• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ دکتر سعید حسینی متخصص تغذیه

تابستان‌ها آبمیوه نخورید

بهترین نوشیدنی در تابستان آب است که البته شما می‌توانید با مخلوط کردن آن با خاکشیر، چند قطره آبلیمو همراه با شیرکننده‌های مصنوعی لذت بیشتری از آن ببرید.

تابستان‌ها آبمیوه نخورید
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نوشیدنی‌ها و غذاهایی که فرد در فصل‌های مختلف می‌خورد به دلیل تغییر دما و رطوبت هوا باید با تفاوت‌هایی همراه باشد، در واقع افراد باید در هر فصل سبک خوردن و آشامیدن خود را با شرایط آن فصل تطبیق دهند. درحال حاضر ما در فصل تابستان قرار داریم و از آنجا که در این فصل با گرمای زیاد و خشکی هوا مواجه هستیم باید نیازهای بدن‌مان را مناسب با این وضعیت جوی تامین کنیم. یکی از خصوصیت‌هایی که بدن ما در فصل گرما پیدا می‌کند این است که نیاز به انرژی در آن به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که در فصل سرما ما برای گرم کردن بدن خود به انرژی بالایی نیاز داریم. بر همین اساس ما باید به سراغ خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی برویم که کمترین انرژی را وارد بدن می‌کنند. مصرف بالای سبزیجات و غذاهای پخته شده از  آن بهترین انتخاب هستند، چراکه در کنار تامین مواد موردنیاز بدن انرژی کمی نیز دارند.

 در این میان یکی از تهدیداتی که در فصل گرما با آن مواجه می‌شویم کم‌آبی بدن است که در موارد شدید باعث گرمازدگی نیز می‌شود. به همین دلیل بهترین نوشیدنی که توصیه می‌شود آب است که هیچ‌گونه انرژی‌ای را وارد بدن شما نمی‌کند. برخی افراد برای تامین آب مورد‌نیاز بدن‌شان به سراغ آبمیوه‌های مختلف می‌روند. یکی از دغدغه‌هایی که در این باره وجود دارد این است که آبمیوه‌ها در کنار تامین آب مورد نیاز بدن شما، انرژی زیادی را نیز وارد بدن شما می‌کنند، این درحالی است که آبمیوه خاصیت سیرکنندگی هم ندارد. بنابراین فرد در کنار خوردن آبمیوه باید غذایی را هم برای سیر شدن مصرف کند. از آنجا که چاقی و اضافه‌وزن یکی از مشکلات سلامت در کشور است بهتر است از خوردن زیاد آبمیوه خودداری شود. بهترین جایگزین برای این نوشیدنی همان آب طبیعی یا آب سبزیجات یا خود سبزیجات است.

برخی برای تامین آب مورد‌نیاز بدن از نوشیدنی‌های گرم مثل چای یا قهوه استفاده می‌کنند که البته این نوشیدنی‌ها به‌ویژه قهوه از سوی متخصصان تغذیه در فصل گرما توصیه نمی‌شود. البته نوشیدن چای کم‌رنگ یا چای سبز مشکلی در بدن ایجاد نخواهد کرد.

دوغ یکی از نوشیدنی‌های خنکی است که در تابستان طرفداران زیادی دارد و حتی در مواردی به‌عنوان غذا (آبدوغ خیار) مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کسانی که جزء طرفداران پر و پا قرص این نوشیدنی هستند توصیه می‌کنم در مصرف دوغ هم به دلیل داشتن انرژی و نمک فراوان زیاده‌روی نکنند.

انواع نوشیدنی‌های گازدار مثل سودا  که به دو صورت بدون انرژی و با انرژی در بازار به فروش می‌رسند هم توصیه نمی‌شوند، اگرچه نوع بدون انرژی آن چاق‌کننده نیست اما به دلیل مواد نگهدارنده در آن مشکلاتی را در بدن ایجاد خواهد کرد.

در پایان بار دیگر به این نکته اشاره می‌کنم که بهترین نوشیدنی در تابستان آب است که البته شما می‌توانید با مخلوط کردن آن با خاکشیر، چند قطره آبلیمو همراه با شیرکننده‌های مصنوعی لذت بیشتری از آن ببرید.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها