• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
در آستانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد سراغ رشته‌هایی رفتیم که خیلی متقاضی دارد

رقابت سنگین برای ۵ رشته کارشناسی

طی سال‌های گذشته برخی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استقبال قابل‌تاملی همراه بوده است. این موضوع خبری است که مسئولان آموزش عالی آن را منتشر کرده‌اند،

رقابت سنگین برای ۵ رشته کارشناسی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، می‌گویند دهه شصتی‌ها آخرین افرادی بودند که حس نوستالژی‌های همه قدیمی‌ها را درک کرده‌اند، مثلا پای ثابت سریال فوتبالیست‌ها بودند، ای‌کیو سان را از دست نمی‌دادند و تشک بازی حکم لذت جام‌جهانی برای آنها داشته است. اما بعضی از این نوستالژی‌ها و قهرمان‌های داستانی هنوز در کودکان حتی دهه 90 نیز دیده می‌شود. کافی است سوال کنید که دوست دارید شغل آینده‌ات چه باشد؟ پاسخ، همان رپوش سفید و کلاه مهندسی یا خلبان فلان هواپیماست. این حس از آن دست آرزوهایی است که همیشه در ذهن می‌ماند ولی تنها علت و هدف عوض می‌شود. شاید به همان کودکی که آرزوی کودکی خود دکترشدن به‌دلیل کمک به یک همنوع بیان می‌کرد، 20 سال بعد همان سوال تکرار شود همان جواب را می‌دهد، اما هدف خود از این پاسخ را درآمدزایی بالای رشته پزشکی می‌داند. همین یک نمونه ساده، دلیل وضعیت موجود، علاقه داوطلبان به رشته‌های مختلف است؛ رشته‌هایی که طبق آمارها نزدیک به 5500 عدد ثبت شده است که البته به گفته مسئولان آموزش عالی تنها حدود 100 رشته جزء رشته‌هایی است که داوطلب دارد و مابقی یا منسوخ شده‌اند یا به‌دلیل نبود داوطلب با صندلی‌های خالی روبه‌رو می‌شوند.

 دسته‌بندی رشته‌های پردرآمد

در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که پولساز بودن یک رشته به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یک کشور، شهر و حتی منطقه ارتباط دارد، به‌طور مثال صنعت مشروبات الکلی در یک کشور اروپایی شاید به‌عنوان یک رشته پردرآمد باشد اما به‌دلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی در کشورهای اسلامی این مساله وضعیت کاملا برعکسی دارد. یا مثلا در کشورهای صنعتی به‌دلیل در دست داشتن تکنولوژی ساخت و تولید فلان دستگاه صنعتی آن کشور، بازار خوبی برای یک رشته خاص داشته باشد ولی در ایران برعکس باشد. البته این مصادیق نمونه‌های داخلی نیز دارد، مثلا رشته کشتی‌سازی قطعا استان‌های مرزی نمی‌تواند نسبت به استان‌های ساحلی طرفدار و بازار کار داشته باشد.

از سوی دیگر در دسته‌بندی رشته‌های پردرآمد دو گزاره می‌توان برای آن تعریف کرد، 1- رشته‌های پردرآمد ولی کم‌طرفدار و ناشناخته و 2- رشته‌های پردرآمد و پرداوطلب.

1- رشته‌های پردرآمد ولی کم‌داوطلب

این رشته‌ها، رشته‌هایی هستند که غالبا خانواده‌ها اطلاع کافی از آن ندارند یا رشته‌هایی هستند که فقط در مقاطع پایین تدریس و مدرک داده می‌شود، رشته‌هایی که چون اسم و رسم «دهان پرکن» ندارند، زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد، این در حالی است که بازار کار بسیار مناسبی حتی در ایران دارند.رشته های کودکیاری،نان،طراحی دوخت،بازرسی گوشت  و هتلداری از نمونه های آن است.   

2- شیک و مجلسی و پردرآمد

اما می‌رسیم به رشته‌های به‌اصطلاح شیک و مجلسی که بازار و درآمد نسبتا مناسبی دارند. جالب است معرفی این رشته‌ها را سازمان سنجش در همان دفترچه انتخاب رشته به داوطلبان نشان می‌دهد تا تکلیف داوطلبان با این رشته‌ها مشخص شود، رشته‌هایی که گرچه شاید در واقعیت یا فضای روانی کاذب پرسود است، اما داوطلب برای کسب صندلی‌های طلایی آن بسیار زیاد است. به‌طور مثال در کنکور سال جاری از یک‌میلیون داوطلب کنکور نزدیک به 700 هزار داوطلب در گروه پزشکی شرکت کرده‌اند، این در حالی است که مجموع ظرفیت رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چیزی حدود پنج هزار صندلی خواهد بود.

در گروه فنی و مهندسی نیز رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری و مهندسی صنایع و در گروه علوم انسانی  حقوق، روانشناسی و حسابداری از رشته‌های پرمتقاضی هستند که باور جامعه این است که درآمد بالایی برای فرزندان‌شان در پی خواهد داشت.
 
 جنگ برای صندلی دانشگاه آزاد اسلامی

اما در کنار این دو مورد و قطعا علاقه داوطلبان و خانواده‌ها به حضور فرزندان‌شان به دانشگاه‌های دولتی، طی سال‌های گذشته برخی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی نیز با استقبال قابل‌تاملی همراه بوده است. این موضوع خبری است که مسئولان آموزش عالی آن را منتشر کرده‌اند، به‌طور مثال ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخیرا در نشستی به رشته‌های برتر دانشگاهی اشاره می‌کند و نام دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی را در کنار دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی قرار می‌دهد. او گفته است: «در گروه داروسازی و علوم دارویی، دانشگاه علوم پزشکی تهران جزء گروه دانشگاه‌های با رتبه 51 تا 75 در کل دانشگاه‌های جهان قرار گرفته و دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، آزاد اسلامی، شهیدبهشتی و تبریز به ترتیب در رتبه‌های 151 تا 500 قرار دارند. در گروه پزشکی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران حائز رتبه 301 تا 400 شده و در گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و تربیت‌مدرس و تهران دارای رتبه 201 تا 300 بین دانشگاه‌های جهان هستند.

در رشته دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران به رتبه 151 تا 200 بین دانشگاه‌های جهان دست یافته و دانشگاه آزاد اسلامی، شهیدبهشتی و شیراز رتبه 201 تا 300 را کسب کرده‌اند.»یا سیدعلی ابطحی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی علوم پزشکی تهران چندی‌پیش در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به جایگاه ممتاز رشته دندانپزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی ما در کشور کانادا بدون اینکه آزمونی از آنها بگیرند مشغول به کار می‌شوند و گواهینامه دانشگاه آزاد اسلامی را برابر دانشنامه‌های کانادا می‌پذیرند.» یا اینکه گفته می‌شود شانس مشغول به کار فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در رشته وکالت بیش از دانش‌آموختگان دیگر دانشگاه‌هاست. حتی چندی‌پیش این دانشگاه اسامی رشته‌های پرطرفدار خود را از مقطع کارشناسی تا دکتری منتشر کرد که به ترتیب رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی، دامپزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، حقوق، عمران و معماری ازجمله آنهاست.

 رشته‌های پرطرفدار مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی

 دندانپزشکی: در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندان‌سازی می‌دانستند؛ اما امروزه دندان‌سازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکتری عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد. دندانپزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به‌عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و اداکردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. این رشته جزء رشته‌های پرداوطلب دانشگاه آزاد اسلامی است که حتی گزینه اول داوطلبان کنکور سراسری می‌تواند باشد. امروزه در کشور نزدیک به ۱۲ هزار دندانپزشک وجود دارد و از سوی دیگر سالانه ۱۸ دانشکده دندانپزشکی دولتی و خصوصی موجود در کشور بیش از هزار دندانپزشک تربیت می‌کنند. حال سوال اینجاست که آیا برای این تعداد فارغ‌التحصیل رشته دندانپزشکی، فرصت‌های کاری وجود دارد؟

 پزشکی: تصور بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه به‌خصوص داوطلبان علاقه‌مند به رشته پزشکی این است که دانشگاه مثل یک قیف برعکس است که ورود به آن مشکل و خروج از آن بسیار ساده است؛ در حالی که به گفته‌ دانشجویان این رشته، یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو بسیار کوشا و علاقه‌مند نباشد و تنها برای عنوان «دکتری» وارد این رشته شده باشد، حتی نمی‌تواند مدرک دکتری عمومی خود را به دست بیاورد زیرا دوره پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر، طولانی‌تر است و طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتا پیچیده و دشواری را مطالعه کند.

 داروسازی: درست است که در چند سال گذشته به‌علت تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان این رشته، فرصت‌های کاری آنها کم شده است، اما با وجود این حدود 90 درصد فارغ‌التحصیلان این رشته جذب بازار کار می‌شوند که از این میان بیش از 80 درصد جذب داروخانه و مابقی در صنایع داروسازی (ساخت و کنترل دارو) و کارخانه‌های آرایشی-بهداشتی مشغول به‌کار می‌شوند یا در کارهای اجرایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کنند.

مهندسی مکانیک: در حال حاضر دانشجوی توانمند مهندسی مکانیک پس از فارغ‌التحصیلی مشکل کاریابی ندارد؛ چراکه توسعه سخت‌افزاری و رشد مسائل مهندسی، گرایش به سمت تولید داخل و ایجاد تکنولوژی تولید تجهیزات و وسایل در داخل کشور و روی آوردن به خدمات مهندسی در داخل کشور به‌علت محدودیت‌های ارزی و کاهش درآمدهای نفتی، باعث رشد چشمگیر بازار کار مهندسان مکانیک در ایران شده است.

حقوق: این رشته نیز جزء یکی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاه آزاد اسلامی است. رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‏‌های داوطلبان گروه علوم انسانی است. دامنه گرایش‏های رشته حقوق گسترده و در تمامی روابط زندگی امروزه قابل ملاحظه است. این روابط می‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است یا روابط خصوصی مردم را دربرمی‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‏شود. یک دانشجوی خوب و علاقه‌مند می‌تواند پس از گواهی لیسانس به شغل‌های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک‌ها، شهرداری‌ها، شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب شود و درآمد مناسبی کسب کند.
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها