• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ سید حسین امیری، کارشناس باغبانی

ساخت‌وساز امروزی با معماری سبز

در منازل مسکونی امروزی که اغلب آپارتمانی شده‌اند و خبری از حیاط نیست، پشت‌بام مکان مناسبی است که می‌توان بهترین استفاده را از فضای آن کرد. ایجاد یک باغچه با چند درخت، درختچه و گل‌های رنگارنگ، یک پشت‌بام سیمانی مرده و بی‌روح را به فضایی سرشار از انرژی مثبت تبدیل می‌کند.

ساخت‌وساز امروزی با معماری سبز
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در بخش اول از لزوم به کارگیری معماری سبز در دنیای امروز صحبت کردیم. اما چگونه باید این المان‌ها را به‌کار برد؟ در قسمت‌های مختلف ساز‌ه‌ها می‌توان از این فناوری نوین استفاده کرد. در راهروها و لابی‌ها که اغلب در باز و بسته می‌شود و دمای محیط تغییر می‌کند، باید از گیاهانی برای زیباسازی محیط استفاده کرد که در مقابل تغییرات دمایی مقاوم باشند. معمولا درختانی چون کاج، سرو یا انواع خانواده‌های نخل جزء گزینه‌های مناسب هستند. در آپارتمان‌های امروزی به دلیل نداشتن حیاط، معمولا سعی می‌شود از گیاهان برای ایجاد تنوع در محیط استفاده کرد. اما مانند گیاهان دیگر باید فاکتور نور را جدی گرفت. با اسپری کردن آب به برگ‌ها هم می‌توان رطوبت موردنیاز گیاه را تامین کرد. گیاهان آپارتمانی را به‌راحتی می‌توان با چیدمان اتاق‌ها، دیوارها و حتی وسایل خانه هماهنگ کرد. در خانه‌های قدیمی از طاقچه برای قرار گرفتن اشیا و گلدان استفاده می‌شد که بسیار کاربردی بود. اگر می‌توانید چنین فضایی را در فرورفتگی‌های دیوار ایجاد کرده و از قابلیت‌های آن استفاده کنید. سعی کنید برای اینکه انرژی خانه‌ای را که در آن زندگی می‌کنید، بالاتر ببرید، هرگز از گل‌های مصنوعی استفاده نکرده و آنها را جایگزین گل‌های طبیعی نکنید.

در منازل مسکونی امروزی که اغلب آپارتمانی شده‌اند و خبری از حیاط نیست، پشت‌بام مکان مناسبی است که می‌توان بهترین استفاده را از فضای آن کرد. ایجاد یک باغچه با چند درخت، درختچه و گل‌های رنگارنگ، یک پشت‌بام سیمانی مرده و بی‌روح را به فضایی سرشار از انرژی مثبت تبدیل می‌کند و ساکنان آپارتمان می‌توانند لحظات خاطره‌انگیزی را در آنجا سپری کنند. تبدیل پشت‌بام به یک باغچه بالفعل، علاوه‌بر اینکه باعث می‌شود از کمترین فضا بیشترین استفاده را داشته باشید، میانگین دمای آن منطقه را کاهش می‌دهد و هوا را نیز تصفیه می‌کند. می‌توان برای آبیاری چنین فضاهایی از طریق سیستم‌های لوله‌کشی خاص، حتی از آب‌های بازیافتی مانند آب جمع‌آوری شده باران یا آب جمع‌شده از فاضلاب یا حمام و آشپزخانه استفاده کرد. با معماری سبز در پشت‌بام، همچنین به فضای سبز شهری اضافه می‌شود و کیفیت هوای شهر را بهبود می‌بخشد.

یکی دیگر از راهکارها، استفاده از دیوارهای سبز عمودی به‌ویژه در دیوار پارکینگ‌ها، حیاط‌ها و دیوارهای بیرونی ساختمان‌ها است؛ به‌طوری که فضای سبز عمودی جایگزین دیوارهای سیمانی و سنگی می‌شود و به‌طور قطع، جلوه زیباتری به شهر می‌دهد. بالکن‌ها هم انتخاب بسیار مناسبی هستند که باتوجه به گردش هوای خوبی که در آنجا وجود دارد، می‌توان گونه‌های مختلف گیاهی را نگهداری کرد. حتی می‌توان از گلدان‌های آویز روی لبه پنجره‌های بالکن برای ایجاد فضایی متفاوت استفاده کرد. استفاده از گل و گیاه در فضای رستوران‌ها یکی از شاخص‌هایی است که محیط را سرزنده و باطراوت می‌کند. شاید اشتباه‌‌‌ترین کاری که می‌توان در چنین محیط‌هایی انجام داد، استفاده از گل و گیاه‌های مصنوعی باشد. به‌طور قطع، وجود یک موجود زنده و باطراوت مانند گل در کنار میزهای غذاخوری، انرژی وصف‌ناپذیری را در روحیه مشتریان و میهمانان ایجاد می‌کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها