• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محسن رهامی، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

نمی‌توانیم پشت روحانی را خالی کنیم/ آقای خاتمی برای اینکه عقبه اصلاحات آسیب نبیند، این‌گونه صحبت می‌کنند

هم به دولت انتقاد داریم و یک پیام به ملت است. ولی نمی‌توان پشت دولت را خالی کرد و به نظرم تنها گذاشتن دولت آقای روحانی - چه ایشان را قبول داشته باشیم و چه نداشته باشیم- ابتدا آسیب مستقیم به کشور وارد می‌کند.

نمی‌توانیم پشت روحانی را خالی کنیم/ آقای خاتمی برای اینکه عقبه اصلاحات آسیب نبیند، این‌گونه صحبت می‌کنند
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حجت‌الاسلام محسن رهامی، فعال سیاسی و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «فرهیختگان» تحلیل خود درخصوص وضعیت سیاسی کشور، گفت‌و‌گوی تلویزیونی حسن روحانی و انتقادات اخیر سیدمحمد خاتمی از دولت را بیان کرد. مشروح این گفت‌وگو در ادامه از نظر می‌گذرد:


ارزیابی شما از صحبت‌های آقای روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم چیست؟

به نظر بنده صحبت‌های آقای روحانی نسبت به صحبتی که قبلا در جلسه سفرا و نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی در خارج از کشور انجام دادند، ‌آرام‌تر و با طمأنینه‌تر بود.  به نظر می‌رسد جلسه با سران قوا و خصوصا جلساتی که با مقام محترم رهبری داشتند، ایشان را به این جمع‌بندی رسانده که با طمأنینه‌ و آرامش بیشتر صحبت کنند؛ صحبت‌هایی با نمایی از صلح و آرامش. اینکه ایران هیچ موقع شروع‌کننده جنگ نبوده یا اینکه آمریکا اگر به توافق برگردد ایران همان مسیر را ادامه خواهد. اینکه اجرای بسته‌های اقتصادی را تشریح کردند، تا حدی آرامش‌بخش بود و اثر خوبی داشت. از این جهت این سخنرانی را مثبت می‌دانم. نسبت به اوضاع داخلی آقای روحانی تحلیل خوبی داشتند که گفتند تظاهرات و اعتراض اگر در چارچوب قانون باشد، حق مردم است.

همزمان انتقاداتی به صحبت‌های ایشان مطرح شد و مثلا آقای حجاریان گفتند دولت آقای روحانی، دولت اقدام نیست و تلاش می‌کند که زمان بخرد و به دنبال قضا و قدر است. ارزیابی شما از این اظهارات چیست؟

نباید انتظار داشته باشیم ایشان در جلسه‌ای صحبتی کند و به‌طور مثال فرمول‌های خیلی پیچیده‌ای و خیلی عجیب و غریب از جیبشان دربیاورند. درواقع انتظار ما این است که واقعیت را به مردم بگویند و آرام و با زبان منطق صحبت کنند، چراکه صحبت قبلی ایشان باعث افزایش قیمت دلار و طلا شد و مردم نگران بودند که ممکن است جنگ و بحرانی پیش بیاید، ولی صحبت‌های دیشب ایشان از این حیث مورد قبول بود. اما از حیث بسته‌هایی که اعلام کردند، باید منتظر باشیم و ببینیم چه تغییراتی حاصل خواهد شد.

نقد آقای حجاریان این بود که دولت آقای روحانی اقدام نمی‌کند، ساکت نشسته است و منتظر قضا و قدر است.

در حوزه حل معضلات کلان مثل بحران قطعنامه‌ دولت خیلی خوب اقدام کرد.  آقای روحانی یک اتحاد و وحدت نظر عمومی در داخل ایجاد کرد، درصورتی که دولت قبلی نتوانسته بود اجماع کند.  آقای روحانی توانست در داخل نسبت به حل مساله اختلافات و قطعنامه‌های شورای عالی امنیت اجماعی ایجاد کند.

این البته در حالی است که آقای خاتمی هم نقدهایی طی روزهای گذشته داشتند. علت آن را چه می دانید؟

آقای خاتمی در مقابل فشار زیادی که از بیرون نسبت به اوضاع اجتماعی و اقتصادی در حال حاضر وارد هست، در واقع به نحوی می‌خواهند خرج اصلاح‌طلب‌ها را از دولت جدا کنند و بگویند که ما منتقدیم. مردم می‌گویند چرا شما سکوت می‌کنید و نقد نمی‌کنید؟ البته حرف‌های من به این معنی  نیست که نقدی بر دولت نیست. من می‌گویم دولت اقداماتی می‌کند و طبیعی است که همه مسائل کلان سیاسی و اقتصادی کشور در دست دولت نیست، دولت به معنی اخص،  یعنی قوه مجریه بخشی از اختیارات و اقتدارات کشور را برعهده دارد و بخشی مربوط به جای دیگر است. هنر رئیس‌جمهور این است که بتواند در بخش‌های دیگر با سایر مراکز قدرت اجماع به دست بیاورد.

گفتید که آقای خاتمی خرج اصلاح‌طلب‌ها را از دولت جدا کند. آیا در این شرایط دولت به کمک احتیاج ندارد؟

دولت احتیاج به کمک دارد، ولی گاهی آقای خاتمی برای اینکه عقبه اصلاحات آسیب نبیند، این‌گونه صحبت می‌کنند، انتقاداتی می‌کنند که نشان بدهد از ملت جدا نیستند و با آنها هم‌زبان هستند. این البته در واکنش به نقدی است که به  آقای خاتمی وارد می‌شود و می‌گویند که چرا شما سکوت کرده‌اید؟ خب، به هرحال این نوع حرکت‌ها و نقدی که آقای حجاریان یا بخشی از نمایندگان می‌کنند، برای جدا کردن خرج است که بگویند مردم! ما هم به دولت انتقاد داریم و یک پیام به ملت است. ولی نمی‌توان پشت دولت را خالی کرد و به نظرم تنها گذاشتن دولت آقای روحانی - چه ایشان را قبول داشته باشیم و چه نداشته باشیم- ابتدا آسیب مستقیم به کشور وارد می‌کند. باید با حفظ نقدهایمان از دولت حمایت کنیم. موافقت با دولت را موافقت با نظام جمهوری اسلامی و کشور می‌دانیم، نه موافقت با اصلاح‌طلب‌ها و اعتدالی‌ها.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها