• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

فریاد کاستی‌ها و بایکوت توانمندی‌ها

به نظر می‌آید فشارهای ساخته شده از سوی رسانه‌ها و اشخاص که غالبا احساسی و جو زده است باعث بروز دستپاچگی در مدیران و عدم اعتماد به داشته‌های قابل اتکا و رشد می‌شود و همین موضوع با تزریق به جامعه جو ملتهبی ایجاد می‌کند که اصلا به صلاح مردم نبوده آن هم وقتی گزاره‌های امیدبخشی وجود دارد و به جای آن، شکم گرسنه موش‌های میلیونی زیر تهران سرتیتر اخبار منتشره است.

فریاد کاستی‌ها و بایکوت توانمندی‌ها

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، هیچ آواری مشاهده نشد، اما چندده‌نفر مصدوم شدند و یک نفر هم جان باخت. هنوز هیچ زلزله‌ای نیامده بود اما خیلی‌ها با ترس خوابیدند و با لرز برخاستند و این ماجرایی بود که یک هفته بخش بزرگی از ارتباطات واقعی و مجازی ما تهران‌نشینان و بخش بزرگ‌تری از فکر و دغدغه‌‌‌های ما را به خود مشغول کرده بود. ترس و احتیاط درهم آمیختند و عقل هم این معادله را تصدیق می‌کرد. هر روز، هرماه و هر سال  با زلزله‌های فلان شهر دورافتاده در شرقی‌ترین نقطه کره زمین، بودند عده‌ای که در گوش‌ها بخوانند، تهران هیچ آماده نیست و اگر بلرزد، خیلی‌ها دیگر نخواهند بود و تمام شهر بزرگ تهران به یک مخروبه تبدیل می‌شود. از محققان، کارشناسان و اساتید زمین‌شناسی که خواسته یا ناخواسته، نگرانی‌ها و علم خود را صرف تزریق اضطراب به جامعه کردند تا پسر جوانی که پشت تلفن همراه چند 100 هزار تومانی با تزریق اغراق به همین کارشناسی‌های شتاب‌زده به کیلوهای صفحه و کانال شخصی‌اش می‌افزود در ترس و لرزهای یک هفته‌ای مردم شهر دخیل بودند.

اما امید، کجای ماجرای زلزله و واکنش‌های بعد از آن قرار دارد؟ تمام موجودی و توان کنشگری افراد و مسئولان را هم که سیاه در نظر بگیریم، آیا هیچ بارقه‌ای از امید وجود نداشت؟ مگر این نبود که همواره از چنین بلایایی به‌عنوان اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی یاد می‌شده است. بر فرض استفاده از هر روش و گزاره‌ای فارغ از واقعیت یا عدم واقعیت مبنی‌بر پیش‌بینی این اتفاق، بیان و تزریق این اضطراب به جامعه و عدم وقوع آن چه ماحصلی برای مردم خواهد داشت؟

 توانمندی‌های خوبی داریم

حسام الدین نراقی، کارشناس مدیریت عملیات امداد و نجات در گفت‌وگو با «فرهیختگان» ضمن انتقاد از فضای ملتهب و مملو از ناامیدی در بین مردم در ارتباط با زلزله، گفت: «در کشور وزن داشته‌های ما بیشتر از نداشته‌های ماست اما در بحث اطلاع‌رسانی و معرفی این داشته‌ها به‌شدت ضعیف هستیم.»

وی با اشاره به تجربیات فراوانی که در زمینه خروج از شرایط بحرانی داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: «هشت سال دفاع مقدس و سال‌های قبل و بعد از آن، معضلات، اتفاقات و آسیب‌های گوناگون و گسترده، زلزله‌های مختلف و... همگی تجربیاتی هستند که ما آنها را پشت سر گذاشته‌ایم و هرکدام از آنها فارغ از میزان موفقیت ما یا عدم موفقیت در آنها برایمان تجربیاتی را به همراه داشته است که می‌توانیم بعدها از آنها در برابر هر حادثه‌ای استفاده کنیم.»

نراقی با بیان این نکته که شیوع هرگونه اظهارنظر تشنج‌زا و سخنان چندپهلو از سوی مسئولان برای جامعه مشکلات فراوانی به دنبال خواهد داشت، افزود: «این اتفاق برای جامعه خسارت‌زا است، خسارت به اعتماد عمومی و اجتماعی و هزینه‌زا برای نهادها و دستگاه‌های مسئول، حالا راهکار چیست؟ به نظر من راهکار این است که نهادهای مسئول به جای پنهان‌کاری‌های غیرلازم با مردم صادقانه سخن بگویند و داشته‌ها و نداشته‌ها را در زمینه مواجهه با شرایط بحرانی به اطلاع همه مردم برسانند. متاسفانه همواره شاهد سخنان چندپهلو و نا هماهنگ از مسئولان هستیم در حالی که واقعا نیاز به چنین اظهاراتی نیست و در بسیاری از موضوعات توانمندی‌های خوبی داریم.»

این کارشناس مدیریت عملیات امداد و نجات ضمن اشاره به نقش تاثیرگذار مردم در بهبود شرایط مدیریت و مقابله با بحران ادامه داد: «بسیاری از کمبود‌های ما در این بخش مربوط و متوجه مردم است. مردم ما آمادگی لازم و علم مقابله با چنین حوادثی را ندارند در حالی که می‌توان با استفاده از شرایط موجود و گوشزد کردن این نکته که خواه ناخواه ایران منطقه‌ای حادثه‌خیز است شرایط و توانمندی‌های عمومی را بهبود بخشید و از بسیاری فجایع به همین سادگی عبور کرد.»

وی در ارتباط با توجه ویژه به توانمند‌سازی مردم، گفت: «از سال 82 به بعد سیاستی اتخاذ شد که بنا بر آن باید هلال‌احمر به اندازه دو درصد جمعیت کشور اقلام مورد نیاز را ذخیره داشته باشد. این اتفاق هم افتاده است، اما با چنین توانمندی‌ای نمی‌توان قطعا گفت که همه چیز روبه‌راه است، چرا؟ به دلیل آنکه مشکل اولیه در امداد‌رسانی و مقابله با شرایط اضطرار نقص جریان حمل‌ونقل است. سازمان‌های مسئول باید این را به مردم انتقال بدهند که به خاطر چنین مشکلی خدمات‌رسانی حداقل چندساعت تاخیر خواهد داشت و آنها باید در این چندساعت بخشی از امور را خودشان پیش ببرند. تکرار می‌کنم که مردم ما از صداقت نمی‌ترسند و با آن به راحتی کنار می‌آیند.»

نراقی با اشاره به شرایط بافت‌های فرسوده و اقداماتی که در ارتباط با آن صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: «بهبود وضعیت بافت‌های فرسوده خوب بوده است، تهران هم در جهت مثبت در این رابطه در حال حرکت است و مسئولان باید این را تسریع کنند. باید بیاییم و با توجه به آماری که در اختیار سازمان‌های متولی مثل سازمان مدیریت بحران است اقدامات مکفی را انجام داده و به پیشگیری از وقوع فاجعه بپردازیم. ما این روزها فرصت ایجاد سازمان‌های مدیریت یکپارچه بحران را داریم، این روزها فرصت همکاری و همیاری جهت بهبود اوضاع را داریم. با القای ناامیدی چیزی حل نخواهد شد و از داشته‌های خود نیز غافل خواهیم ماند.»

این کارشناس مدیریت عملیات امداد و نجات در پایان با اشاره به وجود معضلات اساسی‌تر و نگاه‌های سلیقه‌ای به برخی از موضوعات افزود: «در طول 40 سال اخیر تعداد رویدادهای سیلاب بیشتر از زلزله بوده است و بیشتر هزینه روی دست مملکت گذاشته اما جریان‌های رسانه‌ای و اظهارات شتابزده توجه به سایر معضلات را به حاشیه برده است و زلزله را همچون پتک بر سر مردم می‌زند. پرداختن به ریشتر‌های یک، دو و سه هیچ خاصیتی جز تشویش اذهان عمومی ندارد، لذا باید این موضوعات کنترل شود تا جامعه مسیر امن و آسایش را در کنار عقل جمعی و مدیریتی طی کند و دچار مشکل نشود.

می توان این‌طور گفت که به نظر می‌آید فشارهای ساخته شده از سوی رسانه‌ها و اشخاص که غالبا احساسی و جو زده است باعث بروز دستپاچگی در مدیران و عدم اعتماد به داشته‌های قابل اتکا و رشد می‌شود و همین موضوع با تزریق به جامعه جو ملتهبی ایجاد می‌کند که اصلا به صلاح مردم نبوده آن هم وقتی گزاره‌های امیدبخشی وجود دارد و به جای آن، شکم گرسنه موش‌های میلیونی زیر تهران سرتیتر اخبار منتشره است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها