• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ارزش اپل در رکوردی بی‌سابقه به یک‌تریلیون دلار رسید

رقابت نفس‌گیر غول‌های فناوری

در گزارش «گاردین»، اپل به‌عنوان نخستین کمپانی یک‌تریلیون دلاری دنیا شناخته شده که در تاریخ فناوری بی‌سابقه است.

رقابت نفس‌گیر غول‌های فناوری
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، غول‌های فناوری دنیا از نظر ارزش در دهه‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند و همچنان تلاش می‌کنند با ارائه جدیدترین محصولات خود به مشتریان، از جایگاه خود محافظت کرده و روزبه‌روز پیشرفت کنند. حدود10سال پیش، شرکت‌های بزرگ و پرطرفدار را مانند قهرمانانی می‌دیدیم که فناوری انسانی را به عصر بعدی منتقل می‌کردند؛ اما امروز، همین شرکت‌های فناوری آنقدر در زندگی ما رخنه کرده‌اند که حتی انتظارش را هم نداشتیم. این شرکت‌ها در همین سال‌هایی که گذشت، رقابت تنگاتنگی را پشت‌سر گذاشتند و هربار یکی از آنها توانست گوی سبقت را از دیگری برباید.

کمپانی اپل با توجه به محصولات متفاوت و با کیفیتی که عرضه می‌کند همواره یکی از ارزشمندترین و تاثیرگذارترین شرکت‌های فناوری در دنیا بوده‌ است اما گاهی در برهه‌هایی از زمان، از رقبا عقب مانده، گزارشی که به‌تازگی منتشر شده، حاکی از برگشت دوباره اپل به اوج است.  در گزارش «گاردین»، اپل به‌عنوان نخستین کمپانی یک‌تریلیون دلاری دنیا شناخته شده که در تاریخ فناوری بی‌سابقه است.

 اپل تاریخ‌ساز شد

کمپانی iMac در سال 1976 با فروش کامپیوترهای شخصی «استیو جابز» در اواخر سال 1976 به کمپانی iPhone تغییرنام داد و در آن زمان به سود سهام 05/207 دلاری رسید اما در سال 2011 و از زمانی که تیم‌کوک جانشین جابز شد، تا دوهزار درصد رشد یافت و با درآمد سالانه بیش از 60 میلیارد دلار نام خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری دنیا ثبت کرد که ارزش 621 میلیارد دلاری آن، اپل را به ارزشمندترین شرکت در تاریخ تبدیل کرد. حالا بعد از گذشت هفت‌سال، اپل افتخاری دیگر را در کارنامه خود ثبت می‌کند، به‌طوری که برای نخستین‌بار ارزش این شرکت بعد از گذشت 42 سال به یک‌تریلیون دلار رسیده است. این بدان معناست که ارزش سهام بازار اپل بیش از یک‌سوم ارزش اقتصاد انگلیس و بزرگ‌تر از اقتصاد‌های ترکیه و سوئیس است.

«وال‌استریت» برای اولین‌بار، افزایش قیمت سهام اپل را اعلام کرد.  در گزارش اعلام‌شده، ارزش این غول فناوری، بعد از بازگشت به رکورد فروش 53.5 میلیارد دلار طی سه ماه گذشته حدود 11.5 میلیارد دلار افزایش یافته که باعث رشد ارزش این شرکت شده است. اپل در سال 2017 با قرار گرفتن بر قله 285 میلیارد دلاری ذخایر نقدی، سود خالصی به ارزش 48.5 میلیارد دلار کسب کرد. نمودارهای مالی که از اپل به دست آمده، به‌شدت در مقایسه با نمودارهای مالی فیس‌بوک قرار دارد. فیس‌بوک درحالی که با افت 20 درصدی سهام روبه‌رو بود، بیش از 120 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

به گزارش cnbc، علاوه‌بر فروش گوشی‌های موبایل در دنیا که در بالا رفتن ارزش اپل اثرگذار بودند، خدمات مختلف، تجهیزات جانبی و فناوری‌هایی چون واقعیت مجازی و واقعیت‌افزوده نیز توانستند به نوعی ارزش این شرکت را بالا ببرند و آن را در تاریخ جاودانه کنند. فروش آیفون X که با قیمت پایه 999 دلار آغاز شد، سکوی خوبی برای رشد ارزش اپل به شمار رفت و توانست پایین بودن قیمت دیگر مدل‌های آیفون را در بازار جبران کند؛ فرمول منحصربه‌فردی که توانست توانایی منحصربه‌فرد اپل را در حفظ سود درحال رشد این شرکت نشان دهد. از آنجایی که اپل در اصل، یک شرکت سخت‌افزاری محسوب می‌شود، به دنبال ساخت سرویس‌های تجاری قدرتمندتری است. «اپ‌استور»، «موزیک‌اپل» و «اپل‌کر» ازجمله سرویس‌هایی هستند که در بالا رفتن ارزش این کمپانی بی‌تاثیر نبوده‌اند. اپل در نظر دارد تا سال 2020، تجارت خود را دو برابر کند. این شرکت در سه ماهه گذشته، از سرویس‌های ارائه‌دهنده خود، درآمدی بالغ بر 9.55 میلیارد دلار به دست آورد که نسبت به سه ماه مشابه سال گذشته، 28 درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین درآمد سه ماه گذشته اپل از فروش تجهیزات جانبی چیزی بالغ بر 3.74 میلیارد دلار بوده که نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 30 درصد رشد داشته است.

 آمازون، رقیب سرسخت

بعد از ثبت این رکورد تاریخی توسط اپل، آمازون دومین رقیب سرسخت آن اعلام شد که با ارزش 883 میلیارد دلار بسیار نزدیک به ارزش اپل حرکت می‌کند و رقابت تنگاتنگی با این شرکت دارد.

به گزارش trendingstock، آمازون به‌عنوان بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین دنیا در سال 1994 آغاز به کار کرد و در این سال‌ها با فعالیت در عرصه‌های مختلفی چون موادغذایی، هوش مصنوعی و بسیاری خدمات نوآورانه توانست جایگاه والایی را از نظر فناوری به دست آورد. این کمپانی قریب دومیلیارد مشتری از سراسر دنیا دارد و توانسته جایگاه خود را در خرید آنلاین ثبت کند.

 آلفابت رتبه سوم فناوری دنیا

با رشد روزافزون ارزش کمپانی‌های مطرح دنیا، هر روز آمار تازه‌ای از ارزش آنها اعلام می‌شود. تا ماه‌ها پیش، مایکروسافت با ارزش 753 میلیارد دلار، گوی سبقت را از شرکت «آلفابت» گوگل ربوده بود اما به تازگی گزارش‌ها حاکی از آن است که «آلفابت» بار دیگر ‌رتبه سوم غول فناوری دنیا را از آن خود کرده و به ارزش 845 میلیارد دلار رسیده است. گوگل زیرمجموعه‌ای از این شرکت است که در محدوده فناوری‌های اینترنتی و نرم‌افزاری فعالیت می‌کند. این شرکت در سال 2015 راه‌اندازی شد.

 مایکروسافت چهارمین شرکت ارزشمند دنیا

با صعود «آلفابت» به جایگاه سوم باارزش‌ترین شرکت‌های دنیا، مایکروسافت با ارزش 815 میلیارد دلار توانست رده چهارم را از آن خود کند. این شرکت در اواسط دهه 70 میلادی تاسیس شد و در آن زمان توانست به ارزش 61 میلیون دلاری برسد و بیل‌گیتس را به ثروت بالایی برساند. از آن زمان به بعد، به دلیل اعتباری که کسب کرد، در زمینه‌های نرم‌افزاری و فناوری بازی‌های کامپیوتری در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

* مترجم : ندا اظهری

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها