• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
10 میلیارد ریال کمک دولت به مدیریت بحران در پی سقوط هواپیمای آسمان

از پول خورد و خوراک تا تعمیر و تجهیز

نکته قابل تامل‌تر، گفته‌های یکی از اعضای همان گروه هیمالیانورد است که گلایه‌های فراوانی به نحوه عملیات‌ و امدادرسانی‌ها داشت. پرواز‌های پیاپی و بی‌ثمر بالگرد‌ها که برای خالی نبودن عریضه انجام می‌شود، حضور نیروهایی که تخصص لازم برای امدادرسانی در شرایط خاص کوهستان را ندارند و چندین و چند ایراد دیگر که همه و همه با آنچه که رئیس سازمان مدیریت بحران گفت هزینه‌هایی را دربر خواهد داشت.

از پول خورد و خوراک تا تعمیر و تجهیز
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، گروه کوهنوردان هیمالیانورد که بعد از حادثه دلخراش سقوط هواپیمای شرکت آسمان در محل حادثه حاضر شدند و بعد از کش‌وقوس‌های بسیار توانستند مجوز ورود به محدوده سقوط را به دست بیاورند و بعد از یک نصف‌روز چندین پیکر از جانباختگان این حادثه به همراه جعبه سیاه هواپیمای ATR را با خود به همراه آوردند و با شایعه‌سازی و جو‌سازی رسانه‌ای طلب 100 میلیونی جهت تسلیم جعبه سیاه به مسئولان از طرف آنها مطرح شد و از ادامه فعالیت بازماندند در مقام قیاس با چیزی که در ادامه خبرش را می‌نویسم کار ارزشمندتری کردند.

براساس ابلاغیه آخرین روز فعالیت هیات دولت در سال گذشته، اعلام شده است که طبق تصمیم هیات وزیران در 27 اسفندماه 96 که به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته، مبلغ 10 میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای از محل منابع ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران، اختصاص می‌یابد. محل هزینه‌کرد این بودجه نیز «مدیریت بهینه سانحه سقوط هواپیمای متعلق به شرکت آسمان، خدمات امدادرسانی و سایر خدمات» است که در اختیار سازمان مدیریت بحران کشور قرار می‌گیرد.

حالا باید پرسید 10 میلیارد ریال کمک دولت به سازمان مدیریت بحران با چه سازوکاری صورت گرفته و عایدی مردم و بازماندگان و خانواده‌‌های مسافران این پرواز به‌عنوان محقان اصلی این اتفاق چه بوده است. در همین ارتباط با اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران گفت‌وگو کردیم. نجار با اشاره به وجود هزینه‌های گوناگون در جریان عملیات‌های مختلف امدادی و تفحص و... گفت: «پس از فاجعه سقوط هواپیمای ATR شرکت هواپیمایی آسمان، حجم قابل توجهی از نیروها و امکانات به منطقه اعزام شدند که طبیعتا برای ارتزاق و پشتیبانی و ساماندهی این نیروها و امکانات نیاز به صرف هزینه‌های گوناگون بود. از غذا و خورد و خوراک گرفته تا تجهیز و تعمیر ابزار و امکانات موجود در منطقه، این کمک هم که از طرف دولت و با دستور معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفت در اختیار استانداری‌ها قرار داده شد تا با صلاحدید خودشان و برآورد هزینه‌های صورت گرفته خرج شود و با این توضیحات لازم بود که این کمک صورت بگیرد، البته در حال حاضر ریز هزینه‌کرد‌ها را به یاد ندارم اما این کمک برای همین موضوعاتی که گفتم صورت گرفته است.»

در بخش دیگری از گفت‌وگو در ارتباط با گروه هیمالیانورد و یابندگان جعبه‌سیاه هواپیما از نجار سوالی پرسیدیم و او پاسخ داد: «این افراد بسیار باتجربه و دلسوز بودند و با جان و دل خدمت کردند و توانستند اقدامات ارزشمندی را انجام دهند. از جمله اینکه اجساد تعداد قابل توجهی از سانحه‌دیدگان و همچنین جعبه سیاه هواپیما را بیاورند اما متاسفانه قربانی بداخلاقی‌ها و بی‌انصافی‌های رسانه‌ای شدند و شایعه غیرمنصفانه‌ای در فضای رسانه‌ای در ارتباط با آنها مطرح شد و گفتند که آنها طلب مبلغ 100میلیون تومان کرده‌اند در حالی که آنها خالصانه و به خاطر هموطنان سانحه‌دیده‌شان به آنجا آمدند و ریالی را هم دریافت نکردند. با آنها هم تماس گرفتیم و قصد دلجویی داشته‌ایم و در این ارتباط با آنها گفت‌وگویی داشتیم.»

نجار در ادامه به وضعیت فعلی عملیات جست‌وجو و بازگرداندن اجساد کشته‌شدگان سقوط هواپیما اشاره کرد و افزود: «من از روز اول وقوع حادثه گفته بودم که در کوتاه‌ترین زمان سعی می‌کنیم این اتفاقات بیفتد و لاشه هواپیما و جعبه سیاه و از همه مهم‌تر اجساد مسافران را بازگردانیم و به خانواده‌هایشان تحویل دهیم و این وظیفه ماست. اینکه عده‌ای گفتند تا شنبه و دوشنبه و یک ماه دیگر و اینها اصلا مورد تایید ما نبوده و نیست و حالا هم در حال انجام عملیات هستیم و همین دیروز هم یک بالگرد هماهنگ شد تا برای سنجش وضعیت جوی و جست‌وجوی هواپیمای سقوط کرده به منطقه اعزام شود.»

اما با تمام این تفاسیر نکته قابل تامل‌تر، گفته‌های یکی از اعضای همان گروه هیمالیانورد است که گلایه‌های فراوانی به نحوه عملیات‌ و امدادرسانی‌ها داشت. پرواز‌های پیاپی و بی‌ثمر بالگرد‌ها که برای خالی نبودن عریضه انجام می‌شود و بازدهی و نتیجه قابل توجه و مورد انتظار را ندارد، حضور نیروهایی که تخصص لازم برای امدادرسانی در شرایط خاص کوهستان را ندارند و چندین و چند ایراد دیگر که همه و همه با آنچه که رئیس سازمان مدیریت بحران گفت هزینه‌هایی را دربر خواهد داشت و میلیاردها تومان پول صرف آنها خواهد شد، میلیاردهایی که می‌شد با کمی دقت و مدیریت مناسب صرف اعمال مثمرثمرتری شود و حالا نتیجه هم می‌شود آن چیزی که تا به حال بوده است و وعده و وعید برای عملیات‌ موثر بعد از آب شدن برف و این‌طور مسائل که نه پاسخ مناسب و دلگرمی قابل توجهی برای خانواده‌های مسافران است و نه کارنامه مثبتی برای سازمان‌ها و نهادهای حاضر در عرصه خدمت‌رسانی و انجام عملیات جست‌وجو و تفحص هواپیما و اجساد جانباختگان.

 

* نویسنده : ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها