• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
انتظار از طرح دوچرخه اشتراکی برای حل مشکل ترافیک

تور دوچرخه باز هم در مسیر کارگر و کشاورز

طرح دوچرخه‌ اشتراکی درحالی قرار است هفته اول شهریورماه جاری در پهنه شهری پایتخت به اجرا درآید که هنوز زیرساخت‌های این طرح در سطح خیابان‎های تهران اجرایی نشده است. این‌بار، قرار است طرحی شبیه به «اسنپ» شهروندان را به استفاده از دوچرخه ترغیب کند.

تور دوچرخه باز هم در مسیر کارگر و کشاورز
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، صبح روز جمعه گذشته، محسن پورسیدآقایی که در یک‌سال اخیر بر مسند معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران نشسته است، از عموم خبرنگاران دعوت کرد در «تور دوچرخه‌سواری» شرکت کنند. این همایش تفریحی برای خبرنگاران و کاری برای مدیران، سرآغازی بر طرح «دوچرخه اشتراکی» بود. 150 خبرنگار آبی‌پوش سوار بر دوچرخه‎های نارنجی، مسیر ایرانشهر تا میدان امام‌خمینی(ره) را همراه با آقای معاون شهردار رکاب زدند تا تستی باشد بر طرحی که 20 سال قبل هم به شکل سنتی در تهران اجرا شد. در اواسط دهه 70، شهردار کرباسچی اجراکننده طرحی بود که از مسیر «کشاورز» و «کارگر» می‎گذشت اما درنهایت شهروندان را سودی نرساند. مسیر این طرح از میدان ولی‌عصر(عج) آغاز شد و در مسیر بلوار کشاورز  تا کارگر شمالی امتداد یافت که از این مسیر، تنها سرخی آن برکف آسفالت‌ها به‌جا مانده و لاستیک کمتر دوچرخه‎ای را به خود دیده است. سال‎ها گذشت و از طرح‌های بسیاری برای ترافیک روان شهر صحبت شد اما هیچ‎کدام راه به جایی نبردند یا شاید کافی نبودند. حالا شهرداری تهران طرح یک شرکت خصوصی را برای دوچرخه‎های هوشمند موردبررسی قرار داده است. طرح دوچرخه‌ اشتراکی درحالی قرار است هفته اول شهریورماه جاری در پهنه شهری پایتخت به اجرا درآید که هنوز زیرساخت‌های این طرح در سطح خیابان‎های تهران اجرایی نشده است. این‌بار، قرار است طرحی شبیه به «اسنپ» شهروندان را به استفاده از دوچرخه ترغیب کند.

دوچرخه‎ای که مجهز به زنبیل کوچک حمل بار است و در مسیرهای کوتاه، کمک‎حال شهروندان خواهد بود. البته دنده نداردو تنها در مسیرهای سرازیری به‌خوبی می‎راند!  راحتی استفاده از آن هم شاید به موفقیت آن کمک کند. شهروندان با نصب اپلیکیشن روی تلفن همراه می‌توانند تقاضای خود را برای دریافت دوچرخه ثبت و با استفاده از دستگاه GPS که داخل بدنه دوچرخه نصب شده است، نزدیک‌ترین دوچرخه را انتخاب کنند و در پایان سفر، دوچرخه را درنقطه‎ای از سطح شهر که با نوار نارنجی‌رنگ به‌عنوان پارکینگ  مشخص شده است، پارک کنند تا شخص دیگری هم بتواند از آن استفاده کند. هم‎اینک تست کیفیت دوچرخه از سوی دانشگاه تربیت‌مدرس در حال انجام است و به محض احراز کیفیت که احتمالا در هفته اول شهریور خواهد بود، پنج هزار دوچرخه وارد گردش مسیر خواهند شد. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، شهر تهران به 250 هزار دوچرخه نیاز دارد. نکته جالب، استقبال بانوان از این طرح است که به ظاهر محدودیتی برای آن قائل نشده‌اند تا دستگاه‌های دیگر چه واکنشی به آن داشته باشند.

معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران گفته است: «از نظر ما محدودیتی برای استفاده خانم‎ها وجود ندارد، مگر آنکه محدودیت از جای دیگری باشد!» درباره فناوری‎های به‌کار رفته در این نوع دوچرخه‎ها هم حسین قاسمی، مجری طرح دوچرخه‌های بی‌دود تصریح کرده که از فناوری‌ بالایی برخوردار است و لاستیک آنها پنچر نمی‌شود و ترمزهای مجهزی دارد و دیسک آنها داخل رینگ قرار گرفته است. همچنین در قسمت عقب دوچرخه، قفل‌هایی تعبیه شده است که به وسیله اپلیکیشن باز می‌شود‌. هزینه بهره‌برداری از دوچرخه هوشمند، علاوه‌بر هزینه نصب در هر نیم‌ساعت 1500 تومان است که کمی زیاد به‎نظر می‌رسد. شهروندان 16 تا 75 سال که دوست دارند از این وسیله مفید بهره ببرند باید پیش از ثبت‎نام، رنج مطالعه قوانین15 صفحه‌ای این طرح را بپذیرند. بنا شده است بیمه سرنشین و رعایت تمامی مقررات ایمنی از سوی سرمایه‌گذار تامین شود.

ورود به بزرگراه‌ها و استفاده در روزهای بارانی و برفی در تردد این دوچرخه‎ها تعبیه نشده است. جالب است که در اپلیکیشن‌های نصب شده بر تلفن همراه شهروندان ؛ میزان کالری سوخته شده، مدت زمان رسیدن به مقصد و میزان کمک به کاهش کربن هوا درج خواهند شد. حال باید به این طرح به‌عنوان یک طرح تفریحی نگریست یا کاهش آلودگی هوا و برطرف شدن معضل ترافیک.  البته اگر ارتقای سلامت شهروندان را از این «کودک نوپا» انتظار داریم، باید به زمان و قابلیت اجرای آن هم توجه داشته باشیم.

 

* نویسنده : صدرا قاضی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها