حکمت سهروردی برای امروز ما در گفت‌وگو با عبدالله صلواتی

ارمغان سهروردی تذکر به «انسانی دیگر»

هرچند خود سهروردی قربانی خشونت و تنگ‌نظری شد، اما میراث فلسفی او، با شعار بازگشت به حقایق مشترک، می‌تواند وفاق میان‌فرهنگی و همدلی فرهنگی و دوری از خشونت و صلح پایدار را به ارمغان آورد؛ ارمغانی که در دوره معاصر سخت بدان نیازمندیم.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-08 - 08:46

نگاهی به راه دراز و ناهموار ما به مقصد درک و فهم فلسفه غرب

از بدشانسی‌های مارتین هیدگر در ایران

هیدگر و نیز هگل، شاید بدشانس‌ترین فیلسوفان غرب در ایران باشند. بسیاری از ترجمه‌هایی که از آثار این دو متفکر صورت گرفته، در بیشتر موارد نارسا، نامفهوم و بی‌معناست. احمد فردید، در یک جامعه به‌شدت توسعه‌نیافته، یک عمر از هیدگر گفت و در باب آرا و آثار او داد سخن داد، اما نه کسی هیدگر را فهمید و نه فردید را.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-06 - 15:13

تاریخ جنون در سینمای ایران(2): مسافران مهتاب

فضایی برای صفای جنون

فیلم سینمایی مسافران مهتاب (1366) یکی از ماندگارترین آثار فخیم‌زاده است و چهره «نمکی»، شخصیت اول آن فیلم با بازی خوب خود فخیم‌زاده نیز به یکی از آیکون‌های مجنون سینمای ایران تبدیل شده است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-06 - 15:07

در گفت‌وگوی «فرهیختگان» با علیرضا شجاعی‌زند مطرح شد

نامه موسوی خوئینی‌ها، «انشای» روحانی بود در وقت «حساب»/ خیانت دموکراسی‌خواهان به دموکراسی همین است که از این راهبرد مقبول، برای فروپاشی نظام‌های سیاسی استفاده کرده‌اند

نامه اخیری که یکی از روحانیون شاخص اصلاح‌طلب [سیدمحمد موسوی خوئینی] منتشر کرد، مصداق بارزی است از ایستادن بر همین گسلی که نخواسته‌ایم یا نمی‌خواهیم ببینیم. آنچه در این نامه آمده، آگاهانه یا بدون امعان، به چیزی فراتر از معارضه‌ با رقبای انتخاباتی یا مقابله‌جویی‌های میان قوا اشاره دارد. حتی به فراتر از رودررویی با رهبری رفته و متعرض نظام شده است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-04 - 15:10

نگاهی به موقعیت اهل ایمان و الگوی دینی شهرنشینی

کلانشهر، توسعه قلمرو گمنامى و جرم

برخى افراد در شهر محل سکونت خود مراقب رفتارشان هستند و از انجام دادن بسیارى از کارها شرم دارند، اما در شهرهای دیگر، الزامی ‌براى مراقبت از رفتار خود نمی‌بینند و از ارتکاب کارهاى ناشایست شرم نمی‌کنند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-02 - 03:23

گفت‌وگوی «فرهیختگان» با مهدی رحمانی راجع به مبارزه با فساد، لوازم و تبعات آن

برای مقابله با رانت اطلاعاتی، قانون نداریم

حقوقدان و استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: قوانین موجود شاید دربر گیرنده برخورد لازم (نه کافی) با اختلاس و ارتشا و احتکار باشد، اما در زمینه رانت‌خواری به‌ویژه رانت‌خواری آقازاده‌ها احساس کمبود می‌شود و باید به آن وارد شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-01 - 09:22

گفت‌وگوی «فرهیختگان» با امیر خراسانی در باب کتاب «نامیدن تعلیق»

اهالی اسلامی سازی باید به‌روزتر شوند

موضوع سر این است که آن آقایان اسلامی‌سازی و اینها یک ذره باید به‌روز‌تر شوند. این طرف نیز استادانی که کارمند شده‌اند و وزارتخانه آنها را جذب کرده -که متون انگلیسی دوم راهنمایی را نیز نمی‌توانند بخوانند- باید یاد بگیرند. من که نمی‌توانم همه‌اش انتظار داشته باشم و بعد اینها بگویند که من بلد نیستم. چه حوزه، چه دانشگاه و چه همه آنها، باید زبان یاد بگیرند، این دو زبان بداند آن یکی چند زبان.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-31 - 11:42

نگاهی به کتاب «تحول در ریاضیات، لازمه تحول در علوم‌انسانی» اثر استاد سیدمرتضی حسینی‌الهاشمی

نقد لوازم یک تحول لازم

می‌توان گفت حسینی‌هاشمی اگرچه در پی محاسبه‌پذیر ساختن رفتار انسان است اما همزمان بر اختیار او تاکید دارد. فراتر از این، ضرورت محاسبه رفتار انسان و پیش‌بینی از نگاه او، ذیل ریاضیات اختیار، نتوانسته جامه عمل بپوشد و بعید به‌نظر می‌رسد روزی بشر قادر به این کار باشد و بعیدتر آن که بشر بتواند همزمان با تحقق محاسبه‌پذیری رفتارش، آزادی‌اش را حفظ کند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-29 - 13:45

تاریخ جنون در سینمای ایران(1): توبه نصوح

مجنون توبه‌کار از گور برخاسته

جنون به‌معنای گسستن از عقل -به‌طور کلی- نیست، بلکه گسستن از عقلانیت متعارف و عادی است. ای‌بسا پیامبران یا حتی فلاسفه که مجنون و بی‌عقل شمرده شده‌اند حالی که تنها با عادات و مزاعم همگانی سازگار نشده‌اند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-28 - 13:40

باریک‌اندیشی در بن‌مایه‌های آنچه ابتذال نامیده می‌شود (قسمت اول)

در روزگار ذات‌فروشی

هم سیاست، هم فرهنگ، هم هنر و هم حتی اندیشه می‌توانند مبتذل شوند، چون همگی به‌نوعی جزء مصنوعات بشری به‌حساب می‌آیند؛ اما ابتذال در هرکدام از این حوزه‌ها به شکل متفاوتی نمود می‌یابد و نتایج متفاوتی را نیز به‌دنبال دارد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-28 - 13:45

نقد ‌و بررسی نهاد آموزش عالی با مطالعه مورد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفت‌وگو با دکتر سیدجواد میری

پژوهشگاه علوم‌انسانی همچون «بناهای پتومکین» شده است

وقتی ملکه می‌آید از دور این ماکت را نشان می‌دهد و می‌گوید ببین چه روستایی درست کرده‌ام! وضعیت پژوهشگاه درست مثل بناهای پتومکین است؛ یعنی ظاهرش را آراسته کرده‌اند و از دور چیزی را نشان وزارت علوم می‌دهند درحالی که داخلش هیچی نیست!
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-26 - 15:18

گفت‌وگوی «فرهیختگان» با سید طه موسوی میرکلائی

پاسخ به هشت پرسش درباب فساد

آیا مجازات‌ها بازدارنده نیست؟ آیا به ضعف‌های قانونی و علمی مبتلا هستیم یا آنکه مساله صرفا مبارزه عملی است؟ آیا نهادهای نظارتی کنونی می‌توانند از عهده مبارزه با فساد برآیند یا به مبارزه‌ای خارج از سازوکار موجود نیازمندیم
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-25 - 11:37

نگاهی انتقادی به تفاسیر روشنفکران

کدام مجادله با خدا چگونه ممکن است

مجادله در خدا کفر است، ولی مجادله با خدا لزوما و حتما «محاکمه» نیست. مجادله ابراهیم توسل به رحمت در برابر غضب الهی است و گفتن «ماهکذاالظن بک» است نه «ماذا اراد الله بهذا...». بین این معنای عارفانه ‌و نتیجه‌گیری روشنفکرانه فاصله بسیار است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-24 - 11:37

گفت‌وگوی «فرهیختگان» با محمدرضا قائمی‌نیک به بهانه کتاب «ریشه‌های الهیاتی مدرنیته» از مایکل آلن گیلسپی

عبور از انتزاع‌زدگی در غرب‌شناسی

کتاب مایکل آلن گیلسپی با عنوان «ریشه‌های الهیاتی مدرنیته» از معدود کتاب‌هایی است که بدون خطی و پرگرسیو فرض کردن مدرنیته، ما را با تفسیری از آن مواجه می‌کند. غالب کتاب‌هایی که در زبان فارسی سراغ داریم
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-23 - 12:00

گفت‌وگوی «فرهیختگان» با میلاد دخانچی به بهانه انتشار کتاب «پسااسلامیسم»

روز به‌ روز عرفی‌تر می‌شویم/ پسااسلامیسم در صدد بازگرداندن دیالکتیک در فلسفه اسلامی است

دستگاه‌های تولید فرهنگ دست جریان عرفی افتاده است. شریعت‌گراها در جایگاه قانون نشسته و قانونگذار شده‌اند و جامعه نیز آنارشیستی شده و مسیر خودش را طی می‌کند و بی‌قانون است. یک‌نوع عرفیت‌گرایی محض دارد ما را اداره می‌کند. این عرفیت‌گرایی هم ما را از امکان‌های مذهب محروم کرده است و هم حاکمیتش را از وجوه عالمانه محروم کرده و هم جامعه‌ای ساخته است که به هیچ‌قانونی پا‌بند نیست. یک جامعه شتر‌گاو‌پلنگ.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-04-21 - 12:05

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار سرویس اندیشه