• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
چطور به زندگی افراد سالخورده معنا ببخشیم

سالمندان را دوست داشته باشیم

رنگینه تسلیمی روانشناس/ روزگاری را به کار و جنب و جوش مشغول هستیم، آنگونه که شبانه‌روز خود را گم می‌کنیم، آنچنان غرق در زندگی می‌شویم که خود را به فراموشی می‌سپاریم، اینک به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بیش از پیش نیاز به محبت و همراهی داریم.

سالمندان را دوست داشته باشیم

 در حالی که فرزندان هر کدام به دنبال سرنوشت خود رفته‌اند و درگیر زندگی و مسائل خودشان ‌شده‌اند. وقتی از مقابل پارکی عبور می‌کنیم، افراد سالخورده و عصابه‌دستی را می‌بینیم که روی نیمکت‌ها نشسته‌اند، اگر به درددل آنها گوش فرا دهیم شاید از تنهایی گله‌مند باشند. انزوا برای سالمندان فقط یک کلمه نیست بلکه پر از اندوه و غم‌ است، تنهایی شاید در مدت زمان کوتاهی لذت‌بخش باشد، ولی آن هنگام که تمام ایام هفته و سال تنها باشید بسیار ملال‌آور خواهد بود. در این‌گونه شرایط هر چه والدین ما از حمایت‌های خانوادگی بهتری برخوردار باشند احساس ناخوشایند جدا بودن از دیگران که منشا بسیاری از ناراحتی‌های روحی و جسمانی است کمتر خواهد داشت.

با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توانیم به زندگی افراد سالخورده بهتر معنا ببخشیم:
 یکی از وظایف اصلی فرزندان نسبت به والدین سالمندشان اختصاص دادن وقت معینی در هفته برای سرزدن به آنهاست.
 گاهی اوقات والدین یک موضوع یا خاطره‌ای را بارها برایتان نقل می‌کنند، هرگز به آنها نگویید: «وای مامان بسه به خدا همش رو حفظ شدم» سعی کنید اشتیاق خود را برای شنیدن صحبت‌هایشان نشان دهید.
 به احساسات سالمندان توجه کنید، همدلی داشته باشید و از لحاظ عاطفی به آنها روحیه بدهید. همچنین می‌توانید والدین خود را تشویق کنید به جای فکر و خیال، کاری را که در حد توان‌شان است انجام دهند این رفتار احساس ارزشمندی، مهم و مفید بودن را در آنها ایجاد می‌کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها