• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

نور طبیعی را در خانه بیشتر کنید

استفاده از نور سقفی یکی از بهترین گزینه‌ها به‌منظور روشن‌تر کردن محیط با کمک نور طبیعی خورشید است.

نور طبیعی را در خانه بیشتر کنید
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در معماری امروز، بسیاری از منازل مسکونی کوچک‌ طراحی شده‌اند و گاهی نوردهی داخل خانه به خوبی صورت نمی‌گیرد، به‌طوری که در بیشتر ساعات روز هم باید از نور مصنوعی برای روشن‌تر کردن فضا استفاده کرد.

استفاده از نور سقفی یکی از بهترین گزینه‌ها به‌منظور روشن‌تر کردن محیط با کمک نور طبیعی خورشید است. اگر در طبقات فوقانی قرار دارید یا طراحی منزل به‌گونه‌ای است که سقف مستقیم به بیرون راه دارد، فضایی را در سقف مانند پنجره تعبیه کنید که بتواند نور بیرون را به داخل هدایت کند. لوله‌ها یا تونل‌های خورشیدی به اندازه پنجره می‌توانند در روشن کردن محیط موثر باشند. در فضاهایی از خانه که نور طبیعی از در وارد می‌شود، می‌توان با ایجاد یک لوله ساخته‌شده از مواد روشن و قابل‌انعکاس، امکانی را فراهم آورید که نور از قسمت بالا به فضاهای تاریک خانه منعکس شود و آن را روشن کند. این کار به‌ویژه برای اتاق‌های پایینی خانه که در فضایی دور از نور ساخته شده‌اند، گزینه مناسبی است و امکان بهره‌مندی از نور طبیعی را فراهم می‌کند. کوتاه‌تر و مستقیم بودن این لوله، قدرت نور دریافتی را تشدید می‌کند.

نور گرفتن از قسمت‌های دیگر خانه که نور زیادی دریافت می‌کنند، راهکار دیگری است. ساخت قاب‌های شیشه‌ای یا براق در بالای فضاهای داخلی و بالای دیوارهای داخلی و درها، گوشه‌ و کنارهای تاریک خانه و حتی انباری‌ها را روشن‌تر و نیاز به استفاده از نورهای مصنوعی را کمتر می‌کند.

به گزارش croftarchitecture، در قسمت‌هایی از خانه که امکان دارد دیوارهای داخلی را با شیشه جایگزین کنید می‌توانید از نور بخش‌های دیگر استفاده کنید. حتی استفاده از درهای براق، سطوح صیقلی و درهای کشویی، درخشش نور را در محیط بیشتر می‌کند. درهای کشویی به شما امکان می‌دهد در صورت نیاز به نور بیشتر، با جمع کردن آنها، نور موردنیاز از اتاق‌های دیگر دریافت کنید.  برای روشن‌تر کردن فضا می‌توانید دکوراسیون خود را هم تغییر دهید. به‌عنوان مثال می‌توانید از رنگ‌ها و کاغذدیواری‌های منعکس‌کننده نور روی دیوارها استفاده کنید. رنگ‌ها حاوی ذراتی هستند که نور را تا دوبرابر در فضا منعکس می‌کنند. رنگ اتاق‌های تاریک را روشن کنید. رنگ‌های گرم، نور را جذب می‌کنند و رنگ‌های روشن، نور را منعکس می‌کند. استفاده از سطوح فلزی و آینه‌ای در فضای منزل هم با انعکاس نوری که وارد خانه می‌شود، می‌تواند محیط را روشن‌تر کند. به‌عنوان مثال، سطوح آلومینیومی و فلزی در آشپزخانه گزینه‌های مناسبی هستند.

* مترجم: ندا اظهری

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها