• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ سجاد نوروزی روزنامه نگار

تردید در کفایت مدیریتی اصلاحات

باید قدری در نحوه نگاه و نحوه تحلیلی که آقای خاتمی نسبت به شرایط کشور دارند، تردید داشته و به موازات این تردید باید در توانایی مدیریتی و کفایت مدیریتی جناح منتسب به ایشان هم تردید کنیم.

تردید در کفایت مدیریتی اصلاحات
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نامه و اظهاراتی که اخیرا از سوی آقای خاتمی منتشر شد، این را به ذهن متبادر می‌کند که ایشان تحلیل صحیحی از ابعاد وضعیت فعلی ندارند. آقای خاتمی ناکارآمدی‌های امروز را حداقل در یک وجه، یعنی وجه سیاسی خلاصه کردند و راهکارهایی ارائه دادند که تنها از منظر یک جناح سیاسی قابل‌ارائه است، نه حتی از منظر منافع ملی و منافع کلان کشور! در حقیقت این اظهارات تنها از زاویه‌دید یک جناح سیاسی نسبت به تحولات کشور بیان شد و جالب است که در این اظهارات مطلقا اشاره‌ای به وضعیت اقتصادی کشور نکرده‌ و همه چیز را در مشکلات سیاسی خلاصه کرده‌اند که از قبل هم وجود داشته است. در این باب به نظر من بهتر است آقای خاتمی را به یک نظرسنجی ارجاع دهیم که در سال 1376 انجام شد.

در آن زمان 54 درصد مردم یا دقیق‌تر بگویم 54 درصد رای‌دهندگان به آقای خاتمی در نظرسنجی‌ای که جهاد دانشگاهی انجام داد، دلیل رای دادن به ایشان را مسائل اقتصادی و بهبود شرایط معیشتی و امید به اصلاح ساختار اقتصادی کشور اعلام کردند.

یعنی در همان سال 76 هم بیشتر از نیمی از رای‌دهندگان به آقای خاتمی مطالبه جدی اصلاح ساختار اقتصادی و مدیریت بوروکراتیک کشور را داشتند. حالا بعد از گذشت قریب به 20 سال از انتخاب آقای خاتمی، این مطالبه تا امروز پابرجا است و در واقع اصلی‌ترین مطالبه مردم از حاکمیت و مجموعه نظام جمهوری اسلامی همین اصلاح ساختار اقتصادی است. در این میان البته این را هم باید گفت که مجموعه این مطالبات، از کلیت نظام است نه‌فقط از یک جناح سیاسی! به این معنی که بنده نمی‌خواهم از منظر سیاسی و جناحی نامه آقای خاتمی را نقد کنم، چراکه معتقدم از منظر منافع ملی باید به این اظهارات نگاه کنیم؛ اظهاراتی که نشان می‌دهد ایشان غافل از مطالبات اصلی مردم در حوزه وضعیت اقتصادی و معیشتی هستند، مطالباتی که عمقی بیش از 20 سال دارد و محصور به یک جناح سیاسی و یک نگاه خاص حاکمیتی و یک نگاه جریانی خاص نیست.

از این‌رو تعجب می‌کنم که چطور آقای خاتمی در تحلیل خود از شرایط کشور فقط منحصر به یک حوزه خاص سیاسی شدند و یک‌سری مطالبات مهم که از قبل وجود داشته را بیان نکردند. البته برخی از مطالبات ایشان و محورهایی که بیان کردند، مطالبات بحقی است و یک‌سری ایرادات در حوزه سیاسی و حقوق شهروندی داریم، منتها آنچه امروز کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، جنگ تمام‌عیار اقتصادی است و می‌طلبد مطابق با آن راهکار ارائه دهیم. از طرف دیگر به نظرم اینکه بخواهیم یک‌سری مسائلی که از سال 88 برجای مانده را مجددا به هر بهانه‌ای زنده کنیم، به نظر من برای پیشبرد منافع ملی و برون‌رفت از بحران فعلی کشور پسندیده نیست. در عین حال اگر قرار بر بازخوانی گذشته هم باشد، به‌طور مشخص از سال 76 تاکنون غیر از بازه زمانی هشت‌ساله آقای احمدی‌نژاد، تیمی که عهده‌دار وضعیت اقتصادی کشور بوده و سکاندار وضعیت اقتصادی کشور بودند، مشخص است که به کدام جناح منتسب هستند. به‌طور مشخص از دوران جنگ تحمیلی و حتی از ابتدای انقلاب اسلامی تیم مدیریت اقتصادی کشور هواداران نگاه آقای خاتمی و آقای هاشمی‌رفسنجانی در کشور بودند. غیر از بازه زمانی هشت‌ساله آقای احمدی‌نژاد!

از همین رو گمان هم نمی‌کنم در هیچ زمانی آقای خاتمی با نگاهی منطقی و نظام‌مند به تحولات کشور اینچنین اعلام کرده باشند یا اعلام کنند که تا قبل از روی‌ کار آمدن آقای احمدی‌نژاد این کشور شبیه ژاپن و سوئیس بوده و بعد از روی کار آمدن احمدی‌نژاد تبدیل به سودان یا سومالی شده است!

وضعیت اقتصادی این کشور از ابتدای انقلاب مشخص است و ضعف‌ها، صدمات و لطماتی که هر کدام از این دولت‌ها به اقتصاد کشور وارد کردند، در کنار خدمات آنها مشخص است. وضعیتی که الان با آن دست به گریبان هستیم، تقریبا حجم دو تا سه برابر بحرانی است که سال 90 تا 91 داشتیم و ادعاهای دولتی که آقای خاتمی از آن با گزاره «تکرار می‌کنم»، حمایت کرد را مرور کنید و نسبت آن را با بحرانی که الان در آن هستیم، بسنجید. قاعدتا نباید این بحران در کشور ایجاد شود، ولی چه اتفاقی افتاده است که بحرانی که الان با آن دست به گریبان هستیم، حجم دو تا سه برابری نسبت به دوره احمدی‌نژاد دارد؟
چه سوءمدیریتی اتفاق افتاده است که الان با این حجم از بحران مواجه هستیم که نسبت به سال 91 به‌شدت اثرگذارتر و مهلک‌تر است؟ چرا این اتفاق افتاده است؟ چرا آقای خاتمی به این سوال جواب نمی‌دهد؟

افزایش چندبرابری دلار چگونه قابل‌توجیه است؟ با چه منطقی قابل‌توجیه است؟ آیا به علت حصر یا به علت اینکه فلان دادگاه هیات‌منصفه نداشته است، چند برابر نرخ دلار افزایش پیدا کرده است؟ راهکار این است؟

باید قدری در نحوه نگاه و نحوه تحلیلی که آقای خاتمی نسبت به شرایط کشور دارند، تردید داشته و به موازات این تردید باید در توانایی مدیریتی و کفایت مدیریتی جناح منتسب به ایشان هم تردید کنیم. در این میان البته باید این را هم مد نظر داشت که همان‌طور که کارنامه آقای احمدی‌نژاد از دامن اصولگرایان قابل پاک کردن نیست، کارنامه آقای روحانی هم از دامن اصلاح‌طلبان قابل پاک کردن نخواهد بود. بالاخره اصولگرایانی که با شدت از احمدی‌نژاد در یک دوره دفاع می‌کردند، در برابر عملکرد او مسئول هستند، لذا به همان وجه و به همان میزان آقای خاتمی هم مسئول است و عذرخواهی این مسئولیت و این کارنامه‌ای که در حوزه مدیریت اجرایی برجای گذاشتند، از دامن اصلاح‌طلبان پاک نخواهد شد. منتها از لحاظ شخصی و فردی این روحیه آقای خاتمی که آمدند و عذرخواهی کردند، قابل‌تقدیر است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها