• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ فاطمه خجسته، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب

با این فراموشی‌ها آلزایمر نمی‌گیرید

عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی در بروز آلزایمر نقش دارند. اما گاهی شاهد آن هستیم که افرادی پایین‌تر از 60 سال هم مبتلا به این بیماری می‌شوند. در اینجا، به‌طور قطع عامل ژنتیکی موثر بوده است.

با این فراموشی‌ها آلزایمر نمی‌گیرید

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، خیلی وقت‌ها شده که کارهای روزمره‌‌مان را فراموش کرده‌ایم؛ روزها را با هم اشتباه گرفته‌ایم، قرارهایمان را از یاد برده‌ایم و حتی موقع صحبت‌کردن، یادمان رفته چه می‌خواستیم بگوییم. بسیاری از کسانی که این حالات را دارند، این علائم را به آلزایمر نسبت می‌دهند و می‌گویند: «دارم آلزایمر می‌گیرم» و هر روز این را با خودشان تکرار می‌کنند. اما آلزایمر مشکلی نیست که به همین راحتی‌ها و در هر سنی به سراغ کسی بیاید. پس دیگر نگران نباشید. این بیماری بیشتر، افراد بالای 65 سال به بالا را درگیر می‌کند و ابتلا به آن در سنین پایین‌تر از 65 سال مساله‌ای عادی نیست. اما از 65 سال به بعد، هر پنج‌سال که سن بالاتر برود، حجم بیماری دوبرابر می‌شود. درایران حدود 700هزار مبتلا به آلزایمر داریم که بین پنج تا هفت‌درصد سالمندان را تشکیل می‌دهد.

عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی در بروز آلزایمر نقش دارند. اما گاهی شاهد آن هستیم که افرادی پایین‌تر از 60 سال هم مبتلا به این بیماری می‌شوند. در اینجا، به‌طور قطع عامل ژنتیکی موثر بوده است. در این افراد، ژن قدرتمندی به صورت غالب به فرد مبتلا منتقل می‌شود و احتمال اینکه موجب بروز بیماری آلزایمر شود، بسیار بالاست که به آن آلزایمر زودهنگام می‌گویند. بنابراین اگر سابقه خانوادگی و ژنتیکی در خانواده‌ای وجود داشته باشد، به معنای این نیست که اعضای آن خانواده صددرصد مبتلا به آلزایمر می‌شوند بلکه تنها احتمال ابتلا را بین 10 تا 30 درصد بالا می‌برد و یک عامل پرخطر به حساب می‌آید و نمی‌توان حساب ویژه‌ای روی آن باز کرد. اما درمواردی هم ممکن است آلزایمر در سنین جوانی بروز کند. جوان‌ترین بیمارانی که مبتلا به آلزایمر می‌شوند، مبتلایان به سندروم دان هستند که به خاطر غالب‌بودن ژنتیکی آنها، بین 30 تا 60 سال مبتلا می‌شوند و این افراد دچار اختلالات شناختی می‌شوند و تمام علائمی را دارند که یک فرد سالمند تجربه می‌کند.

از طرف دیگر، بعضی موارد فراموشی هست که بیشتر در جوانی به سراغ ما می‌آید و معمولا خیلی چیزها را فراموش می‌کنیم. حتی بعضی افراد 20 یا 30 ساله با نگرانی به پزشکان مراجعه می‌کنند و معتقدند به آلزایمر مبتلا شده‌اند. اما این دو با هم تفاوت دارند. در آلزایمر حافظه فرد تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد اما در این گروه جوانان، بیشتر به خاطر افکار متعددی که در ذهن‌شان دارند، تمرکزشان تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و نباید نگران ابتلا به آلزایمر باشند. تمرکز در بسیاری از بیماری‌ها مانند اضطراب، افسردگی و وسواس‌ تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد که با درمان بیماری‌های زمینه‌ای، بعد از چند ماه، اختلال حافظه آنها هم اصلاح و تمرکز فرد تنظیم می‌شود و دیگر خبری از آن فراموشی‌ها نخواهد بود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها