41 سال پس از درگذشت آیت‌الله طالقانی «فرهیختگان» بررسی کرد

پدر، نه آنچه آنها می‌گویند

آیت‌الله طالقانی بارها ممنوع‌المنبر و زندانی شد. در سال 50 به مدت 18 ماه تبعید شد و باردیگر در سال 54 زندانی و آبان 57 از زندان آزاد شد. آیت‌الله طالقانی در دوران انقلاب نیز بارها به صراحت اعلام می‌داشت که هر حکومتی که موردتایید امام نباشد مورد تایید ما نیست.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-19 - 09:05

«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

ضرورت افزایش سطح سواد سلامتی

در اسناد بالادستی به ضرورت افزایش سطح سواد سلامتی جامعه توجه ویژه ای شده است ولی دولت‌های مختلف در این خصوص غفلت داشته اند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-18 - 16:45

دکتر ولایتی در برنامه «ایران» ویژه عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) تاکید کرد

برای زدن ریشه تمدن‌اسلامی صفویه را می‌زنند

در اذهان خیلی از مردم - چه آنهایی که طرفدار عزاداری هستند و چه کسانی که مخالف عزاداری هستند- بی‌غرض این‌گونه جا افتاده که عزاداری بر حضرت امام‌حسین(ع) را صفویه به‌راه انداختند و از این زمان شروع شد، غافل از اینکه نسبت دادن عزاداری به این دوره درواقع سست کردن ریشه‌های آن است، چراکه در همه تواریخ نوشته شده که عزاداری از روز شهادت حضرت سیدالشهداء(ع) آغاز شده است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-17 - 00:42

گره اول ماجرای نظارت باز می شود؟

نظارت بر نمایندگان در بن‌بست مصونیت

ردصلاحیت گسترده نمایندگان مجلس دهم در فرآیند انتخابات مجلس یازدهم در کنار بسیاری دیگر از کژرفتاری‌های نمایندگان در مجلس گذشته و در مثالی دیگر اقدامات اخلالگرانه سال گذشته دو تن از نمایندگان در بازار، نمونه‌هایی از نتیجه نامبارک سال‌ها بی‌توجهی به موضوع نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به بهانه مصونیت نمایندگی است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-16 - 10:40

«فرهیختگان» به بهانه سالروز شهادت دلیر تنگستان بررسی کرد

تفنگَ انگلیسی

اقدام شجاعانه فتح بوشهر توسط رئیسعلی دلواری در مقطعی صورت گرفت که چندی قبل از آن محمدعلی شاه قاجار مجلس شورای ملی را با کمک لیاخوف به توپ بسته بود و مردم تبریز نیز برای احیای مشروطیت درحال جنگ بودند. در چنین شرایطی پرچم مشروطیت در بوشهر توسط رئیسعلی دلواری و یارانش به اهتزاز درآمد و مشروطه‌خواهان به مدت دو ماه بر این استان جنوبی حاکم شدند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-13 - 15:20

حکایت خصوصی‌سازی کار، پول و آموزش و تحریف‌های آن

ما و هفت‌تپه تحریف

اینک ما هستیم و خط تحریف نگرش هویتی و مکتبی‌مان به مسائل اصلی که به جهت‌گیری اصلی انقلاب یعنی «عدالت اجتماعی» مرتبط است. در این مسیر البته باید با گفتارهایی چالش و درگیری پیدا کرد که گاه زبان و ادبیات دینی نیز دارند و به نحو اصولی و نظام‌مند آنچه مناسبات اجتماعی ما را تحت‌تاثیر قرار داده است، درک نمی‌کنند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-12 - 16:40

اگر هنر تجلی اسمای حسنی الهی باشد، حسین(ع) آغاز و انجام هنر است

همه هنر، حسین

هنر چیزی نیست جز اشاره به اسمای حسنی و صفات جمال الهی و کدام ‌یک از اسمای حسنی شیرین‌تر4و5 و کدام جمال الهی جمیل‌تر از حسین؟! ای مظهر جمال جمیل خدا حسین...
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-06 - 16:43

«هیات های حسینی» سنگر مهم پیروزی ما در جنگ‌های نظامی، سیاسی، فرهنگی و امروز «جنگ اقتصادی» هستند

هیات؛ قرارگاه جنگ اقتصادی

اگر در مبارزات سیاسی انقلاب اسلامی، هیات‌ها به کمک این مبارزه آمدند، امروز نیز در مبارزه اقتصادی نظام اسلامی با نظام سلطه، حضور هیات‌ها و انگیزه‌هایی که بر محور تعلق به اهل‌بیت شکل‌گرفته می‌تواند و باید این جنگ را به نفع حق مغلوبه کند. هیات‌ها باید سلول جدید جامعه‌ای شود که اقتصاد مقاومتی، نوع تحرک اقتصادی آن است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-06 - 16:45

هیات تراز؛ چارچوب مفهومی است نه الگوی واحد

طبق نقل تاریخ، از حضرت آدم تا حضرت خاتم و بعد از آن، اولیای الهی، همگی روضه‌خوان مصیبت سیدالشهدا(ع) بوده‌اند. نقل تمام مقاتل و منابع است که از همان عصر عاشورا نیز که آن فاجعه عظیم اتفاق افتاد و امام حسین(ع) به شهادت رسید
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-06 - 16:10

«احیاء ذکر»، تنها مرتبه ای از مراتب «احیاء امر» است

اجتماعی در خور آل‌ الله: قد قامت هیات

آنچه درخصوص مجالس اهل‌بیت و هیات‌ها و مجالس حسینی بیان شد، صرفا یک بحث نظری نبود و سابقه تاریخی شیعه موید این امر است. در تمام طول تاریخ شیعه موتور محرک تمامی حرکت‏های اجتماعی شیعه، همین مجالس بوده‏ اند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-06-06 - 16:50

علیرضا صدرا در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

ضرورت عدالت فطری است و چیستی عدالت را اسلام مشخص می‌کند

عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و رئیس اندیشکده‌ سیاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: حد وسط را باید از اسلام بگیریم. گزاره «عدالت ضرورت دارد» را فطرت مشخص می‌کند اما «عدالت چیست؟» را باید از اسلام بگیریم.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-29 - 14:52

«فرهیختگان» تراژدی روزهای منتهی به ۲۸ مرداد را به روایت اردشیر زاهدی و احسان نراقی بررسی کرد

روزی که‌BBC و ‌AP سنگ تمام گذاشتند

فریاد از اعماق وجود «یا مرگ یا مصدق» مردمی که 30 تیر به فرمان آیت‌الله کاشانی به خیابان آمده بودند 28 مرداد سال بعد (1332) دیگر بلند نشد و از آن اتحاد بین دو رهبر هم دیگر خبری نبود و به‌عبارتی دیگر حماسه 30 تیر به تراژدی 28 مرداد رسید و آن اتحاد آرمانی هم به استبداد و خودرایی‌ مصدق که حتی حکم به انحلال مجلس می‌داد، منجر شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-28 - 13:50

ویلیام برنز به افول آمریکا تاکید کرده و سیاست خارجی جدید را برای این کشور ضروری می‌خواند

آمریکای امروز، آمریکای تنها

ویلیام برنز معروف به دیپلمات نامرئی آمریکا در مقاله اخیر خود عنوان کرده اروپا بین چین معتبر، روسیه تجدیدنظرطلب، یک آمریکای ناموزون و تجزیه سیاسی خود گرفتار شده است جلوگیری از ظهور چین فراتر از ظرفیت آمریکاست.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-26 - 08:11

چرا روسای‌جمهور دموکرات در آمریکا با جمهوری‌خواه فرقی ندارند (بخش سوم: باراک اوباما)

آقای تحریم با دستکش مخملی

اوباما با اعمال ۱۱ تحریم علیه ایران در ایجاد، تمدید و به‌روز‌رسانی تحریم‌ها از دیگر روسای‌جمهوری آمریکا جلوتر بود و به‌نوعی نسبت به همه آنها رکورددار است.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-23 - 14:24

چرا روسای‌جمهور دموکرات در آمریکا با جمهوری‌خواه فرقی ندارند (بخش دوم: بیل کلینتون)

سیاست مهار دوجانبه و آغاز فاز جدید تحریم‌ها

دولت کلینتون مانند روسای‌جمهور قبلی، بهانه‌های جدیدی برای تحریم ایران تراشید و در سپتامبر ۱۹۹۹ با متهم کردن ایران به نقض آزادی مذهب، تحریم‌های جدیدی را علیه تهران اعمال کرد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1399-05-22 - 12:40

یادداشتهای روزنامه فرهیختگانیادداشت

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد:

منافقین و اسرای جنگی ایران

مصباح‌الهدی باقری‌:

از لواسان به جماران بازگردید