PDF ویژه‌نامه جشنواره فیلم فجر روزنامه «فرهیختگان» - روز اختتامیه

در «تماشاخانه فرهیختگان» ویژه جشنواره فیلم فجر در روز اختتامیه نگاهی داشته‌ایم به اسامی برگزیدگان این دوره، یادداشت هایی از امیرعباس صباغ، منتقد؛ معین احمدیان، دبیرگروه فرهنگی؛ عاطفه جعفری، روزنامه‌نگار و محمد علی‌بیگی، دبیر گروه اندیشه به همراه گزارشی از ترین‌های دوست‌داشتنی جشنواره فیلم فجر و گزارشی با عنوان «بازگشت به نظریه شهریار».
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-23 - 13:13

برای شهاب سینمای ایران و اظهارنظرهایش

جشنواره حقیقت

شهاب حسینی برخلاف بسیاری از هم‌قطارانش اهل مطالعه و تحلیل است و گرفتار فضای هیجانی مجازی نمی‌شود. حسینی برخلاف بسیاری از هم‌قطارانش به گروه یا دسته خاصی وابسته نیست. او سینما را می‌شناسد، کشورش را دوست دارد حتی اگر تمام سال را در ایران زندگی نکند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 23:27

کارگردان «لباس‌شخصی» در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

پنج هزار برگ سند خواندم تا بتوانم فیلمنامه بنویسم

پرونده‌هایی در دادستانی برای این افراد وجود داشت؛ مثل نورالدین کیانوری به‌عنوان شخص اول حزب توده، احسان طبری که متن بازجویی‌ها و اعتراف‌هایش را خواندم، هوشنگ اسدی و آدم‌های مختلف دیگر. نزدیک به پنج هزار برگ سند خواندیم.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 23:34

«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

انصرافی‌های حاضر در جشنواره فجر‌ ‌

این روزها تعدادی از هنرمندان از جمله آتیلا پسیانی، هانیه توسلی، پیمان معادی و فاطمه معتمدآریا، با وجود اینکه اعلام شده بود که در جشنواره فجر حضور نخواهند داشت، به طرق گوناگون در جشنواره حضور پیدا کرده‌اند و درحال تبلیغ فیلم‌هایشان در جشنواره فجر هستند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-21 - 12:39

محسن نصراللهی، طراح صحنه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» :

بازسازی صحنه‌های دهه60 بسیار دشوار است

زمانی که الزاما از دهه 60 صحبت می‌شود، باید گفت این دهه یکی از سخت‌ترین دهه‌ها به لحاظ بازسازی است، زیرا به زمان حال نزدیک است و به‌رغم تغییرات بسیاری که تا کنون در زمینه معماری و شهرسازی شاهد بوده‌ایم، اما تصویر مربوط به سال‌های گذشته در ذهن همگان وجود دارد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 23:45

حزب توده در سینمای ایران چگونه به نمایش درآمده است

رفقای نامرئی در سینما

به چند اثر سینمایی پیش از انقلاب و بعد از انقلاب که مستقیما حزب توده را هدف قرار داده، نگاهی می‌اندازیم.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 23:40

PDF ویژه‌نامه جشنواره فیلم فجر روزنامه «فرهیختگان» - روز دهم

در «تماشاخانه فرهیختگان» ویژه جشنواره فیلم فجر در روز دهم فیلم «لباس شخصی» ساخته امیرعباس ربیعی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است با یادداشت هایی از میلاد جلیل‌زاده، مجتبی اردشیری و فاطمه‌سادات بکائی، روزنامه‌نگار و گفت وگو با امیرعباس ربیعی، کارگردان «لباس‌شخصی» و محسن نصراللهی، طراح صحنه و گزارشی درخصوص چگونگی نمایش حزب توده در سینمای ایران.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-21 - 03:20

«تماشاخانه فرهیختگان» ویژه جشنواره فیلم فجر در روز نهم سراغ فیلم «خورشید» رفته است

طلوع دوباره مجیدی

فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی هرچند دیر ولی به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رسید و با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 11:29

در گفت‌وگو با کارگردان فیلم دوزیست مطرح شد

جبر اجتماعی و قصه دوزیست شدن‌آدم‌ها

دوزیست یقه من را گرفته بود، یعنی به من گفت باید ساخته شوم و من هم ساختم، قبل از آن‌هم گفته بود باید من را بنویسید و ما هم نوشتیم. آدم‌های قصه دوزیست من را رها نمی‌کردند و قصه‌ای که اتفاق افتاده بود باید ساخته می‌شد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-17 - 01:14

نگاهی به حضور کودک در سینمای مجید مجیدی

قصه‌های کودکان مجید

کودکان کار. کودکان و نوجوانان از فیلم اول مجیدی یعنی «بدوک» تا «خورشید» مساله اصلی او بوده‌اند. حتی در فیلم متفاوت «بید مجنون» هم ردپایی از کودکان دیده می‌شود.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 10:32

محمد کارت از فیلم «شنای پروانه» می‌گوید

نمی‌خواهم معمولی باشم

محمد کارت آرزو می‌کند بتواند تلاش کند که معمولی نباشد و فیلمی بسازد که تماشاگران گسترده‌ای آن را دوست داشته باشند و فکرها و سطح سوادهای مختلف با آن ارتباط برقرار کنند و اورجینال و شبیه خودش باشد. همه تلاشم از ابتدای ورود به فیلمسازی همین مساله بوده و خواهد بود.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-15 - 00:30

«تماشاخانه فرهیختگان» ویژه جشنواره فیلم فجر در روز هشتم سراغ فیلم «درخت گردو» رفته است

رد واقعیت

جدال موافقان و مخالفان «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان درباره اینکه فیلم چقدر به واقعیت ها وفادار بوده بالا گرفته است.«فرهیختگان» نگاه های دو طرف را منتشر می کند.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-19 - 11:55

PDF ویژه‌نامه جشنواره فیلم فجر روزنامه «فرهیختگان» - روز نهم

در «تماشاخانه فرهیختگان» ویژه جشنواره فیلم فجر در روز نهم فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است با یادداشت هایی از میلاد جلیل‌زاده، مهران زارعیان و میکائیل دیانی، روزنامه‌نگار و معین احمدیان، دبیرگروه فرهنگی و گزارشی مفصل از حضور کودک در سینمای مجید مجیدی.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-20 - 11:41

«فرهیختگان» از جدیدترین ساخته محمدحسین مهدویان گزارش می‌‌دهد

در انتظار شگفتی

باید دید با این حجم تعریف از فیلم میان مردم و منتقدان، اقبال درخت گردو در جشنواره این دوره و البته سهم آن در جوایز به چه ترتیب خواهد بود.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-19 - 11:12

ابراهیم امینی، فیلمنامه‌‌نویس «درخت گردو»:

دشمن «درخت گردو» قابلیت تعمیم دارد

بیشتر از اینکه بخواهیم از این حرف بزنیم که این بمب توسط صدام افتاده است، می‌‌گوییم این بمبی است که توسط دشمن افتاده و این مساله فیلم را به هر جنگ دیگری قابل تعمیم می‌‌کند. اینکه فکر کنیم صدام این کار را انجام داده با خودمان می‌‌گوییم الان صدامی نیست و خیال‌‌مان راحت می‌‌شود؛ اما زمانی این قضیه فاجعه‌بارتر می‌‌شود که فکر کنیم این اتفاق می‌تواند توسط هرکسی و در هر جنگ دیگری بیفتد.
تقویم روزنامه فرهیختگان1398-11-19 - 11:06

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار سرویس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر