• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
با گذشت بیش از ۷۰ روز از زلزله کرمانشاه علامت سوال‌های متعددی درباره نوع هزینه کرد پول‌های خیرین که توسط سلبریتی‌ها جمع شده وجود دارد

پول‌هــای سـرگردان

با توجه به‌ بی‌تجربگی سلبریتی‌ها در خرج کردن کمک‌های مردمی در کرمانشاه می‌توان به این نتیجه رسید که این افراد می‌توانند هادی کمک‌های مردمی به سمت ارگان‌ها و نهادهایی باشند که مهارت بیشتر و برنامه هدفمندی در مواجهه با بحران دارند.

پول‌هــای سـرگردان
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بیـــــش از هفتاد روز از زلــــــزله سهمگین کرمانشاه می‌گذرد. زلـــزلـــــــه‌ای کــــه شهرستان‌های سرپل ذهــــاب، ثـــــلاث باباجانی، قصر شیرین و گیلانغرب را زیر و رو و هزاران خانواده را برای ادامه زندگی با معضلات زیادی روبه‌رو کرد. اما مردم کردزبان تنها نماندند و تقریبا تمام نهادهای کشوری و لشکری با هر توانی وارد عرصه خدمت‌رسانی شدند. در این میان شخصیت‌های مطرح اجتماعی که به‌عنوان سلبریتی شناخته می‌شوند نیز وارد عرصه ارائه خدمات و جمع‌آوری پول برای کمک به زلزله زده‌ها شده‌اند. علی دایی، صادق زیبا کلام، نیکی کریمی، حمید سپیدنام معروف به مستر تستر، نرگس کلباسی و... همه شماره حساب‌هایی را در فضای مجازی منتشر کردند. البته بعضی سلبریتی‌ها هم با این کار مخالف بودند. رضا رشیدپور تعدد شماره حساب‌ها را به نفع مردم نمی‌دانست و به نحوی به ورود جداگانه هر کدام از سلبریتی‌ها انتقاد می‌کرد.

اخبار از جمع‌آوری کمک‌های نقدی میلیاردی توسط چهره‌های معروف منتشر می‌شد. سه میلیارد و چهارصد و نه میلیارد و ششصد عددهای بزرگی بودند که به حساب صادق زیباکلام و علی دایی برای کمک به زلزله‌زدگان واریز شد. تناقض وضعیت مردم منطقه زلزله‌زده و کمک‌های جمع‌آوری شده در حساب سلبریتی‌ها صدای فرهاد تجری یکی از نمایندگان مردم زلزله‌زده در مجلس را در آورد. تجری می‌گوید:« به‌رغم کمک‌های زیادی که برای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه، توسط هنرمندان و ورزشکاران شاخص یا همان سلبریتی‌ها از مردم جمع‌آوری شد، این کمک‌ها به خوبی بین حادثه‌دیدگان توزیع نشد و می‌توان گفت که ردپایی از این کمک‌ها دیده نمی‌شود.» نویسنده این مطلب به‌عنوان نیروی درمانی که بالغ بر یک‌ماه را در هفته‌های متوالی در منطقه بوده است، هم ادعای تجری را تایید می‌کند. همچنان معضلات و مشکلات گسترده‌ای در مناطق زلزله زده وجود دارد. البته این ادعا که هیچ کاری برای مردم نشده کذب محض است اما این ادعا که وضعیت مردم گل و بلبل است و از حالت اورژانس خارج شده‌اند نگاه دن‌کیشوتی به منطقه است.

همین 2 هفته پیش یکی از نیروهای جهادی خبر داد که کودکی 3 ساله در روستاهای منطقه زرده به خاطر نبود شربت استامینوفن تا آستانه تشنج به خاطر تب بالا هم رفته است. یا برای نمونه اهالی همان روستا برای خرید زمین جهت انتقال روستایشان از محل گسل با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند. حالا بعد از گذشت بیش از 2 ماه از زلزله افرادی مانند صادق زیباکلام که کمک‌های مردمی را جمع کرده‌اند با ادعای اینکه دارو و درمان مردم ربطی به ما ندارد، کانکس ربطی به ما ندارد کمک‌های مردمی را در حساب‌های بانکی خود بلوکه کرده‌اند. البته افرادی مانند حمید سپیدنام در پاسخ به «فرهیختگان» نحوه خرج کمک‌ها را با شفافیت بیان می‌کند. مستر تستر می‌گوید:« 124 میلیون تومان هزینه کردیم، 276 میلیون را هم در قالب چک به علی دایی دادیم.» از سوی دیگر یکی از بازیگران زن در پاسخ به «فرهیختگان» می‌گوید:«از بقیه بپرسید با پول‌ها چه کار کردند، پولی که من گرفتم در یک زمان کوتاه کانکس تهیه کردم.» آیا صادق زیباکلام می‌خواهد برخلاف رویه سابق خود که در دانشگاه دائما از واقع‌گرایی حرف می‌زد به دنبال آرمان روستایی به نام «امید» باشد؟ شاید باید منتظر باشیم کاندیدای مطلوب زیباکلام در سال 1400 این روستا را افتتاح کند. اما واقعیت مناطق زلزله‌زده وخیم است. به‌عنوان یک درمانگر متوجه نمی‌شوم چرا وقتی مردم زلزله زده از درد‌های زیادی زجر می‌کشند، سلبریتی مثل زیباکلام به فکر ساخت سینما برای آنها است.

حسین صفامنش خواننده کردزبان همچنان در منطقه است و هر روز در صفحه مجازی‌اش از وضعیت بد مردم می‌گوید و از سوی دیگر زیباکلام می‌گوید در سفر استانی که به کرمانشاه و بعضی روستاهای سرپل ذهاب داشته است وضعیت به قدری خوب است که او از بالغ بر سه میلیارد و هفتصد میلیونی که جمع کرده است فقط 30 میلیون را خرج کند. در اصطلاح‌های بیمارستانی، لفظی به‌عنوان تریاژ وجود دارد، یعنی اولویت‌بندی در درمان. کاش سلبریتی‌ها هم به اهمیت این تریاژ پی‌ می‌بردند. کودکی که به خاطر نبود دارو، تبش به تشنج ختم شود و پس از آن مبتلا به فلج مغزی، دیگر مهدکودکی نمی‌خواهد. آن کودک الان دارو می‌خواهد. شاید زلزله کرمانشاه و اعتماد مردم به سلبریتی‌ها برای رخ دادهای آتی که نیازمند حضورهای جمعی مردمی است، تجارب مناسبی به همراه داشته باشد. بدون شک کسی مخالف دغدغه‌مندی و حضور سلبریتی‌ها به‌عنوان تاثیرگذاران در اتفاقات اجتماعی نیست. با توجه به‌ بی‌تجربگی سلبریتی‌ها در خرج کردن کمک‌های مردمی در کرمانشاه می‌توان به این نتیجه رسید که این افراد می‌توانند هادی کمک‌های مردمی به سمت ارگان‌ها و نهادهایی باشند که مهارت بیشتر و برنامه هدفمندی در مواجهه با بحران دارند.

 

* نویسنده : محمدمهدی نوریه روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها