• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت شفاهی/ جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا

امارات می‌خواهد ژاندارم‌کوچک منطقه باشد

نزدیک به بیش از دو دهه است که سومالی دولتی ندارد و تبدیل به سرزمینی استراتژیک اما بدون دولت شده که همه به آن نظر دارند. اگر اماراتی‌ها از سومالی خارج شوند، یک حکومت اسلامی با قرائت صحیح و ضد وهابیت تشکیل خواهد شد.

امارات می‌خواهد ژاندارم‌کوچک منطقه باشد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، امارات طی چند سال گذشته درگیر سیاست‌های بلندپروازانه‌ای شده که به هیچ‌وجه متناسب با منافع ملی امارات و حد و اندازه‌های سیاسی- اقتصادی این کشور نبوده است. این کشور به نیابت و وکالت از انگلستان و آمریکا وارد چنین عرصه‌ای شده است. غرب از طریق این بلندپروازی‌ها می‌خواهد امارات را به ژاندارم کوچک منطقه تبدیل کنند تا طرح‌های آمریکا و انگلیس را بدون هزینه پیش ببرد. امارات قبل از این در شمال آفریقا - به‌خصوص در لیبی- سعی کرده بود، حضوری اقتصادی و نظامی داشته باشد اما کاری از پیش نبرد و همین تحرکات در لیبی باعث ادامه این وضعیت نابهنجار شده است. 

در جیبوتی و سومالی حضور نظامی واشنگتن و لندن بسیار هزینه‌بر است و بر همین اساس اماراتی‌ها را بازی دادند تا هزینه این حضور را تقبل کند. اماراتی‌ها البته به چنین کارهایی علاقه‌مند هستند، زیرا تصور می‌کنند نزدیکی به غرب و انجام این کارها باعث تداوم حکومت آنها می‌شود. به همین دلیل در جیبوتی و سومالی که مشرف به دریای سرخ هستند حضور پیدا کرده‌اند و سعی دارند در قالب یک سیاست بلندپروازانه، در این دو کشور حضور اقتصادی، سیاسی و نظامی داشته باشند. آمریکا علاقه‌مند است در کنار دریای سرخ -که طرف ساحل غربی آن جیبوتی و سومالی و ساحل شرقی‌اش یمن و عربستان است- قدرتی مخالف سیاست‌های اسرائیل و آمریکا مستقر نشود.

اقدامات امارات با هدف جلوگیری از روی کار آمدن دولت‌های مردمی در جیبوتی و سومالی است. آمریکا و انگلستان در این قسمت‌ها به دلیل خطر جانی برای نیروهایشان، دور از ساحل می‌ایستند و از اماراتی‌ها و دلارهایشان استفاده می‌کنند. در طرف ساحل شرقی عربستان با مشارکت امارات در حال سرکوب مردم یمن است. بلندپروازی امارات باعث اختلاف شدید با سعودی‌ها نیز شده است. مسئولیت سرکوب مردم جنوب یمن به امارات واگذار شده و نیروهای عربستان در دیگر مناطق هستند.

در جیبوتی، دولت این کشور احساس کرد شرکت‌های اماراتی منافع ملی این کشور را نادیده می‌گیرند و دست به اقدامات بدون هماهنگی با دولت جیبوتی می‌زنند به همین دلیل هم تلاش کرده‌اند اماراتی‌ها را اخراج کنند. پشت‌پرده این اتفاقات به سیاست‌های رقابتی فرانسه و آمریکا در جیبوتی بازمی‌گردد، زیرا این کشور پیش از این مستعمره فرانسه بوده و پاریس علاقه‌مند است در این کشور حضور داشته باشد. پشت‌پرده مخالفت‌ها با حضور امارات در جیبوتی، دست‌های فرانسوی‌ها را هم می‌توان دید.

درباره سومالی باید گفت منطقه‌ای در این کشور بسیار مستعد برای تشکیل یک حکومت اسلامی مبتنی‌بر مردم‌سالاری دینی است. قبلا القاعده از این شرایط استفاده کرد و شاخه القاعده به نام الشباب تشکیل شد.

نزدیک به بیش از دو دهه است که سومالی دولتی ندارد و تبدیل به سرزمینی استراتژیک اما بدون دولت شده که همه به آن نظر دارند. اگر اماراتی‌ها از سومالی خارج شوند، یک حکومت اسلامی با قرائت صحیح و ضد وهابیت تشکیل خواهد شد. مردم سومالی علاقه بسیاری به اهل بیت(ع) دارند و اماراتی‌ها هم بر این اساس کوشش کرده‌اند از ایجاد یک مردم‌سالاری دینی جلوگیری کنند.
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها