• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
وحید جلیلی فعال فرهنگی در مورد شهید سیدمحمدعلی‌شاه‌ موسوی:

چمران افغانستان، جهان وطن عصر ماست

وحید جلیلی دکتر سید محمدعلی‌شاه موسوی‌گردیزی از مجاهدان افغانستانی را جهان وطن عصر ما می‌داند.

چمران افغانستان، جهان وطن عصر ماست
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دکتر سید محمدعلی‌شاه موسوی‌گردیزی از مجاهدان افغانستانی بود که در برابر متجاوزان ارتش سرخ شوروی ایستاده بود و آنها را بیرون رانده بود. در دفاع مقدس علیه متجاوزان بعثی حضور داشت و چندین سال همراه با رزمندگان دلاور ایرانی جنگیده بود و در دهه گذشته نیز به زندان آمریکایی‌ها در گوانتامو افتاده بود و این موقف از زندگی‌اش نیز به مقاومت در برابر جریان کفر گذشته بود. دکتر سیدمحمد‏علی‌شاه موسوی گردیزی دو روز پیش در جریان یک حمله تروریستی در مسجد صاحب‏‌الزمان(عج) در منطقه خواجه‌حسن گردیز به شهادت رسید. وحید جلیلی او را جهان وطن عصر ما می‌داند. آنچه می‌خوانید بخش‌هایی از گفت‌وگو وحید جلیلی، نویسنده روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی با سرویس فرهنگی «مهر» است.

شما از مدت‌ها پیش با شهید «سیدمحمدعلی‌شاه موسوی گردیزی» ارتباط داشتید و حتی در سال ۹۰ در مشهد بزرگداشتی برای ایشان برگزار کردید؛ ابتدای بحث دوست دارم نظر شما را درباره روحیات و وجوه بارز شخصیتی ایشان بدانم؟ چه نکته بارزی در شخصیت ایشان وجود داشت که شهادتش تبدیل به اتفاقی خاص شده است؟

شهید دکترموسوی‌گردیزی به معنای واقعی کلمه عنصر برجسته و مثال‌زدنی در امت اسلامی است که می‌تواند الگویی مفید برای همه ما باشد. شما به سوابق ایشان که نگاه می‌کنید، می‌بینید ایشان هم سابقه حضور در دفاع مقدس ایران را دارند و در عملیات‌های مختلف و مناطق زیادی از فکه گرفته تا شلمچه حضور داشته‌اند؛ هم در جبهه‌های جهاد علیه تجاوز شوروی به افغانستان حضوری فعال داشته‌اند و حتی در هنگام شهادت، تیری را که در زمان جهاد افغانستان از نیروهای شوروی خورده بوده، همچنان در گردن‌شان بوده است؛ هم اینکه ایشان بعد از اشغال افغانستان توسط نیروهای آمریکایی اسیر می‌شود و به مدت ۴۰ ماه در شرایطی بسیار سخت در زندان‌های بگرام و گوانتانامو رنج اسارت را تحمل می‌کنند. بنابراین تمام عمر این مجاهد مخلص، به مبارزه و جهاد گذشته است. از سوی دیگر، در سال‌های اخیر هم در منطقه پکتیا فعالیت‌های موثری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی انجام می‌دادند و چهره بسیار محبوبی نزد مردم آن منطقه اعم از شیعیان و اهل سنت داشتند. خدمات پزشکی ایشان برای مردم هم برجسته بود و از این نظر هم منشا خیر بودند. به این ترتیب می‌توانم بگویم که ایشان به معنای واقعی کلمه مرید و تربیت‌شده مکتب امام خمینی(ره) و تحت تاثیر انقلاب اسلامی و ملتزم به اسلام ناب بودند.

این نوع از آرمانخواهی جهان‌وطنی را می‌توانیم در قهرمانان بسیاری در تاریخ جست‌وجو کنیم که در تاریخ انقلاب هم از این نمونه‌ها کم نداشتیم؛ اما در دوران آرمان‌زدایی شده کنونی به نظر می‌رسد این نوع آرمانخواهی‌های جهان‌وطن در بسیاری موارد مورد طعن و تهمت قرار می‌گیرد و این کنش‌ها به نوعی طرد می‌شود. جایگاه شهید موسوی‌گردیزی را در این شرایط چطور ارزیابی می‌کنید؟

من اگر بخواهم تعبیری درباره این شهید به‌کار ببرم، می‌توانم ایشان را به‌عنوان «چمران افغانستان» نامگذاری کنم چون ایشان جامع بین سه ویژگی بودند که در شهید چمران هم به حد اعلا یافته می‌شد: «علم»، «جهاد» و «خدمت.» از این نظر شباهت زیادی بین شهید موسوی‌گردیزی و شهید چمران وجود دارد و موقعیت ایشان با شهید چمران کاملا مشابه است.

ایشان هم در مسیر علم پزشکی حاذق بودند و مراتب علم پزشکی را تا بالاترین سطوح با موفقیت طی کرده بودند. هم در حوزه جهاد بسیار شجاعانه و جسورانه در جبهه‌های مختلف شرکت کردند و خود را منحصر به جهاد در سرزمین خودشان نکردند؛ و هم اینکه در عرصه خدمتگزاری به مردم، می‌بینیم که شهید دکتر موسی‌گردیزی همیشه در خط‌مقدم خدمت به مردم قرار دارند.

ایشان هربار که به ایران و تهران می‌آمدند دغدغه اصلی‌شان این بود که بتواند در بازگشت برای بچه‌های گردیز و منطقه پکتیا خدمات بیشتر و بهتری ارائه کند. همچنین همواره در پی این بودند که از الگوهای آموزشی و تربیتی که در جاهای مختلفی، ازجمله ایران استفاده کرده، برای مداس آنجا هم استفاده کند. یا مثلا به دنبال محصولات فرهنگی موثر و مفیدی برای مردم و بچه‌های آنجا بودند. همچنین در کنار کارهای فرهنگی، ایشان شدیدا به دنبال ارائه خدمات اجتماعی برای مردم محروم و مستضعف منطقه بودند و از این جهات وقتی زندگی ایشان را بررسی می‌کنید، می‌بینید که شباهت زیادی با شهید چمران دارد. اما از آن وجه جهان‌وطنی هم که نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که ایشان در جاهای مختلفی هم به جهاد و هم به کار خدماتی و علمی پرداخته‌اند؛ چه در افغانستان، چه در ایران و چه در مناطقی که حضورشان می‌توانست موثر باشد. ایشان همچنین روابط بسیار خوبی با شهید «عارف الحسینی» رهبر شیعیان پاکستان داشتند و بنابراین واقعا می‌توان گفت ایشان یک شیعه جهان‌وطن بودند.

به‌نظر می‌رسد ما در معرفی و شناساندن این آرمانخواهی در دوران جنگ تحمیلی از کشورهای همسایه به کمک ما آمدند و ما را یاری کردند، کوتاهی کردیم؛ شاید اگر این معرفی‌ها صورت می‌گرفت امروز حمایت ما هم از مستضعفان با طعن مواجه نمی‌شد!

همین‌طور است؛ اتفاقا به نظر من خوب است که به بهانه شهادت شهید دکتر موسوی‌گردیزی، ما به حضور هزاران نفر از برادران افغانستانی‌مان در دفاع مقدس اشاره و تاکید کنیم؛ شهید دکتر موسوی‌گردیزی یکی از برجسته‌ترین این عزیزان بودند که در سال‌های دفاع مقدس خدمات زیادی در جبهه‌های جنگ ما انجام دادند؛ ازجمله ایشان مسئول اورژانس در برخی محورهای عملیاتی جنگ ما بودند. این مسائل باید بازگو می‌شد که متاسفانه این‌گونه نشد.

من نمی‌دانم امروز که ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس گذشته، آیا مردم ما از این حجم وفاداری و فداکاری از سوی برادران غیر ایرانی‌شان در کمک به مردم ایران برای دفاع از کیان ایران اسلامی مطلع شده‌اند یا نه!

خوب است به بهانه شهادت دکتر موسوی‌گردیزی این مسائل بازگو شود و من فکر می‌کنم که بعد از شهادت این بزرگوار دور تازه‌ای از حیات مبارک‌شان شروع شده و ایشان مبدا الهام‌بخشی به بسیاری از جوانان و نسل‌های جدید امت اسلامی، چه در افغانستان، چه در ایران، چه در پاکستان و چه در نقاط مختلف جهان اسلام خواهند بود. اعتقاد من این است که واقعا الگوی سبک زندگی مجاهدانه و مخلصانه شهید دکتر موسوی‌گردیزی قابلیت ارائه نه‌تنها به آحاد امت اسلامی، بلکه حتی به همه جهان را دارد و در این زمینه دوستان رسانه‌ای و هنرمند ما اگر از این گنجینه استفاده نکنند، خیلی باعث دریغ و تاسف است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها