علوم‌انسانی، ناکارآمدی و احساس بیهودگی؛ قسمت سوم و پایانی

متوقعان تشویق و قدردانی

مفروض گفتار حاضر این است که در موقعیت بحرانی کروناویروس، جامعه ایرانی با موج دوم کرونا درگیر است. در این موج، چالش‌هایی که کرونا در حوزه فرهنگی و اجتماعی پدید آورده است، معطوف به تجربه‌زیسته مدرن است. در این فصل، علوم انسانی و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-06 - 15:37

نقدی بر اظهارات جواد ابوالقاسمی در برنامه‌ بازگشت

مایه‌ تاسف است که بعد از یک ماه از انتشار پرونده‌ نقد بعضی از سخنرانی‌های رائفی‌پور، باز هم جوابی که داده شده نه از سوی خود رائفی‌پور و نه در پاسخ انتقادات که در تایید کلی و شخصی او است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-03-01 - 12:33

رازگویی مولوی از رازِ اسلام‌شناسِ حقیقی

شمه‌ای واگو از آنچه دیده‌ای

علمای دین با هر روش و گرایشی تلاش می‌کنند بخشی از دین اسلام را فهمیده، تفسیر و تبیین کنند، اما اگر عالم و دانشمندی زحمت کشید، پژوهش کرد، مجاهدت کرد تا سخن دین را در مساله‌ای بفهمد و بیان کند، اگر چنان عالمی خطا کند، خطایش به‌پای خود اوست نه اسلام.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-27 - 03:00

سعید طاوسی‌مسرور:

محاسنی که علی (ع) حرکت داد

در کتاب سیدهادی‌بن ابراهیم‌بن علی‌وزیر از علمای زیدی یمن در قرن نهم به نام «البروج فی اسماء امیرالمؤمنین»، اوصاف، کنیه ها و لقب ها و اسامی حضرت را گردآوری کرده که 290 عنوان شده و این تعداد همه مستند است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-27 - 02:55

نگاهی اجمالی به بعضی وجوه کتاب وحی

اگر قرآن نبود ...

زبان قرآن زبانی زنده، پویا، عاطفی، برانگیزاننده احساسات و تحرک‌بخش و نفوذگر و گشاینده تمام روزنه‌های دریافت‌گر و پیام‌گیر مخاطب است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-25 - 05:08

نظری به نقد، نقدپذیری و عقلانیت اسلامی

محافظه‌کاری علیه عقلانیت انقلابی

شهید مطهری در قسمتی از کتاب «آینده انقلاب اسلامی ایران» به یک دوگانه اسلام انقلابی یا انقلاب اسلامی می‌پردازد و در بیان این موضوع بیان می‌دارد که معیار در این راه، مبارزه نیست و این تفکر مادی که اصل مبارزه است، تفکری اشتباه است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-24 - 11:00

نقدِ تحلیل انتقادی دکتر احمد حسینی بر یادداشت دکتر داود مهدوی‌زادگان

مصرف و مصادره‌به‌مطلوب در مدرن‌خواهیِ ایرانی

حسینی نوشته‌ است که فاضلی از موج اول فرهنگی کرونا گذشته و به موج دوم نیز پرداخته است بلکه در موج دوم از پیشتازان نیز بوده است. مهدوی‌زادگان نیز این نکته را رد نکرده بلکه اثبات نیز کرده است اما به مطلب مهم‌تری نیز اشاره دارد و آن اینکه رویکرد ایدئولوژیک مدرن‌خواهان، من‌جمله فاضلی، مانع از آن است که در این نقد و نقادی‌شان جدی باشند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-22 - 05:00

نگاهی به قواعد اندیشه در قرآن: بخش دوم

تعصب شیطانی و عقل قرآنی

انسان از هرچه بگذرد، از عقیده و باور خود نمی‌گذرد، به‌خصوص آنگاه که با خشونت و دیگرستیزی همراه شود. مصیبت آنجاست که باورش به‌جای تکیه بر منشأ و پشتوانه منطقی و درست، متکی بر اغوا و فریب یا خرافه باشد. این همان تعصب و جزم‌اندیشی است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-21 - 09:20

نگاهی به قواعد اندیشه در قرآن: بخش اول

پیشکش مکتوب قرآنی رمضانی

از منظر قرآن، اندیشه تابناک و کامیاب آن است که در خدمت حق و جویای حقیقت و گریزان از باطل باشد و به‌نفاق هم هرگز تن ندهد چراکه در مقام نظر، بین حق و باطل چیز دیگری نیست.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-20 - 02:31

آرای ریچارد نتون درمورد فلسفه و عرفان اسلامی در گفت‌وگو با سیده‌لیلا اصغری

محقق غربی و خدای متعال قرآنی

در گفت‌وگو با سیده‌لیلا اصغری مترجم کتاب «خدای متعال؛ مطالعاتی درباره ساختار و نشانه‌شناسی فلسفه، کلام و جهان‌شناسی اسلامی» به فعالیت‌های نتون و مطالعات فلسفه و عرفان اسلامی در غرب پرداختیم.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-18 - 06:00

نگاهی انتقادی به آثار ابراهیم حاتمی‌کیا به بهانه اکران اینترنتی «خروج»

اعتراض به «از سیر تا پیاز»

اعتراض در خروج، در خود فیلم، مورد تشویق فضای عمومی قرار می‌گیرد حالی‌که در فیلم‌های پیش از این، اعتراض فعال حاج‌کاظم یا حیدر، با رد و طرد از سوی عموم مواجه می‌شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-17 - 15:52

نقدی بر یادداشت داوود مهدوی زادگان منتشرشده در شماره 3020 روزنامه «فرهیختگان»

موج دوم کرونا و تحلیل انتقادی

انتقاد اصلی مهدوی‌زادگان به فاضلی این است که او و «مدرن‌خواهان ایرانی تلاش زیادی دارند که در همان موج اول بمانیم و بیشتر درباره چالش‌های فرهنگی- که به‌نظر می‌رسد کرونا برای دینداری و مناسک دینی پدید آورده-سخن گفته شود.»
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-15 - 07:35

نواندیشی و چالش‌های زمانه مطهری

باید در دل چالش‌های معرفت‌شناختی گوناگون، به مساله نحوه تحلیل و تفسیر انسان در اسلام و چگونگی تصویر و ترسیم هویت آدمی در ادیان اشاره کرد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-14 - 02:41

کرونا؛ یک کاتالیزور تاریخی

چرا تکنولوژی برنده اصلی بازی است؟

گذار از واقعیت به واقعیت مجازی. بشر جهان واقعی را به ساختمان فرسوده، آلوده و بمبگذاری‌شد‌ه‌ای تبدیل کرده که هرچه سریع‌تر باید آن را تخلیه کرد و کرونا، کاتالیزور این شیفت تاریخی-تمدنی است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-14 - 10:59

مطهری و جایگاه اصول فلسفه و روش رئالیسم

مطهری به‌مراتب در تقریر، تبیین، موشکافی و دقت‌‌های فلسفی از استاد خویش علامه طباطبایی فراتر رفته است و در عمق فلسفی نیز چیزی کمتر از استاد خویش ندارد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-02-14 - 11:05

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار سرویس اندیشه