• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ علی طالبی وکیل دادگستری

حق ملاقات فرزند در قانون حمایت از خانواده

همان‌طور که در نص صریح ماده فوق بیان شده است، هرکس که در اجرای حکم حضانت و ملاقات فرزند به نحوی کارشکنی کند و مانع اجرای حکم دادگاه شود تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود.

حق ملاقات فرزند در قانون حمایت از خانواده

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، امروزه هنگامی که در محاکم دادگستری قدم می‌گذاریم یا در محافل خانوادگی به پای صحبت‌های بستگان می‌نشینیم، مشکلات خانوادگی و دعاوی مربوط به آن ذهن انسان را درگیر می‌کند، به نحوی که شاید بتوان بیان داشت این قبیل مشکلات دامنگیر طیف وسیعی از خانواده‌های ایرانی شده و یقینا آمار بالای طلاق در جامعه گواه این موضوع است.

شاید حجم بالایی از آمار پرونده‌های خانواده در محاکم قضایی به دلیل عدم‌شناخت افراد نسبت به قوانین باشد. در این نوشتار مختصری به بحث حضانت و ملاقات فرزند پرداخته‌ایم و ارتباط این دو بیان می‌شود.

به موجب قانون مدنی حضانت هم حق و هم تکلیف والدین است، یعنی قانونگذار علاوه‌بر اینکه موضوع نگهداری کودک را حق والدین می‌داند، اجازه استنکاف از این موضوع را نیز به آنها نمی‌دهد؛ به بیان ساده‌تر پدر و مادر نمی‌توانند بیان کنند که هیچ یک مسئولیت نگهداری کودک را برعهده نمی‌گیرند و فرزند را به حال خود رها کنند.براساس قانون حضانت فرزند تا هفت سالگی با مادر است یعنی مادر اولویت نگهداری فرزند را دارد و پس از آن حضانت برعهده پدر است. البته این موضوع نافی موارد سلب‌حضانت از والدین نیست و چنانچه دادگاه عدم‌صلاحیت هریک از پدر یا مادر را تشخیص دهد و احراز کند، می‌تواند حکم به سلب‌حضانت بدهد. همچنین در این خصوص باید یادآور شد که پس از بلوغ کودک، موضوع حضانت منتفی است و فرزند اختیار آن را دارد که با پدر یا مادر خویش، به صلاحدید خود زندگی کند.

اما بحثی که همیشه در کنار موضوع حضانت مطرح است، حق ملاقات فرزند است و معمولا تنازعات و اختلافات مهم در این میان شکل می‌گیرد. حق ملاقات فرزند مشترک نیز یکی از حقوق مسلم اشخاص است و هیچ شخصی را نمی توان از این حق محروم کرد، به این دلیل محاکم و دادگاه‌های خانواده به صرف دادخواست هرکدام از والدین، موضوع ملاقات فرزند و میزان و مدت آن را مشخص می کنند. اما در این خلال شیطنت های والدین در ممانعت از انجام ملاقات فرزند سبب بروز مشکلاتی می‌شود. به همین منظور قانونگذار ترتیباتی را برای اجرایی شدن این حق مهم تبیین و تدوین کرده است که در جهت تسهیل ملاقات فرزند است.

براساس ماده 40 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391، هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی‌نفع و به دستور دادگاه صادر‌کننده رای نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود، همان‌طور که در نص صریح ماده فوق بیان شده است، هرکس که در اجرای حکم حضانت و ملاقات فرزند به نحوی کارشکنی کند و مانع اجرای حکم دادگاه شود تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود.

درخصوص شیوه اجرای این ماده باید بیان داشت که معمولا محاکم پس از صدور حکم ملاقات فرزند که در آن ساعات ملاقات تصریح شده (به‌عنوان مثال بیان می‌شود پدر اجازه ملاقات فرزند مشترک را به مدت 24 ساعت در هفته از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه تا ساعت 8 صبح روز جمعه دارد) محل اجرای حکم (تحویل فرزند) را کلانتری محل سکونت یا مراکز مشاوره قرار می‌دهند و درصورتی که هر یک از والدین حداقل دو مورد گواهی از عدم‌انجام و تحویل فرزند از مراجع مذکور را به دادگاه صادر‌کننده رای ارائه کند، می‌تواند درخواست اعمال ماده 40 را مطرح کند.نکته قابل‌توجه اینکه محاکم درخصوص عدم اجرای دستور موقت مبنی بر ملاقات فرزند، مقررات ماده 40 را اعمال نمی‌کنند و صرفا پس از صدور حکم دادگاه اجازه چنین کاری دارند. توضیح آنکه معمولا والدین در ابتدای دادخواست خویش تقاضای دستور موقت مبنی بر ملاقات فرزند می‌دهند و محاکم به موجب یک دادنامه مجزا، نسبت به آن تصمیم می‌گیرند، حال آنکه اعمال مقررات ماده 40 قانون حمایت خانواده مشمول این قبیل احکام (دستور موقت) نمی‌شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها