• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بررسی سرمایه‌گذاری در بورس با توجه به آمارهای رسمی

چه سهامی بخریم؟

یکی از مهم‎ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که فرد نباید همه پول خود را در یک بخش از سهام سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذاری در قسمت‌های متعدد به این دلیل که خطر زیان‌های گسترده را رفع می‌کند، کاری عاقلانه به نظر می‌رسد.

چه سهامی بخریم؟

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، از جمله بهترین راه‌های تحلیل بورس بررسی گزارش‌های سازمان بورس است. طبق این آمارها در شهریور 96 دفعات معاملات سهام برابر با 6 درصد در مقایسه با مرداد امسال افزایش یافت. شاخص بورس (شاخص میانگین تغییرات قیمت همه سهام را نشان می‌دهد و نشانگر وضعیت کلی بورس است) در پایان شهریور در مقایسه با مرداد 4.2 درصد افزایش یافت.

هرچند بررسی شاخص بورس نشان از رشد این شاخص در سه‌ماهه تابستان دارد، در روزهای اخیر با نوسانات قیمت دلار سرمایه‌‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به سمت بازار غیررسمی و کاذب ارز منتقل کنند.

این اقدام افت کوتاه‌مدت و کاهش نسبی سودآوری بازار بورس را همراه دارد.

همچنین سازمان بورس اوراق بهادار هر سه ماه یکبار اقدام به انتشار فهرست 50 شرکت فعال‌تر حاضر در بورس می‌کند. شناسایی شرکت‌های برتر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان تاثیرگذاری شرکت‌ها بر بازار و در چارچوب معیارهای سه‌گانه میزان داد و ستد معاملات در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام داد و ستد شده)، تناوب داد و ستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای داد و ستد شده و دفعات آن) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار (میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) انجام شده است.

بر اساس آخرین گزارش مربوط به سه‌ماهه اول امسال به ترتیب گروه‌های فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، خودرو و ساخت قطعات، محصولات شیمیایی و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی از جمله بهترین گروه‌ها برای سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌روند. همچنین شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، گروه مپنا، گسترش نفت و گاز پارسیان، توسعه معادن و فلزات و مدیریت سرمایه‌گذاری امید ایران پنج شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار در بهار 96 بودند.

شاید اولین قدم برای ورود به دنیای سرمایه‌گذاری در بورس، تغییر نوع نگاه به بورس است. تفاوت اصلی سرمایه‌گذاری در بانک و بورس این است که بازده مالی بانک به صورت یکنواخت و کوتاه‌مدت قلمداد می‌شود، ولی سرمایه‌گذاری در بورس به صورت بلندمدت و کلان تصور می‌شود و انتظار نمی‌رود که از همان ابتدا به سودهای بسیار قابل توجه دست یافت. ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار باید با احتیاط و مشورت با اهل فن صورت پذیرد. واژه بورس با نوسان پیوند عمیقی دارد. نوسان در بورس به این معناست که شرایط حاکم بر بورس پیوسته در حال تغییر است، فکر ثبات بازار می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به سرمایه و پول شخص وارد کند.

یکی از مهم‎ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که فرد نباید همه پول خود را در یک بخش سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذاری در قسمت‌های متعدد به این دلیل که خطر زیان‌های گسترده را رفع می‌کند، کاری عاقلانه به نظر می‌رسد. اقتصاددانان همیشه بر این باورند که استفاده از سرمایه مازاد در بورس این امکان را به شخص می‎دهد که با رهایی از دغدغه ورشکستگی به‌درستی پول و سرمایه خود را در بخش‌های متعدد بورس سرمایه‌گذاری کنند. افت‌وخیزهای مقطعی بازار نباید دلیل قانع‌کننده برای خرید و فروش سهام باشد، بلکه دلیل قانع‌کننده همواره تحلیل بازار پول و سرمایه است.

گزارش زیر آخرین فهرست 50 شرکت فعال‌تر منتشره سازمان بورس، مربوط به سه‌ماه اول امسال است. (این فهرست با حذف شرکت‌هایی که در حال حاضر نماد آنها بسته شده و شرکت‌هایی که وضعیت فعلی نامناسبی دارند با دسته‌بندی در گروه‌های مربوطه ارائه شده است).

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها