• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
با چشمان باز انتخاب رشته کنید (بخش ششم)

پای درس استادان باتجربه؛ تحقیق در آزمایشگاه‌های پیشرفته

در گزارش امروز با موفقیت‌های واحدهای تهران غرب و تهران شمال دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر آشنا می‌شوید.

پای درس استادان باتجربه؛ تحقیق در آزمایشگاه‌های پیشرفته
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کیفیت آموزشی و پیشرفت در تحقیقات و پژوهش‌های علمی در هر دانشگاه یا مرکز آموزش عالی به سطح علمی استادان و اعضای هیات ‌علمی و امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی آن دانشگاه بستگی دارد. حضور استادان با تجربه و کاردان در دانشگاه باعث می‌شود تا انتقال مهارت‌های علمی با دقت و سرعت بیشتری به دانشجویان صورت بگیرد و از رهگذر این اقدام، مهارت محوری دانشجویان به بهترین وجه محقق شود. این مهم البته با فعالیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی تکمیل می‌شود؛ اقدامات و فرصت‌هایی که با بالاترین کیفیت در واحدهای تهران غرب و تهران شمال دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده است. در گزارش امروز با موفقیت‌های این دو دانشگاه در این حوزه‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

 

حضور استادان جوان و پرانرژی در واحد تهران غرب

http://www.ana.ir/Media/Image/1394/04/02/635706523212057942.jpg

دانشگاه آزاد اسلامی واحدتهران غرب در سال 1386 تاسیس شد، دانشگاهی که شاید جوان‌ترین واحددانشگاهی در پایتخت ایران باشد. اما این دانشگاه امروز 11 سال سابقه فعالیت دارد. قبلا این واحددانشگاهی، موسسه آموزشی «سما» بود - که سال 73 تاسیس شده بود  و  بعدها باتوجه به‌اینکه در غرب تهران افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل بودند، مسئولان آن‌زمان دانشگاه آزاد اسلامی توانستند دو دبیرستان سما در اینجا تاسیس کنند و بعد درخواست کردند که این آموزشکده‌ها به دانشگاه تبدیل شوند. سال 86 بود که آموزشکده‌ها به یک واحددانشگاهی با حدود 19 رشته کارشناسی و 6 رشته کارشناسی‌ارشد تبدیل و با ساماندهی دو دانشکده - دانشکده فنی‌مهندسی و دانشکده علوم‌انسانی - فعالیت این دانشگاه آغاز شد. از سال 93 به‌بعد- به همت رئیس این واحددانشگاهی- تلاش شد تا مقطع تحصیلات تکمیلی هم به این دانشگاه اضافه شود؛ بنابراین بیش از 50 رشته کارشناسی‌ارشد و حدود 11 یا 12 رشته دکتری هم در دانشگاه ایجاد شد. زیرساخت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی آن، تکمیل و با کمک استادان این دانشگاه به خودکفایی رسید. همچنین برای سطوح ارشد و دکتری که نیاز به پژوهش دارند، آزمایشگاه‌های پژوهشی در این دانشگاه تدارک دیده شده است. یکی از مزایای نسبی این دانشگاه حضور استادان جوان و مسلط به مباحث علمی در کنار دانشجویان است. از سوی دیگر برخی دانشیاران دانشگاه‌های دولتی هم به این واحد جذب شده‌اند که در کنار هم، فرصت خوبی را به وجود آورده‌اند و‌انگیزه اساتید جوان هم بیشتر شده است. درطول این سال‌ها دردانشگاه «مرکز تحقیقات صنعت و سلامت» هم تاسیس‌شده تا باتوجه به نیاز بخش صنعت به ارتباط با محیط‌زیست و سلامت انسان، در این زمینه هم قدم‌های موثر برداشته شود؛ اقدام مهمی که می‌تواند زمینه‌های مختلف برای فعالیت‌های دانش‌بنیان را فراهم آورد.

 هم درس، هم تحقیق

 اما باید گفت که مجوز مرکز تحقیقاتی «اقتصاد خلاق» هم از سوی این دانشگاه کسب ‌شده؛ اقتصاد خلاق موضوع جدیدی است که دانشگاه‌های کشورهای صنعتی و درحال توسعه به‌دنبال آن هستند تا از ایده‌های برتر، تولید ثروت کنند. با تاسیس این مرکز و تفاهمنامه‌ای که با برخی نهادهای مسئول به امضا رسیده، دانشگاه اولین استارتاپ در حوزه فرهنگی– اجتماعی را برگزار کرده است. ضمنا یکی از موفقیت‌های این واحد، ایجاد زمینه‌های همکاری دانشجویان در فعالیت‌های فوق‌برنامه فرهنگی- هنری در قالب کانون‌های فرهنگی- هنری و انجمن‌های علمی و مسابقات ورزشی است که طی سه‌سال گذشته، دانشجویان این دانشگاه رتبه‌های کشوری در این زمینه کسب کرده‌اند.

 چرا استارتاپ‌ها مهم‌اند

استارتاپ‌ها یکی از تجارب موفق دانشگاه‌های دنیا هستند تا دانشجویان بتوانند ضمن تحصیل، برای کسب‌وکارهای آینده خود هم برنامه‌ریزی کنند و ایده‌های خود را ارائه بدهند تا توسط اهل فن حمایت شوند. این اقدام در حقیقت در راستای اهمیتی است که این دانشگاه برای مهارت‌محور شدن دانشجویان و فارغ‌التحصیلان‌ خود قائل است.

 خبرهای خوب برای فارغ‌التحصیلان

واحدتهران غرب 10 تفاهمنامه با مراکز مختلف علمی دارد. مثلا با «ایمیدرو- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران» که وابسته به وزارت صنایع است، تفاهمنامه دارد یا با پژوهشگاه وزارت ارتباطات و سازمان گردشگری کشور تفاهمنامه‌هایی را امضا کرده‌اند تا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با صنعت و بازار ارتباط جدی‌تری داشته باشند.  همچنین 10 مرکز آموزش آزاد دراین دانشگاه فعال است که به دانشجویان کمک می‌کنند دوره‌های تخصصی را ببینند که وقتی فارغ‌التحصیل می‌شوند، مهارت‌های بیشتری داشته باشند. در حقیقت مرکز آموزش‌های آزاد دارای ١٤دپارتمان است که در حوزه‌های مختلف تخصصی به دانشجویان و متقاضیان، آموزش‌های تخصصی و مهارت‌های مورد‌نیاز خارج از دانشگاه را آموزش می‌دهند و مدارک لازم را نیز ارائه می‌کنند که از جمله آنها آموزش‌های نظام‌مهندسی است که این واحد همکاری خوبی در آموزش‌های مهندسان با سازمان نظام‌مهندسی دارد.

برای امسال هم رویداد استارتاپی با 6 موضوع مختلف طراحی شده که وزیر محترم ارتباطات هم در آخرین رویداد «ایده تا عمل» آن شرکت کرده و قول داده‌ تا یک مرکز توانمند‌سازی را دراین واحد با همکاری وزارتخانه تاسیس کند. تفاهمنامه‌ای هم با معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه منعقد شده تا با همکاری این دانشگاه در پارک علم و فناوری، یک مرکز شتاب‌دهنده تاسیس شود تا دانشجویانی که در این رویدادها برگزیده می‌شوند، در این مرکز شروع به کار کنند و مورد حمایت در راه‌اندازی کسب‌وکارهای خود قرار گیرند.

 

 

در بزرگ‌ترین آزمایشگاه ملی تحقیق کنید

https://avaymoshaver.ir/media/k2/items/cache/ac35a07caf75e60efc46fe9b83a99c0d_XL.jpg

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال هم یکی از قدیمی‌ترین و تخصصی‌ترین دانشگاه‌های سطح کشور است که اولویت بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری تجربی را به خود اختصاص می‌دهد، چراکه این دانشگاه بزرگ‌ترین و مجهزترین واحد آزمایشگاهی خاورمیانه را در خود جای داده است. این دانشگاه در سال 1365، با پذیرش 30 دانشجو و تعداد محدودی پرسنل اداری مجوز تاسیس خود را از سازمان مرکزی اخذ و شروع به ‌کار کرد و با بهره‌مندی از خدمات اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های تهران، تربیت معلم و شهید بهشتی، کلاس‌های درس را در فضاهای آموزشی دبیرستان‌های شمال شهر تهران، در نوبت‌های بعد‌از‌ظهر از‌جمله دبیرستان شهید رجایی در خیابان پاسداران و مدرسه منتظری در خیابان موسیوند دایر و به این ترتیب اولین شاکله‌های علمی و آموزشی خود را پایه‌ریزی کرد. تاسیس رشته‌های کاربردی و تحصیلات تکمیلی به‌طور عمده از ابتدا مدنظر مسئولان وقت بود و در سال‌های اولیه تاسیس واحد، ابتدا در برخی رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و علوم تغذیه در مقاطع کاردانی و کارشناسی در واحد تهران شمال، دانشجو جذب شد و در سال‌های آتی با استفاده از منابع شهریه و اخذ وام‌های بانکی، با در‌ اختیار گرفتن نخستین ساختمان خود (دانشکده سابق علوم و فنون دریایی)، واقع در میدان دربند، فعالیت‌های اداری واحد را در این ساختمان متمرکز کرد. با درایت و هدایت مسئولان و مدیران واحد از یک‌سو و تلاش کارکنان خدوم از سوی دیگر، به مرور افزایش تعداد دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی موجب شد تا توانمندی واحد برای خرید فضاهای آموزشی و کاهش میزان فضاهای استیجاری در دستور کار مسئولان قرار گیرد، به‌نحوی که اوایل دهه 70 شمسی ساختمانی واقع در خیابان محمودیه، خریداری و علاوه‌بر استقرار دفتر رئیس واحد در آن، بخشی از فضای ساختمان نیز برای آزمایشگاه‌های گروه شیمی و علوم زیستی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در ماه‌های پایانی سال 76‌، دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی نیز به جمع تعداد دانشکده‌های واحد تهران شمال اضافه شد و غیر از سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم و فنون دریایی و زبان‌های خارجی، بقیه دانشکده‌های واحد، مجوز‌های لازم را کسب و با تصویب نهایی از سوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، برگ دیگری در ارائه خدمات علمی و پژوهشی این مجموعه علمی و آموزشی ورق خورد.
 
  دانشگاهی با 529 عضو هیات‌علمی

در حال حاضر واحد تهران شمال با 10 دانشکده شامل شیمی، الهیات و معارف اسلامی، علوم و فنون دریایی، زبان‌های خارجی، فنی و مهندسی، مدیریت و علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پایه، برق و انفورماتیک به دانشجویان و داوطلبان خدمات علمی و آموزشی ارائه می‌دهد. این دانشگاه تاکنون بالغ بر 101 هزار دانش‌آموخته داشته و در حال حاضر نیز بیش از 34 هزار دانشجوی در حال تحصیل دارد. اعضای هیات‌علمی این واحد آموزشی بالغ بر 529 عضو به‌صورت تمام‌وقت، نیمه‌وقت و مأمور از سایر واحد‌های دانشگاهی هستند. از دیگر ظرفیت‌های علمی این موسسه آموزشی، ارائه 332 رشته و گرایش تحصیلی است.

 یک کتابخانه با 113 هزار جلد کتاب

از قابلیت‌ها و زیرساخت‌های این واحد علمی و پژوهشی می‌توان به 71 فضای آزمایشگاهی، سه لابراتوار و 10 مجموعه کتابخانه‌ای اشاره کرد. درخصوص کتابخانه این دانشگاه با بیش از 113 هزار جلد کتاب یکی از بهترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی است. کتابخانه این دانشگاه در زمینه مجلات علمی، تخصصی و کتب مرجع نیز سرآمد بوده و مجله تخصصی فارسی و لاتین موجود در کتابخانه نزدیک به 3000 عنوان مجله فارسی، 369 عنوان لاتین و عربی، 8110 کتاب فارسی مرجع، 72014 کتاب فارسی غیرمرجع، 1588 عنوان کتب عربی مرجع، ‌5279 عنوان کتب عربی غیرمرجع، 6330 عنوان کتب لاتین مرجع و ‌20132 عنوان کتب لاتین غیرمرجع است.

 از تالیف مقالات تا موفقیت‌های ورزشی

به همت استادان و دانشجویان این واحد تاکنون 1174 مقاله ISI تالیف و 1173 مقاله در مجلات علمی و پژوهشی وزارتین و ISC به چاپ رسیده است. از موفقیت‌های دیگر این واحد علمی و پژوهشی به پایان رساندن 300 مورد طرح پژوهشی است و از جمله ظرفیت‌های علمی آن هم می‌توان به تالیف بیش از 55 عنوان کتاب و 14 عنوان مجله و فصلنامه تخصصی که ‌11 عنوان آن با درجه علمی - پژوهشی، یک عنوان با درجه علمی - ترویجی و دو عنوان با درجه علمی – عمومی هستند، اشاره کرد. این واحد در حال حاضر دارای 31 انجمن علمی دانشجویی و یک مرکز تحقیقاتی (مرکز تحقیقات نمک واحد گرمسار و واحد تهران شمال) است که در حوزه ورزشی هم دانشجویان این دانشگاه 17 عنوان قهرمانی در مسابقات سراسری کشوری، 17 عنوان قهرمانی مسابقات منطقه‌ای و پنج عنوان قهرمانی آسیایی کسب کرده‌اند.

  آزمایشگاه رویایی

از ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فنی این دانشگاه که اولویت بسیاری از دانشجویان را برای انتخاب تشکیل می‌دهد، دارا بودن بزرگ‌ترین آزمایشگاه خاورمیانه در 24 هزار مترمربع است. فاز نخست آزمایشگاه این واحد که اکنون به‌عنوان آزمایشگاه ملی مشهور شده است، در سال 95 افتتاح و به بهره‌برداری رسید و هم‌اکنون در حال خدمات‌دهی به دانشجویان است. این آزمایشگاه نه‌تنها در اختیار دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است، بلکه به تمامی دانشگاه‌های کشور خدمت‌رسانی می‌کند. هفت بلوک با بیش از ۲۴هزار مترمربع فضای فیزیکی و ۱۴۱ واحد آزمایشگاهی در گروه‌های فیزیک، شیمی، علوم زیستی، علوم مهندسی، علوم و فنون دریایی، ۲۵ آزمایشگاه تحقیقاتی، پنج آزمایشگاه مرجع و بیش از هزار و ۵۰۰ مترمربع سکوبندی آزمایشگاهی از جمله امکانات این دانشگاه است. این آزمایشگاه بیش از 160 باب کلاس و اتاق ویژه اعضای هیات‌علمی، دانشجویان دکتری، مدیران گروه‌ها، چهار سالن دفاعیه، کتابخانه، دو سالن مطالعه، اتاق‌های ویژه لابراتوار، مجلات و فروش کتاب و سالن ثبت‌نام و نمازخانه دارد.

 * نویسنده : صدرا صدوقی خبرنگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها