گفت و گوی «فرهیختگان» با محمد هادی همایون در باب شأن اجتماعی حرم

حرم ها پیوندهای تمدن ساز برقرار می کنند

حرم یک نهاد اجتماعی است و باید آن را مانند یک نهاد اجتماعی در چرخه سیاستگذاری وارد کرد اما باید به این نکته توجه داشت که این نهاد اجتماعی دارای ریشه‌های معنوی و باطنی عمیقی است که این ریشه‌ها به ‌نوبه خود بر این کارکرد اجتماعی حرم تاثیر می‌گذارد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-04 - 10:20

نگاهی به دولتین احمدی‌نژاد و امتداد آن در سیاست ایران

فکر استضعاف‌شکن و دولتِ گسیلِ مستضعفان به حواشی

استضعاف مضاعف در ترک آرمان مستضعفان و رها کردن آن شعارها و مشغول شدن تام و تمام به روزمرگی‌های ناگزیر است. این در‌حالی است که پایین آمدن مشارکت در انتخابات از جانب بخش خاصی از مردم، خود نشانه‌ای از ضرورت احیای آن شعارها و آرمان‌هاست. جمع شجاعت در تفکر و شجاعت عمل شاید بتواند این استضعاف مضاعف را بشکند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-03 - 13:14

محمد مرندی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

لیبرالیسم ذاتا تبعیض‌آمیز است

استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: فروپاشی شوروی و در نبود یک رقیب ایدئولوژیک، نظام سرمایه‌داری لیبرال دیگر آن احتیاط‌های قبلی را نمی‌کرد. قبلا یک مقدار به مردم فرودست توجه می‌شد که احیانا مردم جذب کمونیسم و سوسیالیسم نشوند، ولی بعد از اینکه شوروی از بین رفت دیگر سرمایه‌داری و لیبرالیسم با سرعت بیشتری ستون‌های عدالت در جامعه آمریکا را از بین بردند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-02 - 12:30

تاثیرات مثبت کرونا بر فکر، فرهنگ و سیاست در گفت‌وگو با مهدی گلشنی

کرونا وجوه پنهان سیاست‌ها و فرهنگ‌ها را عیان کرد

به نظر من این بیماری همه‌گیر (کرونا) برخی وجوه پنهان سیاست‌ها و فرهنگ‌ها را عیان کرد. [کرونا] نگاه به غرب را در سایر کشورها تغییر خواهد داد و کشورهای غربی درجه اول -از لحاظ قدرت و تاثیرگذاری- نظیر آمریکا و انگلیس، اثرگذاری‌شان در سایر نقاط جهان تضعیف خواهد شد و کشورهای شرقی نظیر چین از آن [ضعف آنها] بهره‌مند خواهند شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-01 - 10:30

پاسخی به احمد زیدآبادی و روایت مورد اشاره او

دیده نادیده پنداشته

نگارنده ضمن نقل یادداشت وی سعی خواهم کرد، پاسخی برای این پرسش ارائه دهم. تمام سخن اینکه فرق است میان نادیده و نادیده پنداشتن. دیده نشدن سخنی لزوما به‌معنای نادیده انگاشتن نیست. فرضا هم که سخنی نادیده باشد، ولی چنین نیست که نادیده بماند، بلکه اگر دیده شود، چون گوهر بر دیده گذاریم. امید که این پاسخ مقبول ایشان و اهل‌نظر باشد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-01 - 10:50

تاثیرات کرونا بر اندیشه انسانی در گفت‌وگو با پژوهشگر ایرانی دانشگاه بُن

انسان مرگ‌آگاه‌تر می‌شود

انسان پساکرونا در مقایسه با دوران پیشاکرونا هم از دلهره اگزیستانسیالیستی بیشتری برخوردار است و هم سعی خواهد کرد با اعمال تغییراتی در سبک زندگی خود میان این دو سوگرایی وجودی تعادل ایجاد کند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-31 - 10:55

رسول جعفریان در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

تغییرات ناشی از مبارزه با نژاد‌پرستی از کرونا مهم‌تر است

در دوره‌ای، همین غرب بردگی را از میان برد، ولی نتوانست مسیر خود را کامل کند و امروز وقتی مجسمه برده‌فروش معروف انگلیس را در بریستول پایین می‌کشند، معنایش این است که باز هم جهان در حال تغییر به سمت بهتر شدن است. ملت‌ها باید برای رهایی از افکار پست تلاش کنند و امروز این جنبش آغاز شده است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-27 - 10:30

دکتر احمد رهدار در گفت و گو با «فرهیختگان»:

غرب‌شناسی گام اول انقلاب، دچار اشتباه راهبردی بود

اشتباهی که ما در گام نخست انقلاب انجام دادیم و به همین علت [نادرست] عمل کردیم و به همین علت نیز نتایج حداقلی از آن گرفتیم این بود که غرب را برش زدیم و آن هم به برش‌هایی که در اکثر موارد خود غرب برای ما طراحی کرده بود. به همین جهت در گام دوم یکی از ضرورت‌های مواجهه با دنیای غرب تامل در روش مواجهه با غرب است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-25 - 06:12

محمدباقر خرمشاد در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

آینده لیبرالیسم به تحرک نظری رقبا بستگی دارد

اینکه ناسیونالیسم به‌عنوان بدیلی برای لیبرالیسم تبدیل شود باید منتظر ماند و دید، اما قطعا لیبرالیسم تحت فشار جدی قرار گرفته و حتما یکی از گزینه‌هایی که به‌عنوان رقیب لیبرالیسم می‌تواند مطرح باشد، ناسیونالیسم است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-24 - 09:22

یادداشت فیلسوف اخلاق استرالیایی و استاد دانشگاه پرینستون

عمل اخلاقی میان حـفظ ســلامت و تامین معاش

اگر تخمین بزنیم که قرنطینه‌ها چه ‌مقدار برای اقتصاد هزینه دارند، می‌توانیم سال‌های تقریبی زندگی سالم را تخمین بزنیم، سال‌هایی که برای مهار ویروس باید تضمین کنیم و [نتیجه] آن را با سال‌هایی تقریبی که با اقتصادی مختصر و جمع‌وجور از کف خواهیم داد، مقایسه کنیم.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-22 - 01:12

در مناظره جنجالی رفیعی و آقامیری چه گذشت؟

مناظره حجت‌الاسلام رفیعی و سیدحسن آقامیری برگزار و در آن درباره شبهاتی چون عدم جاودان بودن جنایتکاران و مشرکان در جهنم، انجام عمل و امکان جبران گناه در قیامت، ایجاد یأس در جامعه و... بحث و گفت‌وگو شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-29 - 15:50

محمدرضا دهشیریدر گفت و گو با «فرهیختگان» عنوان کرد:

کرونا و تغییر موازنه قدرت در جهان پساغربی

ازجمله مهم‌ترین تاثیرات دوران پساکرونا تغییرات در عرصه روابط بین‌الملل خواهد بود. در گفت‌وگو با محمدرضا دهشیری، استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه و سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال به این تغییرات پرداخته‌ایم .
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-20 - 10:30

تحولات جهانی در پی کرونا در گفت‌وگو با استاد ایرانی دانشگاه میجی

علوم انسانی قربانی کرونا خواهد بود

با توجه به تحولاتی که صورت گرفته و خواهد گرفت، علوم انسانی به اموری عام و منتشر تبدیل خواهند شد، که هرکس به‌بهانه‌ها و ‌انگیزه‌های مختلف اجازه اظهارنظر به‌خود را خواهد داد. در چنین حالتی کار و عرصه برای متخصصان علوم انسانی و تلاش آنان برای گذر از بحران‌های پیش‌رو (چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی) سخت و سخت‌تر خواهد شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-21 - 10:25

نگاهی به کتاب جواد طباطبایی «ملت، دولت و حکومت قانون»

حاشیه ای پر از متن

خواننده هنوز چند صفحه از کتاب «ملت، دولت و حکومت قانون» اثر جواد طباطبایی را نخوانده و موضوع بحث در ذهنش شکل نگرفته است که ناگهان جلال آل‌احمد و علی شریعتی در مقابلش نمایان می‌شوند: همان دو دشمن همیشگی و همان حرف‌های تکراری.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-20 - 10:35

سید مجید امامی در گفت و گو با «فرهیختگان»:

نژادگرایی در آمریکا سیستماتیک است

مدیر گروه روانشناسی اجتماعی موسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران گفت: نژادگرایی سیستماتیک پیچیده است و بسیاری از اندیشمندانی که برساخت‌گرایانه به شکل‌گیری مسائل اجتماعی و به شکل‌گیری دستور کارهای روزمره سیاستمداران و جوامع می‌پردازند، به تصنعی بودن و مهندسی بودن این موارد تاکید دارند و حتی تعبیر «صنعت مساله‌ساز» را به‌کار می‌برند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-19 - 11:40

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار سرویس اندیشه