• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ سمانه مسلمی روزنامه‌نگار

جعل عنوان پلیس و راهکارهای مقابله با آن

یکی از این جرائم و کلاهبرداری‌ها که عنوانش قدیمی بوده اما هرازچندگاهی با سبک و سیاقی جدید نمایان می‌شود و در راس دایره اخبار حوادث بروز و ظهور پیدا می‌کند، جعل عنوان و کلاهبرداری از مردم با استفاده از آرم و نشان نیروی انتظامی است.

جعل عنوان پلیس و راهکارهای مقابله با آن

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تنوع در بروز و ظهور جرم یکی از موضوعاتی است که کارشناسان مبارزه با جرائم را با چالش روبه‌رو ساخته است؛ بر همین اساس نیروهای تامین‌کننده امنیت خصوصا پلیس با اشراف به تغییر رویکردها در بزهکاران باید با روزآمدی، شناسایی و انتخاب روش مناسب، فضا را برای مجرمان ناامن کرده و این نکته را به آن دسته از مجرمانی که هر روز به دنبال روشی جدید برای کلاهبرداری و سرکیسه کردن مردم هستند، متذکر شوند که پلیس درست در بیخ‌گوش آنهاست و هیچ راهی برای فرار از قانون در پیش روی آنها وجود ندارد. یکی از این جرائم و کلاهبرداری‌ها که عنوانش قدیمی بوده اما هرازچندگاهی با سبک و سیاقی جدید نمایان می‌شود و در راس دایره اخبار حوادث بروز و ظهور پیدا می‌کند، جعل عنوان و کلاهبرداری از مردم با استفاده از آرم و نشان نیروی انتظامی است. این سبک از کلاهبرداری و انجام جرم هرچند مربوط به دهه‌های گذشته است و به‌عنوان یکی از نخ‌نماترین نوع جرائم شناخته می‌شود اما متاسفانه هنوز بسترهای وقوع آن فراهم بوده و همین موضوع باعث شده تا مجرمان بهره لازم را برده و اقدام به شکار سوژه‌ها کنند. اما چرا این سبک از جرم همچنان قربانی می‌گیرد؟

 خرید آسان لباس‌های نظامی

در اولین گام بررسی چرایی بروز چنین جرمی می‌توان به سهولت دسترسی مجرمان به لباس‌های نظامی خصوصا لباس‌های مورد بحث این یادداشت یعنی لباس‌های نیروی انتظامی، اشاره کرد. افراد تنها با سر زدن به بازارهای فروش این لباس‌ها امکان خرید را برای خود فراهم می‌بینند و حتی می‌توانند تا یک سطح مشخص اقدام به دریافت درجات نظامی کنند.

به نظر می‌رسد در گام نخست برای مقابله با این دست از مجرمان ایجاد محدودیت در خرید و فروش لباس‌های نظامی راهکاری مناسب باشد. برای مثال سربازان وظیفه با ارائه برگ اعزام یا برگ سبز و نیروهای کادر با استفاده از کارت هویتی رسمی مجوز تهیه لباس‌های نظامی را داشته باشند و غیر از این افراد، شخص دیگری امکان تهیه این لباس‌ها را نداشته باشد. از سوی دیگر یگان‌های نظامی و انتظامی خود می‌توانند راسا اقدام به تهیه لباس‌های فرم کرده و در صورت نیاز این لباس‌ها را در اختیار نیروها قرار دهند.
 
  عدم آگاهی مردم

در بخش دوم بررسی این موضوع می‌توان به نکته کلیدی عدم‌آگاهی مردم به نوع مواجهه با فردی که با لباس انتظامی جلوی آنها ظاهر می‌شود، اشاره کرد. متاسفانه بسیاری از مردم به محض روبه‌رو شدن با یک فرد نظامی خصوصا فردی که در هیبت پلیس قرار دارد، دست‌وپای خود را گم می‌کنند و با این نوع رفتار امکان تشخیص هویت واقعی فرد را از خود سلب می‌کنند. این در حالی است که نیروی انتظامی بارها از مردم خواسته است که در ابتدای مواجهه با یک افسر ناجا از وی اوراق هویتی درخواست کرده و پس از آن، اقدام به همکاری با وی کنند.

متاسفانه مجرمان با آگاهی از این موضوع که مردم نسبت به لباس پلیس حساس بوده و در برابر آن تمکین می‌کنند اقدام مجرمانه خود را برنامه‌ریزی می‌کنند. برای مثال وقتی یک فرد در قامت یک مامور نیروی انتظامی همراه با تجهیزاتی همچون دستبند و بی‌سیم وارد یک مکان می‌شود، همه وی را به‌عنوان یک مامور قبول می‌کنند. اما آیا یک مامور قانون در مواجهه با مردم اقدام به دریافت رشوه، اخذ اقلام و مواردی مشابه می‌کند؟یقینا پاسخ به این سوال منفی است؛ بر همین اساس ضروری است شهروندان در صورت روبه‌رو شدن با چنین مامورنمایی که سارق هویت است، مراتب را سریع از طریق 110 پیگیری کنند. البته بیان این نکته ضروری است که عموما مجرمانی از این دست‌کمتر به سراغ افراد عادی می‌روند. این مجرمان با شناسایی قبلی افراد و بررسی نقاط مجهول و مورددار در کسب‌وکار و زندگی شخصی طعمه‌ها، آنان را مورد کلاهبرداری قرار می‌دهند. بر همین اساس افرادی که حتی مقدار کمی دارای خط و خطوط نامشخص در کسب‌وکار خود هستند در برابر این ماموران قلابی تمکین کرده و بدون بررسی اوراق  هویتی اقدام به دادن رشوه می‌کنند تا به فرض خودشان کارشان به قانون نکشد.

 مقاومت برخی از ماموران در ارائه مدرک

یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌های رایج در نیروی انتظامی، بهبود رفتار سازمانی است. به نوعی که هر یک از ماموران موظف به رعایت اصول شهروندی هستند. اصولی که حتی مرزبندی آن در نوع برخورد با مجرمان تعریف شده است و فرماندهان ارشد این نیرو به صورت جدی به دنبال اجرایی شدن این رفتار در رده‌های مختلف و پلیس‌های تخصصی هستند.  یکی از موضوعات مهم درج شده در رفتار سازمانی ارائه اوراق هویتی به مردم حین اجرای ماموریت است. برای مثال یک افسر پلیس اماکن با ورود به یک مغازه یا واحد صنفی در گام نخست باید خود را به صورت کامل معرفی کند یا یک افسر راهور قبل از اعمال قانون باید فرد جریمه شونده را از مامور قانون بودن خود آگاه سازد. متاسفانه در پاره‌ای از موارد که انگشت‌شمار نیز است، برخی از ماموران از ارائه اوراق هویتی به مخاطب خودداری می‌کنند و تنها وجود لباس پلیس را معیار تمکین افراد می‌دانند.

یقینا یکی از بسترهای مهم بروز جعل هویت پلیس همین رفتار به حساب می‌آید و باعث می‌شود تا تفکیک پلیس واقعی از پلیس جعلی برای مردم کاری دشوار شود. توجه به سه مورد مطرح شده در این یادداشت می‌تواند حجم زیادی از بروز جرم و جعل هویت پلیس بکاهد و ارائه مدارک هویتی به‌عنوان یک رفتار نهادینه شده در سطح مردم و نیروهای انتظامی شناسایی شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها