• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ مرتضی موسی‌خانی، رئیس واحد قزوین دانشگاه آزاد اسلامی

ظرفیت‌های فضای مجازی برای کسب و کار

اگر ما بتوانیم مثل سایر کشور‌ها اقدام به‌ تاسیس سازمان‌های شبکه‌ای کنیم، جهش خوبی خواهیم داشت و می‌توانیم در تعاملات بین‌الملی به خوبی ظاهر شویم و سهم بازار مناسبی‌ را کسب کنیم. ‌ با افزایش سهم بازار (market share)در کسب و کار‌هایی که در حد بالای رشد است می‌توان کسب‌ و کار‌ها را در موقعیت ممتاز (star) قرار داد.

ظرفیت‌های فضای مجازی برای کسب و کار
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، زمانی که موضوع گسترش فضای مجازی و توسعه  ارتباطات از طریق اینترنت در دنیا مطرح شد ذی‌نفعان مختلفی  به دنبال مبحث سوپرمارکت جهانی و دهکده جهانی بودند. یکی از این ذی‌نفعان براساس کمیسیون سه‌جانبه که هارلی اسکلار به آن اشاره کرد، بانک جهانی بود و مطمئنا طرف‌های دیگری هم از سران کشورها‌ی سرمایه‌داری بودند که در آن حضور داشتند. هدف کسانی که این پروژه و ایده را دنبال می‌کردند، توسعه مبحث سوپرمارکت جهانی و دهکده جهانی بود. به این معنا که در این دهکده ارتباطات چهره به چهره را مطرح کنند و افراد در این سوپر‌مارکت خرید و فروش انجام دهند.

همه ما واقفیم یک قاره دور افتاده مثل آمریکا باید تعاملات بیشتری با جهان برقرار می‌کرد و در واقع پروژه‌هایی نظیر گوگل و مایکروسافت همه با حمایت ویژه در خدمت تحقق این هدف قرار گرفتند.  این پروژه‌ای است که در دنیا اجرا شد. همان‌طور که می‌دانید این پروژه از یک دانشگاه شروع  شد؛ اما کم‌کم به سایر نیازهای بشری توسعه پیدا کرده است.                                    

دنیا امروز به حدی  کوچک شده  که همه می‌توانند از یک سوپرمارکت مجازی خرید کنند. ما ناگزیر در این فضا قرار گرفتیم و خیلی از احتیاج‌های اولیه خودمان را برای تحقیقات دانشگاهی و ... از طریق آن برطرف می‌کنیم. این تکنولوژی در ابتدا با نیت‌های خیرخواهانه برای استفاده‌کننده‌ها  ایجاد شد؛ اما بعدها برای تامین‌کنند‌گان آن با نیت‌های ثانویه همراه بود تا برای آنها منافع بیشتری به همراه داشته باشد. حالا موضوع این است که ما هم‌ می‌توانیم بر این بستر سوار شویم.‌

می‌توانیم از  آنچه ابداع‌کنندگان بحث سوپر‌مارکت اینترنتی جهانی به دنبالش بودند بهره‌مند شویم. این بستر را می‌توان به کاروانسرایی تشبیه کرد که هر کسی حجره‌ای در آن دارد و متاع خود را می‌آورد و عرضه می‌کند. در چنین شرایطی کسی موفق است که بتواند بهترین خدمات را  به ساده‌ترین شکل به مشتریان ارائه کند. لازمه این کار هم آن است که ما از این ابزار‌ها درست و به موقع بهره‌برداری کنیم و آگاهی و احاطه کامل در مورد این حوزه داشته باشیم.  شرکتی مثل آمازون با فروش بیش از یک میلیون دلار در روز بازار خوبی را به دست می‌آورد. این موفقیت به این دلیل است که به خوبی تشخیص داده چه زمانی باید به این عرصه ورود کند. ما هم اگر به این بستر‌ها به موقع وارد شویم می‌توانیم از این بستر به بهترین شکل  بهره‌برداری کنیم.

امروز الزامات دنیای پیچیده صنعتی‌ و توسعه نیازهای بشری به دلیل ارتقای سطح رفاه بشری و همین‌طور نیازهایی که از طریق رسانه‌‌های جمعی القا می‌شوند، زمینه‌ای را فراهم کرده تا شرکت‌هایی که می‌توانند محصولات بیشتر و بهتری را به مردم عرضه کنند، بازار بیشتری را هم به دست بیاورند. ما هم می‌توانیم از این ابزارها در توسعه فضاهای کسب  و کار بهره بگیریم‌ و همین‌طور در افزایش سهم بازار و مشتری خود موثر باشیم.

البته بخشی از این موفقیت به مسئولان مرتبط است که بتوانند زیر‌ساخت‌های لازم را به موقع ایجاد کنند. البته کشور ما توانسته با توسعه به موقع شبکه‌های مخابراتی و پهنای باند‌ امکانات بیشتری را در اختیار مردم قرار دهد، به طوری که امروز می‌بینیم میزان تولید ناخالص ملی کشورمان بالاتر رفته است. این اقدام اگرچه به دلیل برخی انحصارات با وقفه ایجاد شده اما با توسعه به‌موقع Brod band  به تحرک موتور اقتصادی ایران و توسعه شرکت‌های دانش بنیان کمک کرده است. نباید فراموش کرد که دنیای امروز دنیای شبکه (network) و توسعه سازمان‌های شبکه‌ای و مجازی است.

بنابراین اگر ما بتوانیم مثل سایر کشور‌ها اقدام به‌ تاسیس سازمان‌های شبکه‌ای  کنیم، جهش خوبی خواهیم داشت و می‌توانیم در  تعاملات بین‌الملی به خوبی ظاهر شویم و سهم بازار مناسبی‌ را کسب کنیم. ‌ با افزایش  سهم بازار (market share)در  کسب و کار‌هایی که در حد بالای رشد است می‌توان  کسب‌ و کار‌ها را در موقعیت ممتاز (star)قرار داد.
 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها