.»

یعقوبی با بیان اینکه فصل چهارم «کام شیرین» براساس ماجراهای واقعی زندگی است، تصریح کرد: «مواردی در برنامه حضور پیدا می‌کنند و از تجربیات‌شان می‌گویند. حاضران داخل استودیو هم بدون اینکه شخص را قضاوت بکنند، خودشان را جای او قرار داده و تمامی راه‌هایی را که برای ادامه زندگی وجود داشته ولی فرد به بن‌بست رسیده است بیان می‌کنند و در آخر کارشناس برنامه با هدایت مجری بحث را به سرانجام می‌رساند.»

او تصریح می‌کند: «افراد حاضر از مجموعه دفاتر سرشناس روانشناسی و موسسات بسیار قوی حوزه روانشناسی سلامت و مثبت انتخاب می‌شوند و با آنها رایزنی ابتدایی شده تا کسانی که علاقه و تمایل دارند در برنامه شرکت کرده و تجربیات خود را در اختیار مخاطبان رسانه قرار دهند، با فراخوان ما آنها وارد برنامه می‌شوند و از صحبت‌هایشان استفاده می‌کنیم.»

  اجرایی به دور از فضای کلیشه‌ای!

شاید بعضی‌ها فکر کنند که از قبل، مطالب هماهنگ شده است که کجای برنامه چه حرفی را بزند، اما برنامه بداهه و کاملا به لحظه است. ثریا بناکار، مجری برنامه «کام شیرین» در این باره می‌گوید: «سعی می‌کنم در لحظه باشم. گاهی به‌عنوان یک مخاطب می‌نشینم، حتی کاغذ و قلم هم دستم نمی‌گیرم که نت‌بردای کنم، فکر می‌کنم آن خانم و فرد مجردی که در خانه نشسته کاغذ و قلم دست نمی‌گیرد چون کلاس درس نیست. بنابراین بحث‌های کارشناسی را به صورت خلاصه می‌گویم. هیچ‌کدام از مطالب را ما از قبل به جمع‌بندی نرسانده‌ایم. ما فقط در مورد موضوعات بحث می‌کنیم موافقت‌ها و مخالفت‌ها را می‌گوییم و بعد سر برنامه می‌آییم.»

ثریا بناکار که از سال 88 با کار در مرکز صداوسیمای فارس وارد سازمان شده و بعد از آن فعالیتش را در برنامه‌های خانواده شروع کرده است، گفت: «تقریبا پنج سال است که در برنامه‌های خانواده فعالیت می‌کنم. در این برنامه‌ها غیر از فضای آشپزی، خونه و هنری بخش کارشناسی را دوست دارم، هرچند غیر از «کام شیرین»، در برنامه‌های کاشانه مهر و عصر خانواده در شبکه دو هم مجری این برنامه‌ها بوده‌ام.» او با اشاره به تفاوت‌های برنامه‌های خانوادگی می‌گوید: «در «کام شیرین» می‌شود موضوعی را باز کرد و به آن پرداخت و اتفاق خوبی که با کمک کارشناسان‌مان رخ داده این است که سعی می‌کنیم، برنامه با تمی واقعی شروع و به پایان برسد تا در دل مخاطب جا بگیرد. سعی داریم از فضاهای کلیشه‌ای برنامه‌های خانوادگی دور شویم.»

  اجرایی ساده و روان

مجید محمودی‌مظفر که به مدت 24 سال در دانشگاه تدریس می‌کند، می‌گوید: «معمولا ساده صحبت می‌کنم. نه در برنامه‌های تلویزیونی بلکه در کلاس درس و با دوستان هم ساده صحبت می‌کنم. صداقت و صمیمیت باعث می‌شود که بهتر تاثیر‌گذار باشی. به‌طور مثال وقتی من در صحبت‌هایم به این مهم اشاره می‌کنم که مرد در کشو نمی‌تواند جورابش و در یخچال قالب کره را پیدا کند چون دید ریز ندارد. خانمی که صحبت من را می‌شنود، می‌گوید همسر من هم همین‌طور است. پس وقتی از مطالب ملموس صحبت می‌کنیم، در واقع صحبت‌ها و کلام به دل می‌نشیند.»

مظفری معتقد است: «بعضی‌ها به خاطر پاسخ به نیازهای جنسی و اینکه پدر و مادر آرزو دارند ازدواج آنها را ببینند، همچنین بر طرف شدن مشکل مالی و دوری از احساس ترحم و خلأهای عاطفی شدید قصد ازدواج دارند که به این دسته از افراد توصیه می‌کنیم، بدون شناخت و مشاوره ازدواج نکنند. البته ما در بحث‌های کارشناسی برنامه نمی‌گوییم که شما باید و نباید ازدواج کنید، ما از شباهت‌ها و تفاوت‌ها، صحبت می‌کنیم و می‌گوییم که اگر ازدواج صورت بگیرد درصد ریسک‌تان بالاست. آن موقع خودشان هستند که تصمیم می‌گیرند.» هرچند که همه دور هم جمع شده‌اند تا مهارت‌آموزی کسب کنند با این وجود به نظر می‌رسد هنوز جای کار بیشتری در «کام شیرین» وجود دارد، اینکه همه اعضای گروه با هم هماهنگ شوند و بعضی از موضوعات ریز‌تر شود تا این برنامه خانوادگی در اوج ماجرا پیش برود.

* نویسنده : زهره زمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها