• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

خطر در کمین آتش‌نشان‌ها

در کنار تمام خطراتی که آتش‌نشان‌ها را تهدید می‌کند، استرس یکی از عوامل مخرب به شمار می‌رود. آنها اغلب به دلیل قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زایی چون آتش‌سوزی‌ها و حوادث مختلف، دچار استرس‌های شدیدی می‌شوند که خود ایجاد‌کننده انواع مختلفی از بیماری‌های روحی و جسمی است.

خطر در کمین آتش‌نشان‌ها
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، اگر بخواهیم به فهرستی از مشاغل سخت در دنیا اشاره کنیم، به‌طور قطع آتش‌نشانی یکی از آنهاست. شغلی که با آب و آتش و دود سروکار دارد و هر روز هزار و یک جور اتفاق غیرمنتظره انتظارشان را می‌کشد. وظیفه آتش‌نشان‌ها تنها خاموش کردن ساختمان‌های سوخته نیست، بلکه اغلب، اولین نیروهای اورژانسی هستند که در هر حادثه‌ای از قبیل انفجار، بلایای طبیعی، آتش‌سوزی‌های جنگل و محیط‌زیست و تصادفات رانندگی وارد می‌شوند. از این رو، به دلیل گسترده‌ بودن دامنه کاری آنها، خطرات متعددی سلامت جسم و روح آنها را تهدید می‌کند.


 خطرات جسمی

به گزارش انجمن بین‌المللی آتش‌نشانان، یکی از مهم‌ترین خطراتی که آتش‌نشان‌ها را تهدید می‌کند آسیب‌ها و جراحت‌های جسمی است. آنها در کنار استرس‌های شدید جسمی و روحی که طبیعت این شغل است، بیش از هر چیز در معرض انواع سوختگی‌ها، استنشاق دود و گازهای سمی و جراحت‌های بدنی به دلیل اصابت یا سقوط اجسام و ساختمان‌های در حال تخریب قرار دارند. آنها در حوادث آتش‌سوزی، حرارت‌های شدید و دود و گازهای فراوانی را تحمل می‌کنند که همین امر، آنها را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند آسم و بیماری‌های تنفسی، سرفه‌های مداوم، بیماری قلبی، سرطان و آسیب ریه قرار می‌دهد.

بیماری‌های قلبی، از شایع‌ترین مشکلاتی است که بعد از سال‌ها، آتش‌نشان‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند. حملات قلبی در 45 درصد موارد منجر به مرگ آتش‌نشان‌ها می‌شود. این خطر به‌ویژه حین عملیات‌ها و اطفای حریق، آنها را تهدید می‌کند. فعالیت در معرض حرارت بالا، مونوکسیدکربن و سایر عوامل استرس‌زا و تنش‌زای مرتبط با این شغل، آنها را بیش از پیش با بیماری‌های قلبی مواجه  می‌کند. علاوه‌بر این، نداشتن فعالیت بدنی کافی، اضافه وزن و سیگار کشیدن، احتمال این خطر را بالاتر می‌برد. به گزارش  chron، از آنجا که آتش‌نشانان هنگام کار به اکسیژن بیشتری نیاز دارند، با سیگار کشیدن بیشتر در معرض خطر بیماری‌های ریوی و قلبی قرار می‌گیرند. همچنین، تنفس در فضایی که مملو از مونوکسیدکربن باشد، میزان اکسیژن را کاهش می‌دهد که همین امر موجب حملات قلبی ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و ضربان قلب نامنظم می‌شود.

سرطان در آتش‌نشان‌ها به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سرطان‌زا یکی از مشکلات جسمی جدی و مهلک به شمار می‌رود. آتش‌نشان‌ها معمولا در تماس با مواد شیمیایی سرطان‌زایی قرار می‌گیرند که احتمال بروز سرطان‌های روده بزرگ، مغز، مثانه، کلیه و غدد لنفاوی را در آنها افزایش می‌دهد.

بیماری‌های مزمن تنفسی از جمله شایع‌ترین عوارض ناشی از شغل آتش‌نشان‌هاست. درگیری ریه به‌ویژه در آتش‌نشان‌هایی که سیگاری هستند، بیشتر به چشم می‌خورد و ممکن است آسیب‌های دائمی به ریه آنها وارد آورد.

هپاتیت B و C نیز گاهی در آتش‌نشان‌ها مشاهده می‌شود. از آنجا که آنها معمولا اولین نیروهای امدادی حاضر در موارد اورژانسی هستند، گاهی مجبور به انجام اقدامات اولیه روی مصدومان حادثه می‌شوند که همین امر، آنها را در تماس مستقیم با خون و ترشحات بدن قرار می‌دهد. در این میان، در صورتی که مصدومان مبتلا به ویروس‌های هپاتیت B و C باشند، آتش‌نشان‌ها نیز با این ویروس درگیر می‌شوند.

اما در کنار تمام خطراتی که آتش‌نشان‌ها را تهدید می‌کند، استرس یکی از عوامل مخرب به شمار می‌رود. آنها اغلب به دلیل قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زایی چون آتش‌سوزی‌ها و حوادث مختلف، دچار استرس‌های شدیدی می‌شوند که خود ایجاد‌کننده انواع مختلفی از بیماری‌های روحی و جسمی است.

 

*نویسنده : ندا اظهری خبرنگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها