• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ عبدالمجید شیخی اقتصاددان و استاد دانشگاه

با مردم شفاف باشیم

یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که دولت باید برای مقابله با وضعیت کنونی در نظر بگیرد، تنظیم برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است. آیا دولت برنامه‌ای مدون و دقیق برای پیشگیری یا جلوگیری از تبعات تحریم دارد؟

با مردم شفاف باشیم
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نرخ طلا و ارز روزبه‌روز در حال افزایش است و گویا اراده‌ای برای مهار قیمت‌های افسارگسیخته وجود ندارد. واقعیت این است که آغاز بروز بحران اقتصادی در ایران را نمی‌توان اتفاقی و ناگهانی دانست. درواقع ایجاد بحران اقتصادی را باید محصول اقدامات تعمدی دولت عنوان کرد که زاییده تفکر افراد غرب‌زده‌ای است که به ادبیات منسوخ اقتصاد غرب متعهد هستند و اقتصاد کشور را به بیراهه غرب‌زدگی سوق‌ داده‌اند و اکنون توانایی کنترل اوضاع را ندارند. دولت در حال حاضر هیچ پاسخ صریح و منطقی‌ای برای رفتارهای اشتباه و سوءمدیریتی که در اقتصاد کشور نشان داده است، ندارد و تعمدا از پاسخگویی به مردم شانه خالی می‌کند. اتفاقات اخیر دستاورد عدم صداقت و صراحت است. دولت باید عملکرد چندساله خود را در فضایی شفاف با مردم به اشتراک بگذارد و بابت اشتباهات خود عذرخواهی کند. پس در شرایطی که هیچ‌یک از دولتمردان حاضر به بیان حقایق و عذرخواهی نیستند، مشکلات حل نمی‌شود. برای دانستن عمق سوء‌مدیریت در اقتصاد کشور، همین بس که آتش‌بیاران معرکه، رفتارهای اخیر را تعمدی دانسته‌اند و بر این امر اعتراف می‌کنند. بدیهی است وقتی نزدیکان و آتش‌بیاران معرکه دولت، خود منتقد دولت شده و دم از بحرانی‌بودن شرایط می‌زنند، باید به حال اقتصاد کشور گریست.

ارکان دولت یازدهم و دوازدهم اعم از شخص رئیس‌جمهور، معاونان و وزرای رئیس‌جمهور متاسفانه در دوران مذاکرات برجام، بنای اقتصاد کشور خوب بنا نکردند و با تکیه به وعده‌های آمریکا و مذاکره‌کنندگان برجام، اقتصاد ایران را غرب‌زده‌تر از هر زمان دیگری شکل دادند؛ اقتصادی که به‌زعم دولتمردان، با امضای برجام به‌سرعت رشد خواهد کرد و دروازه‌های توسعه اقتصادی به‌سوی ایران باز خواهد شد. درواقع دولت در خواب شیرینی فرو رفت و برجام را بهشت برینی جلوه داد که هرآنچه ساکنانش اراده کنند، در اختیارشان قرار داده خواهد شد. به هر حال شرایط‌ کنونی کشور به‌خوبی نشان‌دهنده عمق سوءمدیریت اقتصادی است که نداشتن برنامه دقیق برای آینده اقتصادی، بر شدت این بحران نیز افزوده است. در این وضعیت چاره‌ای جز ذکر باید‌ها و نباید‌ها نیست. هرچند دولت توجهی به هشدارها و راهکارهای ارائه‌شده از سوی کارشناسان ندارد ولی باید بداند که درصورت نداشتن برنامه، وضعیت اقتصادی کشور با بحران‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که دولت باید برای مقابله با وضعیت کنونی در نظر بگیرد، تنظیم برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است.  آیا دولت برنامه‌ای مدون و دقیق برای پیشگیری یا جلوگیری از تبعات تحریم دارد؟

دولت باید در تنظیم برنامه‌های کوتاه‌مدت خود ارز مورد نیاز را برای واردات مواد اولیه تولیدات داخلی تامین کند و در این میان سهمی برای بازار غیررسمی باقی نگذارد. بدیهی است زمانی که سهم بازار غیررسمی کم شود، قاچاق از اقتصاد کشور محو می‌شود. از سوی دیگر دولت باید با ایجاد عزم ملی، الگوی مصرف خانوارهای ایرانی را تغییر دهد. در راستای انجام این اقدام نیز قوه قضائیه باید نرخ‌گذاری روی کالاها و خدمات را به عرضه‌کنندگان تکلیف کند. دستگاه‌های نظارتی نیز باید موظف به نظارت دقیق بر عملکرد بازار باشند. شکی نیست که درصورت رعایت همه موارد ذکرشده، ‌انگیزه‌ای برای گرانی و افزایش قیمت‌ها وجود نخواهد داشت. این برنامه‌های کوتاه‌مدت عملا بازار رسمی را از دایره اثرگذاری ساقط می‌کند. این، درواقع رسیدن به نقطه خوداتکایی است منوط به اینکه اراده انجام این کار در دولت وجود داشته باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها